Prázdniny začali, a tak si aj my radi nostalgicky zaspomíname na voľnejšie a pokojnejšie časy, kedy našou jedinou povinnosťou bolo voliť si medzi aktivitami vonku s kamošmi alebo jednou z obľúbených hier minulosti.

Nasledujúci zoznam pozostáva z desiatky titulov, o ktorých každý hráč aspoň raz v živote počul, respektíve staršie ročníky ich s určitosťou aj hrali.

NFS: Underground 1&2

Neexistuje lepší štart nostalgického zoznamu, ako dnes už etablovaná značka Need For Speed. Do dnešného dňa sú za najlepšie diely série považované časti Underground, ktoré v roku 2003 a následne 2004 ukázali verejnosti podsvetie nočných pretekov s veľkým dôrazom na tuning a všeobecnú prestíž inšpirovanú prvými filmami Rýchlo a zbesilo.

Arkádový herný model, na tú dobu vynikajúca grafika a exkluzívny soundtrack sú tri aspekty, ktoré len málo dielov po dvoch Undergroundoch dokázalo zreplikovať. Dodnes ide o srdcovku a neprekonaného kráľa arkádových pretekov.

Stronghold

Rovnako ako dvojica hier Underground, tak aj značka Stronghold zažila obdobie najväčšej slávy počiatkom tisícročia. Budovateľská stratégia zameriavajúca sa na fungovanie ekonomiky a bitky obrovských armád patrí doteraz medzi naše najobľúbenejšie počiny v rámci strategického žánru. Pôsobivý bol na tú dobu aj vizuál, ktorý aj keď neponúkol revolúciu vo svojom obore, fungoval vynikajúco a ponúkol hre tú pravú atmosféru.

Bolo by hriechom nespomenúť hru viacerých hráčov, ktorá v LAN podobe hľadala len ťažko konkurenciu a legendárne hlášky komentujúce priebeh misií by sme doteraz dokázali vyrecitovať aj o polnoci. Dodatok Crusader rok po vydaní pôvodnej hry tak vyladil stratégiu do dokonalosti, čo nedokázali prekonať ani regulárne pokračovania.

Counter-Strike 1.6

Legendárna „jednašestka“ je pojem, rezonujúci v hernej komunite už viac ako dve dekády. Vynikajúca hra viacerých hráčov, ktorej podstata vyplýva z prostého boja dobra proti zlu v ikonických farbách policajtov a teroristov, donútila veľké skupiny hráčov uprednostňovať ešte jeden posledný zápas pred spánkom.

Jednoduchá premisa a na dnes už obstarožná grafika však dokáže aj v dnešnej dobe prikovať hráčov k obrazovkám na niekoľko hodín denne. Postavenie kultu v hernej komunite tak upevňuje aj široký popkultúrny záber hry Counter-Strike, kedy jednoduché výrazy ako de_dust alebo AWP by mimo svojich kruhov potrebovali vlastný niekoľkostránkový slovník.

Séria Crash Bandicoot

Predstavovať túto ikonu PlayStationu hádam nie je ani treba. Prvý diel z roku 1996 nastolil nepríjemne zrkadlo vtedy etalónom plošinkového žánru, Sonicovi a Mariovi, kedy ukázal, že na trhu je miesto ešte pre jedného maskota.

Nákupy na trhoviskách sa začiatkom tisícročia nezaobišli bez zachádzky do špecifickej sekcie, kde pán otázneho pôvodu nemal problém za prijateľnú sumu ponúknuť pirátsku kópiu takmer hocijakej PS1 hry.

Tí šťastnejší z nás si vtedy domov odniesli aspoň takúto kópiu Crasha a vkladali ju do čipnutého PlayStationu dokým nevyzbierali všetky drahokamy naprieč dynamickými levelmi alebo kým im neodišiel laser v mechanike do večných lovíšť.

Séria GTA

Aj keď sme rozhodne nemali na to vek, permanentne sme siahali po vulgárnej a konzervatívnej sérii Grand Theft Auto. Pravý šmrnc sága nabrala až tretím dielom a prechodom do 3D perspektívy, kedy ani jednoduché premávanie otvoreným svetom nepredstavovalo monotónnosť.

Čerešničkou na torte a postupom času aj neodmysliteľnou súčasťou GTA hier boli početné cheaty, ktoré posúvali zábavu opäť na vyšší level. Vďaka ním si mohol v mestách Vice City, Liberty City alebo San Andreas spôsobovať nekontrolovateľný chaos, ktorý aj mimo základnej príbehovej linky ponúkol stovky hodín zábavy.

Séria Tony Hawk’s Pro Skater

Dobový soundtrack, aspekt rebélie a konštante sa opakujúca, no neúnavná hrateľnosť, podnecujúca hráča k neustálemu zlepšovaniu. Aj takto by sa vo všeobecnosti dala opísať jedna z najväčších športových značiek v hernom biznise, ktorá pre mnohých zomrela s odklonením sa od tradičného číslovania dielov.

Poznáme mnoho hráčov v okolí, ktorí prvý skateboard nadobudli práve ako reakciu na skejterskú ságu s menom jedného z najslávnejších športovcov sveta v názve.

Najmä prvá štvorica hier zo série Tony Hawk’s patrí dodnes medzi kultové záležitosti, ktoré sme počas leta hrávali v prípade, že nás počasie nepustilo von na dosku. Svalová pamäť či už klávesnice alebo gamepadu funguje doteraz, čo iba nasvedčuje tomu, ako prístupné, no zároveň komplexné tieto hry boli.

Diablo 2

Legenda, ktorá definovala vlastný žáner akčných RPG, kde hlavným ťažiskom hernej náplne je neustále zbieranie lepšieho vybavenia. Diablo 2 na prelome tisícročia ponúklo nesmierne nadčasovú premisu, ktorú novodobé tituly do dnešnej doby len s problémami dokážu zreplikovať.

Diablo 2 stavia na atmosférickom svete, vynikajúco vybudovanom univerze a znovuhrateľnosti, prameniacej z početných hrateľných postáv a ich špecifickom štýle hrania, kedy sa na hre ani po 20 rokoch existencie nedokázal podpísať zub času.

Za zmienku určite stojí aj hra viacerých hráčov na čele s kooperačným režimom, ktorý v časoch najväčšej slávy dobýjal internetové kaviarne z prostého dôvodu – hráči už dávno pred vznikom digitálnych aukcii cítili potrebu vymieňať ťažko nadobudnuté predmety s ďalšími hráčmi.

Age of Empires 1 & 2

Vynikajúca budovateľská stratégia, ktorá stála pri revolúcii tohto žánru koncom minulého tisícročia patrí medzi videoherný klenot z mnohých dôvodov. Asi najväčším plusom hier je podchytenie všetkých známych aspektov hrateľnosti zabehnutého žánru a jeho následné vyšperkovanie do dokonalosti bez toho, aby konečný zážitok nepôsobil pre nováčikov zmätočne.

Manažovanie jednotiek, zdrojov financií a následne budovanie základní tak pripravilo základné pravidlá, od ktorých sa mnohé strategické tituly mohli len učiť.

Podobne ako ostatné hry na tomto zozname, aj Age of Empires si vybudoval svoje meno na zábavnom a priamočiarom režime hry viacerých hráčov. Nechýbali dokonca ani cheaty, kedy legendárna fráza „how do you turn this on“ v komunite časom zľudovela.

Mafia

O Mafii píšeme pravidelne, a to najmä z dôvodu dlho očakávaného a fanúšikmi vyproseného remaku, naplánovaného na august tohto roka. Pôvodná hra je však len jedna a nepoznáme československého hráča, ktorý by na legendu z roku 2002 dal dopustiť.

Prvá Mafia bola totiž pre mnohých hráčov vstupnou bránou do príbehovo poháňaných hier, na čom veľkú úlohu zohrával kvalitný český dabing.

Vynikajúci gangsterský príbeh tak dotvára kvalitný dobový soundtrack bez jedinej chyby, čo sa však nedá povedať o hrateľnosti. Tá totiž nezostarla najlepšie a v dnešnej dobe sa k nej dokážu vrátiť iba veteráni, ktorí si hru obľúbili v dobe jej vzniku.

Legendárne hlášky sú však stále nesmrteľné a atmosféra Lost Heaven je nenapodobiteľná, čo pasuje Mafiu do pozície národného pokladu susedov.

Tekken 3

Kráľ gaučového multiplayeru a dôvod súrodeneckých hádok, Tekken, rozhodne nemôže na nostalgickom zozname chýbať. Každý z hráčov určite raz vyskúšal aspoň jednu bojovku z „veľkej trojky“, ktorú tvorí séria Tekken, Mortal Kombat alebo Street Fighter. Dovolíme si tvrdiť, že u nás najrozšírenejšou je práve Tekken, ktorému neodmysliteľne na krk dýcha pre niekoho dostupnejší Mortal Kombat.

Práve tretí diel legendárnej bojovky od Namca bol prvým kontaktom so sériou pre mnohých hráčov našich končín, ktorí podobne ako v prípade vyššie popísaného Crasha hľadali pirátske kópie v pochybných častiach tržníc.

Spomínaná bojovka sa vyznačuje rôznorodosťou bojových štýlov v závislosti od voľby charakteru, špecifický spôsob kômb a pre tretí diel ikonickým hernými režimami, kedy si zaobišiel aj bez kamoša.

Čítajte viac z kategórie: Hry

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú