Ak často pracuješ s viacerými počítačmi či laptopmi, pri ktorých nechceš strácať čas inštaláciou programov a ich súčastí, v tomto článku predstavíme 10 najlepších prenosných verzií programov pre Windows 10, ktoré ťa tohto problému zbavia.

Našťastie existujú takzvané „portable“, alebo tiež prenosné verzie programov, ktoré tieto problémy čiastočne riešia. Ich výhodou je možnosť prenášania z jedného počítača na druhý bez potreby inštalácie, pričom samotný program je modifikovaný, aby všetky jeho súčasti a nastavenia boli v jednom adresári a program bol priamo spustiteľný.

Jednotlivé programy vieš jednoducho prenášať na USB kľúči, externom disku či SD karte, pričom sú vždy pripravené k okamžitému použitiu.

Audacity

Jedná z najšikovnejších a najjednoduchších aplikácií pre úpravu audia či jeho nahrávania, ktorá podporuje 16, 24 či 32 bitové audio a množstvo pluginov. Práve v súvislosti s pluginmi je výhoda prenosnej verzie populárnej aplikácie zjavná. Ak často pracuješ s audiom a potrebuješ produkovať či následne upravovať hudbu podľa vlastnej predstavy, Audacity by v tvojom systéme rozhodne nemalo chýbať.

VLC Player

Veľmi populárny program, ktorý už dlhé roky patrí medzi najobľúbenejšie audio-video prehrávače. Viac ako 20 rokov je ako otvorená platforma vyvíjaný do dnešnej podoby vrátane jeho prenosnej verzie. VLC je jednoduchý, efektívny a spoľahlivý prehrávač, ktorý dokáže prehrať široké spektrum audio a video súborov a podporuje aj tie najpoužívanejšie kodeky.

LibreOffice

Jedna z najpopulárnejších alternatív k Microsoft Office balíku má aj svoju prenosnú verziu. Je úplne zadarmo a je určite lepšou alternatívou k menej bezpečným online editorom. Ak potrebuješ mať vždy po ruke editor dokumentov, na ktorý sa môžeš spoľahnúť, LibreOffice v prenosnej verzii rozhodne odporúčame.

CCleaner

Ak si potrebuješ vo svojom PC poriadne poupratovať, zbaviť sa nepotrebných súborov či programov, CCleaner by si mal určite vyskúšať. Ak navyše pracuješ s viacerými počítačmi, prínos prenosnej verzie určite oceníš.

Recuva

Recuva pochádza od rovnakého vývojára, ktorý stojí za programom CCleaner. Ide o veľmi šikovný nástroj pre spätné obnovenie vymazaných súborov. Recuva dokáže pomocou podporovaného systému súborov obnoviť súbory odstránené z interných ale aj externých pevných diskov, USB kľúčov, pamäťových kariet a v podstate všetkých pamäťových médií s random-access prístupom. Jeho prenosnú verziu tak určite oceníš.

Notepad++

Notepad ++ je textový editor určený hlavne pre programátorov a vývojárov, ktorí potrebujú jednoduchý a rýchly spôsob úpravy kódu. Podporuje širokú škálu formátov, jazykov, a možností rýchlej editácie kódu, ktorú určite oceníš.

Zobraziť celú galériu (4)
Screenshot/Notepad++

WinSCP

Ak hľadáš vhodného SFTP alebo FTP klienta na bezpečný vzdialený prenos súborov a FilleZilla ťa už prestala baviť, WinSCP by mal byť pre teba ten pravý program. Zároveň príde vhod, ak potrebuješ program na prenos, ktorý by podporoval aj starší SCP protokol. Čo je ale dôležitejšie, k dispozícii je aj v prenosnej verzii.

qBittorrent

qBittorrent je skvelou alternatívou k známym torrentovým klientom, ktorý je postavený na otvorenej platforme a hoci je ešte stále v aktívnom vývoji, podporuje široké spektrum funkcionalít. Dôležité však je, že je dostupný úplne zadarmo aj v prenosnej verzii.

Google Chrome

V našom výbere nesmú chýbať ani webové prehliadače. Jedným z najpopulárnejších a najpoužívanejších je práve Google Chrome. Práca s ním na viacerých počítačoch je vďaka synchronizácii jednoduchá, no ak sa bavíme o počítačoch, ktoré ho nainštalovaný nemajú, jeho prenosná verzia dostáva ešte väčší význam. Vďaka nej už nebudeš strácať čas inštaláciou a pridávaním modulov.

Mozilla Firefox

Ak práve nepatríš medzi fanúšikov Chromu, máme pre teba aj alternatívu, ktorú rozhodne oceníš. V prenosnej verzii je totižto možné využiť aj ďalší populárny prehliadač, Mozillu Firefox. V tomto smere platí rovnaké pravidlo ako v prípade prehliadača Chrome. V prenosnej verzii prehliadača sa zbavíš potreby jeho inštalácie a zároveň aj pridávania potrebných modulov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP