Elektromobilita mení celý automobilový priemysel. Nemenia sa len výrobné postupy a procesy, ale menia sa aj technológie, ktoré sa využívajú práve pri elektromobiloch. Z toho dôvodu je potrebné kompletne prerobiť alebo vybudovať úplne nové výrobné centrá. Jedno také onedlho vyrastie v USA, postará sa oň Ford a pôjde o doposiaľ najväčší komplex na výrobu automobilov, informuje portál InsideEVs.

Domovom nových obrovských komplexov na výrobu elektromobilov budú štáty Tennessee a Kentucky. Celková investícia predstavuje sumu až 9,74 miliárd eur, z čoho samotný Ford investuje 6 miliárd. Zvyšok pôjde z „vrecka“ kórejského výrobcu batérií, spoločnosti SK Innovation.

Ford

Investícia aj zo strany výrobcu batérií ti už zrejme naznačila, že nový superkomplex sa nebude sústrediť iba na produkciu elektromobilov, ale aj na výrobu dôležitých batérií.

V okolí továrne vyrastú až tri „gigafactory“ s celkovou ročnou produkciou na úrovni 129 GWh. Každá batériová továreň by tak mala produkovať batérie s celkovou kapacitou 43 GWh ročne a stáť by mala 2,5 miliárd eur. Investíciu do tovární na batérie si rozdelí Ford a SK Innovation na polovicu.

Viac ako 11 000 nových pracovných miest

Najväčší z komplexov ponesie názov Blue Oval City a vyrastie v spomínanom štáte Tennessee. Samotný komplex zahŕňa aj výrobu batérií, v Blue Oval City tak dokáže automobilka produkovať nové elektromobily úplne od základu.

Ford

Samotný komplex Blue Oval City si bude vyžadovať investíciu 4,8 miliárd eur a prácu poskytne viac ako 6000 zamestnancom. Ako informuje portál Electrek, zvyšné dve fabriky na výrobu batérií budú umiestnené v Kentucky a dokopy zamestnajú 5000 ľudí.

Minimálny dopad na životné prostredie

Výroba ekologických áut musí byť rovnako ekologická. Ford vo svojej tlačovej správe spomína, že cela fabrika Blue Oval City bude mať minimálny dopad na životné prostredie, či už pri jej výstavbe, alebo následnej prevádzke.

Produkcia elektromobilov F-série má mať nulový ekologický dopad na životné prostredie, teda vzduch aj pôdu. Batérie sa budú v novom komplexe nielen vyrábať, ale aj recyklovať a celá výroba tak má byť „zero-waste“, čiže úplne bez odpadu.

Ako ďalej uvádza Ford, Blue Oval City má byť doposiaľ najväčším komplexom na výrobu áut, rozpresrie sa na ploche viac ako 14 km2 a komplex, ako aj ďalšie dve továrne na výrobu batérií, sa plánujú spustiť už v toku 2025.

Americká automobilka Ford Motor Co. investuje 50 miliónov dolárov do spoločnosti Redwood Materials, ktorá sa venuje recyklácii batérií elektrických vozidiel. Ford tak chce zlepšiť svoj dodávateľský reťazec v oblasti batérií.

Ford vo vyhlásení uviedol, že v Nevade sídliaca firma Redwood, ktorú založil bývalý manažér automobilky Tesla, Jeffrey Straubel, dokáže zo starých batérií elektromobilov naspäť získať 95 % drahých kovov, ako sú nikel, kobalt, lítium a meď. Automobilka Ford konštatovala, že domáca produkcia materiálov pre anódy a katódy dokáže znížiť náklady na batérie a zredukovať závislosť od importu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú