Aktualizovanie Android smartfónov často neprebieha podľa očakávaní používateľov, ktorí si na vytúžený update počkajú aj niekoľko mesiacov a v horších prípadoch sa ho nedočkajú vôbec. O tom, ako sa jednotlivé spoločnosti starajú o softvérové aktualizácie svojich smartfónov, teraz svedčí aj tento rebríček.

Za vývojom a produkciou nových verzií operačného systému Android vždy stojí samotný Google, ktorý ho po dokončení finálnej verzie sprístupní výrobcom smartfónov, aby si ho upravili podľa svojich potrieb. Mnohokrát sa preto používatelia čudujú, prečo ich aktualizácia prichádza až po mesiacoch čakania. V prípade modelov od operátorov sa tento čas môže ešte viac predĺžiť.

Aktualizácie softvéru bývajú zdĺhavé

Google je zodpovedný za vývoj tzv. „čistej“ verzie Androidu a pridanie nadstavby či doplnkových funkcií tak ostáva na ostatných spoločnostiach. Tie smartfóny, ktoré sú vybavené čistým Androidom, dostávajú zvyčajne aktualizácie najrýchlejšie. Jedná sa najmä o modely od Googlu, Nokie, ale aj OnePlus, ktoré tento systém upravuje len minimálne. Naopak, na update si dlhšie počkajú majitelia Samsungov, smartfónov od Sony, Xiaomi, HTC, LG a ďalších. Taktiež treba podotknúť, že nie každé zariadenie musí najnovšiu aktualizáciu dostať.

Zobraziť celú galériu (2)
Infografika o postupe pri aktualizácii smartfónov Sony. Zdroj: Sony

Nový operačný systém zvyčajne prichádza len do vlajkových lodí a drahších modelov strednej triedy. V nižšej cenovej kategórii dokonca existujú aj kúsky, ktoré okrem jednej väčšej aktualizácie a zopár menších, nedostanú viac iných vylepšení. Do hry pritom vstupujú aj mobilní operátori, ktorí taktiež ovplyvňujú čas príchodu aktualizácie. Po tom, čo výrobca nasadí na čistý Android svoju nadstavbu, prebieha ešte testovanie a úpravy systému u operátora a až keď prebehne všetko tak ako má, dočká sa používateľ nového systému aj v takomto smartfóne.

Nenechaj si ujsť
Sú aktualizácie Androidu doručované rýchlejšie ako kedysi? Dáta ukazujú zaujímavé skutočnosti

Samsung svoje vlajkové lode aj spred 2 rokov začal aktualizovať na nový Android 9.0 Pie s novou nadstavbou One UI už pred pár týždňami a dodržal tak prísľub, ktorý dal zákazníkom. Aktualizácie sa príliš neomeškali a už teraz si vylepšenia môžu užívať mnohí spokojní používatelia. Procedúra aktualizovania Samsungov sa tak výrazne zrýchlila, no to sa žiaľ nedá tvrdiť aj o ostatných smartfónoch od iných výrobcov.

Víťazom sa jednoznačne stáva Google

Nie každý je rovnako rýchly a niektorí giganti sa o softvérové aktualizácie starajú omnoho menej. Dôkazom je teraz aj nový rebríček, ktorý bodovaním ohodnotil tých najlepších a najhorších výrobcov smartfónov v oblasti aktualizovania softvéru. Pravdaže, prvé 3 priečky si zabrali Google, OnePlus a Nokia, ktoré zákazníkom ponúkajú čistý Android, no hneď za nimi sa umiestnilo japonské Sony a Samsung si zobral zlatú strednú priečku.

Horšie sú však na tom modely od Huawei, Xiaomi, HTC a na poslednej priečke skončilo Lenovo. Práve posledná menovaná spoločnosť je najhorším príkladom toho ako pristupovať k aktualizovaniu svojich smartfónov. Rýchlosť prísunu vylepšení od jednotlivých výrobcov však môže závisieť aj od ich konkrétnych modelov. A ako je na tom s aktualizáciami ten tvoj?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom