Filmový december sa v kinách ponesie predovšetkým v duchu Star Wars a vyvrcholenia novej trilógie, na ktorú pri troche šťastia budeme spomínať ešte poriadne dlho. O pozornosť sa však hlásia aj ďalšie kvalitné kúsky, ktoré by si si rozhodne nemal nechať ujsť. 

Šťastný nový rok (5. december)

Filmový december bude mať v kinách aj slovenského zástupcu v podobe romantickej komédie Šťastný nový rok. Vo filme Jakuba Kronera sa predstavia jedny z najznámejších tvárí domácej scény, napríklad v podobe Táni Pauhofovej, Jána Koleníka, Emílie Vašáryovej či Tomáša Maštalíra. Dej filmu sa točí o hľadaní lásky po tom, čo sa hlavná postava (Táňa Pauhofová) pár dní pred Vianocami dozvie, že jej partner ju podvádza.

Počas krátkej dovolenky v zasnežených Vysokých Tatrách v sprievode bláznivých kamarátok, rodiny i nečakaných nových známostí, hľadá hrdinka príbehu odpoveď na otázku, či skutočne existuje láska na celý život.

Podľa traileru nás čaká sympatická rodinná záležitosť s príjemnými hercami a pohodovou hudbou, o ktorú sa postaral Marián Čekovský. Šťastný nový rok však nebude iba o láske a hľadaní vzťahov, ale tiež o hromade vtipných rozhovorov a komických situácií, do ktorých sa hlavné postavy dostanú. Žeby sa sme sa konečne dočkali kvalitnej slovenskej komédie?

Parazit (5. december)

Ak ti názov filmu znie povedome alebo máš pocit, že už si Parazit nebodaj počas roka videl, skutočne máš pravdu. Kórejská snímka mala v zahraničí premiéru už v máji tohto roka, ku nám sa vďaka Asociácii slovenských filmových klubov (ASFK) dostane až začiatkom decembra a aj to len do ponuky vybraných kín.

Parazit je však podľa nadšených recenzií a ohlasov filmom, ktorý si nemôžeš nechať ujsť. Prakticky na všetkých známych hodnotiacich portáloch dostal Parazit výnimočné hodnotenia. Rotten Tomatoes – 99%, Metacritic – 96 %, na portáli Letterboxd je kórejská čierna komédia v hodnotení dokonca najúspešnejším filmom histórie, kedy z čela zosadila legendárneho Krstného otca.

Film sa rovnako páči aj divákom na ČSFD, kde sa s hodnotením 85 % radí k najlepším filmom tohto roka. Rovnako sa o ňom čoraz častejšie hovorí ako o horúcom kandidátovi na Oscara. Parazit rozpráva príbeh o prefíkanej chudobnej rodine, ktorá sa infiltruje do domu boháča  v milionárskej štvrti a zobrazuje stret dvoch dokonale odlišných svetov.

Okrem čierneho humoru však snímka prináša aj dávku napätia, mix žánrov je však podľa recenzentov namiešaný nečakane zručne a Parazit vďaka tomu mnohí označujú ako prekvapenie roka.

Jumanji: Nový level (12. december)

Jumanji: Vitajte v džungli sa pred dvoma rokmi stalo obrovským hitom a tržby sa zastavili iba tesne pod hranicou jednej miliardy. Príjemná dobrodružná oddychovka, v ktorej sa partička študentov prenesie do sveta videohry a snaží sa z nej vrátiť späť do reality, dokázala slušne zabaviť a štvorica hlavných protagonistov si svoj výlet teraz zopakuje, a to v pôvodne hviezdnom zložení.

Prečítaj si aj
Netflix pokorený, najžiadanejší seriál súčasnosti pochádza od konkurencie

Priprav sa na usmiateho svalovca The Rocka, hlášky Kevina Hart, vše vedúceho profesora Jacka Blacka a nádhernú Karen Gillan, ktorým bude v novinke asistovať napríklad Danny de Vito (Dvojičky) či legenda Smrtonostnej zbrane, Danny Glover. Zostava je teda viac než atraktívna, to isté sa dá povedať o zasadení, keďže dobrodruhovia sa tento raz vyberú hľadať kamaráta Spencera a budú si musieť prejsť džungľami, rozpálenými púšťami aj zasneženými horami. Ak sa ti páčila jednotka, Jumanji: Next Level bude stávkou na istotu. To isté však platí aj opačne a ak si pri prvej časti zíval a prevracal očami, skús sa v našom decembrovom výbere poobzerať po niečom inom.

Čierne Vianoce (12. december)

Ak by si bol v decembri unavený zo všetkých kolied a vianočných reklám, zbehni do kina na Čierne Vianoce. Ozdobené stromčeky a čapice s bielym brmbolcom síce nájdeš aj tu, určite však v inej podobe, ako by si čakal. Sviatky pokoja a mieru si totiž pre svoje vyčíňanie vyberie brutálny zabijak, ktorý si za obete vyhliadne partiu bezbranných študentiek. Tie však nie sú také nevinné, ako sa na prvý pohľad zdá, a postupom času sa z lovca stáva korisť.

Za filmom stojí štúdio Blumhouse productions, ktoré nám v posledných rokoch predstavilo napríklad Očistu, výborný revival Halloweenu či originálnu psycho záležitosť Uteč. Čierne Vianoce by preto nemuseli byť len bezduchou vyvražďovačkou, ale sviežim počinom, ktorý by pri troche šťastia mohol aspoň trochu vyčnievať z radu. Upútavka vôbec nepôsobí zle, navyše v decembri pôjde asi o jediný horor v kinách, pokiaľ si teda fanúšikom žánru, určite nemusíš dlho rozmýšľať.

Troll: Príbeh o chvoste (12. december)

December je skvelým časom na návštevu kina s deťmi, čo vo svojej novej rozprávke Troll: Príbeh o chvoste aj kanadský filmový tvorca Kevin Munroe. Ten má za sebou skôr priemerné filmové kúsky napríklad v podobe Ninja Korytnačiek z roku 2007 či sfilmovanú videohernú klasiku Ratchet a Clank: Strážcovia galaxie. Od detského žánru režisér neupúšťa ani v najnovšom filme a v decembri v našich kinách uvedie svoju aktuálnu snímku Trollovia a kúzelný les.

Rozprávka predstavuje trollov ako príjemné bytosti, ktoré spoločne žijú v kráľovstve pod vládou obľúbeného kráľa Gromma. Ten sa však stane obeťou zrady a padne na neho kliatba, kvôli ktorej skamenie. Kráľovstvo sa teda ocitá v chaose a zachrániť beznádejnú situáciu sa pokúsi bezstarostný a veselý princ Trym, ktorý so svojimi bláznivými spoločníkmi musí za tri dni prejsť naprieč kúzelným lesom a získať späť čarovný artefakt. Trailer pripravovanej rozprávky možno nesľubuje zážitok roka, pre menších divákov v sprievode rodičov ale môže ísť o pekný zážitok a dobre strávený spoločný čas.

Star Wars: Vzostup Skywalkera (19. december)

Decembrová ponuka filmov je v porovnaní s novembrom o niečo chudobnejšia, dáva to ale význam. Kto normálny by sa púšťal do priamej konfrontácie s Hviezdnymi vojnami? Milióny fanúšikov po celkom svete, tisícky reklamných predmetov, animované seriály, spin-offy, videoherné i knižné prevedenia. Star Wars má svojich skalných fanúšikov úplne všade, a tí stále dúfajú, že chystaná Epizóda IX, známa tiež ako Vzostup Skywalkera, najnovšiu trilógiu predsa len zachráni.

Prečítaj si aj
Disney valcuje konkurenciu a trhá rekordy. Opäť do sveta vypustilo miliardový hit

Šanca zomiera posledná, predovšetkým, keď sa filmu opäť ujal režisér J.J. Abrams, ktorý stál za Epizódou VII. Tá síce nebola bezchybná, no v porovnaní s posledným filmom bola predovšetkým príbehovými kvalitami podstatne vyššie. Záver trilógie a posledné slovo ságy Skywalkerov nateraz sľubuje epické strety Separatistov s pokročilými vojskami Republiky a finálny stret medzi Kylo Renom a posledným zástupcom rádu Jediov, Rey. My len pevne veríme, že to celé bude dávať zmysel aj po dejovej stránke a na rozlúčku s legendárnym Lukom Skywalkerom sa bude spomínať ešte dlhé roky.

Špióni v prezlečení (26. december)

Ak by si sa chcel počas sviatkov šikovne vyvliecť z rodinných návštev a vymeniť zemiakový šalát za nachos s omáčkou, Špióni v prezlečení budú dokonalou príležitosťou. Stačí schmatnúť deti a utekať do najbližšieho kina. Baviť by sa pritom mohlo aj staršie publikum, keďže animák od 20th Century Fox vyzerá naozaj kvalitne. Príbehová zápletka sa bude točiť okolo dvojice supertajných špiónov, ktorí sú dokonale rozdielni, no musia spolupracovať, aby zachránili svet.

Hlasy ústrednej dvojici prepožičajú Will Smith (Aladdin) a Tom „Spiderman“ Holland (Spiderman), určite sa preto oplatí pozrieť si film v pôvodnom znení. Sklamať by však nemal ani slovenský dabing, ktorý je pri rozprávkach už dlhodobo kvalitný. Fun fact na záver – Špióni v prevleku vznikli na motívy krátkometrážnej rozprávky Pigeon: Impossible, ktorá paroduje známu špionážnu sériu Mission: Impossible. Určite si ju pozri.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom