Jeden z najočakávanejších filmov roka, The Irishman, pribudol do ponuky Netflixu len minulý týždeň a my sme sa rozhodli pozrieť sa na film bližšie. Mafiánsky epos slávneho Martina Scorseseho rozhodne má čo ponúknuť a momentálne patrí k najlepším filmom v aktuálnej ponuke streamovacej služby, v niektorých oblastiach však nie je bezchybný a dopláca tiež na extrémne dlhú stopáž.

Netflixu môžeme byť v posledných rokoch vďační naozaj za veľa. Nielen, že americký streamovací gigant každý rok prináša kopec seriálov tej najvyššej kvality, nebojí sa tiež investovať do projektov, ktoré by inde zelenú len tak ľahko nedostali. Pri niektorých filmoch sa investícia príliš nevráti a výsledná podoba filmu napovie, že možno išlo o úplne zbytočnú záležitosť (Cloverfield Paradox, Sextuples), z iných sa zasa vykľujú príjemné prekvapenia s potenciálom fanúšikovskú základňu Netflixu rozšíriť (The King, Bird Box).

Mafiánsky veľkofilm The Irishman, za ktorým stojí jeden z priekopníkov tohto žánru, Martin Scorsese, rozhodne patrí do druhej skupiny. O tom, že pôjde o kvalitnú záležitosť nepochyboval asi vôbec nik. Koniec koncov, Scorsese na pľaci usmerňoval herecké legendy v podobe Roberta De Nira, Al Pacina či Joea Pesciho. Posledný menovaný vo filme pôvodne hrať vôbec nechcel, nakoniec však na neutíchajúci tlak a údajne až 50 žiadostí od samotného režiséra, na ponuku predsa len prikývol.

Určite neprehliadni
Netflix pokorený, najžiadanejší seriál súčasnosti pochádza od konkurencie

Scorsese, stojaci napríklad za Mafiánmi či Kasínom, filmami, ktoré sa v rámci žánru radia na absolútnu špicu, teda dostal svojich hercov a 160 miliónov k tomu. Poďme sa teda pozrieť, akým hodnotným prídavkom do knižnice Netflixu The Irishman nakoniec je.

Hneď v úvode treba povedať, že The Irishman je spôsobom rozprávania i celkovým poňatím námetu iný, než na aký sme boli zvyknutí z Mafiánov či Kasína. V zmienených filmoch sme mohli vidieť začiatky gangsterov, ich postupný vzostup v zločineckej organizácii, finty a triky, vďaka ktorým sa tešili obľube veľkých kápov, až kým neprišiel ich pád a nepadli do rúk polície alebo vykonávateľov vendety. Irishman je v tomto smere výrazne odlišným filmom a je z neho cítiť, že ako režisér, tak aj hlavní predstavitelia zostarli a už neprahnú po veľkej akcii.

Frank Sheeran alias Írčan, ktorý je ústrednou postavou filmu, je veteránom 2. svetovej vojny a svoje najlepšie roky má dávno za sebou. Z miery ho len tak niečo nevyvedie, vo vypätých situáciách zachováva chladnú hlavu, čo je však najdôležitejšie, o kšefte a zúčastnených stranách nikdy s nikým nehovorí. Aj vďaka týmto kvalitám sa Frank zhodou okolností dostane do povedomia jedného z najväčších kápov danej doby, Russella Bufalina v podaní vynikajúceho Joea Pesciho. Frank si v mafiánskom podsvetí postupne buduje meno a od drobných krádeží mäsa postupuje až k chladnokrvným vraždám vykonávaných na rozkaz svojich zamestnávateľov.

Frankova lojalita síce patrí rodine Bufalinovcov, jeho služby si však neboja vypožičať aj iné významné osobnosti danej doby. Frank Sheeran sa tak dostáva do služieb vplyvného odborára Jimmyho Hoffu (Al Pacino), ktorý je, ako hovorí samotný film, druhým najdôležitejším mužom v Spojených štátoch, hneď po americkom prezidentovi. S ním si Frank postupne buduje priateľský vzťah, vplyvom príbehových udalostí sa však Jimmy Hoffa čoraz viac ocitá v nemilosti mafie a je to práve Frank, ktorý musí spor dvoch prepletených svetov vyriešiť.

Irishman predovšetkým v úvode odsýpa ako hodinky a je radosť sledovať nielen bezchybne zachytenú dobovú atmosféru, ale tiež bravúrne herecké výkony v podaní De Nira, Al Pacina a Joea Pesciho.

Prečítaj si aj
Poznáme ďalší film slávneho režiséra Irishmana z Netflixu. Zahrá si v ňom hviezdne osadenstvo

Na Pesciho sme boli v predchádzajúcich mafiánskych filmoch zvyknutí ako na malé vulgárne klbko nervov, ktoré sa neštíti dobodať ceruzkou chlapa alebo za urážku rozstrieľať barmana na kúsky (chudák Spider). V Irishmanovi je však Pesci váženým a pokojným bossom, ktorý toho veľa nenahovorí, no o to väčšiu váhu má všetko, čo povie. Najväčšia pozornosť filmu samozrejme patrí Robertovi De Nirovi, ktorý opäť podáva bravúrny výkon a aj keď je už poznať, že herec má v Hollywoode čo-to za sebou, jeho typické grimasy a mimika jednoducho neomrzia a je radosť sledovať De Nira v akcii.

To platí predovšetkým, keď mu na scéne asistuje oduševnený odborár Jimmy Hoffa alias Al Pacino, ktorý si mnohé scény hravo kradne len pre seba. Trojica hlavných postáv jednoducho nemohla byť vybraná lepšie a bolo by prekvapením, keby si niektorý z hercov nevyslúžil minimálne nomináciu na cenu Filmovej akadémie.

Irishman je po stránke hereckých výkonov bezchybný film, v čom však film, podľa nás, trochu pokrivkáva je jeho masívna dĺžka. Z voľného času totiž novinka divákovi ukrojí takmer tri a pol hodiny, čo je naozaj veľa, predovšetkým vzhľadom na skutočnosť, že akcia, zápletky či riešenie problémov typicky mafiánskym štýlom hrajú vo filme druhé husle.

Irishman je síce zrelý film pre dospelého diváka, počas sledovania sa však možno ľahko pristihnete, že inštinktívne siahate po mobile a kontrolujete posledné správy. To platí predovšetkým v druhej tretine filmu, kedy sa snímka zameriava na spor odborov so Spojenými štátmi a mafiánske záležitosti sú skôr v úzadí.

Veľká časť rozpočtu padla na digitálne omladenie hercov, keďže Irishman sa odohráva v priebehu približne dvoch desaťročí a nebojí sa Franka Sheerana ukázať aj počas služby v armáde. Použitie CGI efektov na omladzovanie je v Hollywoode ešte len v plienkach, čo sa vo filme, bohužiaľ, pri pohľade na mladé verzie hlavných hrdinov, zreteľne prejavuje a divák si musí na nový vzhľad hlavných postáv chvíľu zvykať. Reč je najmä o De Nirovi, ktorý v mladšej verzii na prvý pohľad pôsobí vyslovene umelo.

V najmladšej verzii z 2. svetovej vojny trocha pripomína videohernú postavu, v starších verziách zasa môžu prekážať hlavne jeho oči, ktoré aj napriek veľkému úsiliu pôsobia rušivo. Troška úsmevne tiež vyznieva scéna, v ktorej Frank Sheeran zmláti predavača v potravinách za to, že vztiahol ruku na jeho dcéru.

Pri bitke totiž naplno poznať, že Robert De Niro je už herec v rokoch a jeho pohyby už sú jednoducho pomalšie ako za mlada. Neradi by sme však kritizovali film za to, že sa odvážil naplno využiť technológiu, ktorá o pár rokov možno do Hollywoodu prinesie ďalšiu revolúciu. Práve naopak. Martinu Scorsesemu za odvahu vniesť do žánru svieži vietor patrí veľká poklona a určite bude zaujímavé sledovať, kam sa za najbližšie roky CGI efekty pri omladzovaní postáv posunú.

Netflix mafiánsky veľkofilm ponúka aj v českom dabingu, milovníci Goodfellas či Kasína v českom znení však môžu zostať sklamaní. Pôvodné hlasy typické pre De Nira či Joea Pesciho v českej verzii Irishmana totiž nenájdete a najmä hlas Joea Pesciho môže v úvode filmu otravovať. Film preto určite odporúčame pozrieť v pôvodnom znení, v prípade českého dabingu však v konečnom dôsledku platí to isté, ako pri CGI efektoch. Po chvíli si na drobné iritácie zvyknete a ďalej nepredstavujú problém.

Prečítaj si aj
Pozri si zoznam 11 najdrahších filmov Netflixu

Je teda Irishman hodný vášho času? Jednoznačná odpoveď je áno. Martin Scorsese opäť vdýchol život do kedysi populárneho žánru a prináša mafiánsky epos, ktorý sa sústredí na rozpovedanie smutného príbehu mafiánskeho „hitmana“ Franka Sheerana, jeho spoločníkov i rodiny. Nie je to oslava gangsterského štýlu života, na aký sme boli zvyknutí a je cítiť, že uznávaný režisér už život v podsvetí neglorifikuje tak, ako kedysi.

Výsledkom je komornejší, no hereckými výkonmi o to zaujímavejší filmový kúsok, ktorý trochu dopláca na svoju dĺžku a predstavuje aj pasáže, bez ktorých by sme sa možno obišli. Odhliadnuc od dĺžky film a trocha kostrbatých CGI efektov pri omladzovaní je však Irishman žiarivým dôkazom toho, že veľké hollywoodske štúdia nachádzajú v Netflixe čoraz väčšieho konkurenta a Netflix je pripravený hrať prvú ligu nielen pri seriáloch, ale tiež pri filme.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP