Nový iPhone 14 Pro je predajným trhákom. Ľudia po ňom dokonca siahnu radšej, než po lacnejších variantoch. Jednou z najlepších noviniek tohto roku sú výrazne vylepšené fotoaparáty a možnosť fotiť pri 48 MPx vo formáte ProRAW.

Tieto fotografie v sebe ukrývajú obrovské množstvo informácií, kvôli čomu môžu podľa Applu ľahko dosahovať veľkosť aj 75 MB, čo je takmer 2-krát viac než veľkosť fotiek niektorých profesionálnych APS-C zrkadloviek. Zahraničný portál MacRumors však upozornil, že prenos takýchto fotiek cez Lightning bude trvať celú večnosť.

Apple neodporúča ProRAW súbory prenášať cez Lightning

Celá situácia je poriadne bizarná. Lightning v nových iPhonoch 14 Pro a 14 Pro Max totiž dosahuje len maximálne prenosové rýchlosti certifikácie USB 2.0. Dôvod, prečo tomu tak je, nie je vôbec jasný, keďže iPad ponúkal Lightning port schopný dosiahnuť rýchlosť USB 3.0 už v roku 2015.

Rozdiel medzi týmito dvomi certifikáciami je pritom obrovský, USB 3.0 je približne 10-krát rýchlejšie než USB 2.0, ktoré ponúka maximálnu rýchlosť len 480 Mbps. V realite by teda len samotný prenos 10 fotiek za ideálnych okolností trval cez 12 sekúnd. Na prvý pohľad môže ísť o smiešne krátku dobu, no realita je taká, že v praxi sa k ideálnym podmienkam nepriblížime a čas sa môže aj 5-násobne pretiahnuť, na čo sa svojho času sťažovali aj používatelia fóra Ars Technica. Záloha bežného albumu s 300 fotkami na externý disk alebo „USBčko“ by potom trvala až 30 minút.

Samotný Apple na prenos týchto fotiek odporúča použiť AirDrop alebo k nim pristupovať cez iCloud Fotky. Tieto postupy zaručujú udržanie maximálnej kvality, pričom v praxi sú omnoho pohodlnejšie a rýchlejšie.

Printscreen/iCloud

Novinka má perfektný foťák

V prípade iPhonu 14 Pro a 14 Pro Max hlavný snímač po prvýkrát v histórii iPhonov dosiahol rozlíšenie 48 MPx a ponúka 2-krát lepší výkon v horších svetelných podmienkach.

Podobne ako Samsung a iní, aj Apple využíva pixely navyše, aby mohol ponúknuť vyšší zoom prostým vyrezaním obrazu. Väčšina výsledných záberov však v skutočnosti bude stále mať 12 Mpix (quad pixel technológia susedné body spája do jedného).

Dostal aj 12 MPx ultraširoký fotoaparát, teraz s 3-krát lepším obrazom v tme, vylepšený predný fotoaparát či úplne nový blesk. O všetkých novinkách informujeme v samostatnom článku.

Toto vyrieši jedine prechod na USB-C

Je možné, že použiť rýchlejší Lightning port zo starších iPadov nejde z nejakého technického dôvodu. Fanúšikovia telefónov s nahryznutým jabĺčkom však už dlhšiu dobu čakajú na adopciu univerzálneho portu USB-C, ktorému sa Apple niekoľko generácií vyhýba.

Európska únia tento rok definitívne rozhodla, že všetky smartfóny musia už čoskoro prejsť na jednotný systém nabíjačiek. Apple je nútený budúce produkty dizajnovať tak, aby používali konektory USB-C. Smernica vojde do platnosti koncom roka 2024 a má uľahčiť ako život európskych zákazníkov, tak aj znížiť environmentálnu záťaž týchto produktov na životné prostredie.

Matúš Mitro/FonTech

Vo svete Applu sa však už nejakú dobu povráva, že budúcoročná rada iPhonov by tento port mohla priniesť ešte predtým, než ich k tomu EÚ výslovne donúti. Ide ale o neoficiálne informácie, pričom to isté sa nejakú dobu hovorilo aj o tohtoročných iPhonoch.

Keď jedného dňa USB-C na iPhone dostaneme, dočkáme sa prenosovej rýchlosti, buď 10 Gbps, alebo 40 Gbps, záležiac od toho, ktorý štandard sa Apple rozhodne použiť. Je tiež možné, že podpora Thunderbolt 3, ktorý dosahuje rýchlosť až 40 Gbps, sa dostane len na Pro a Pro Max modely. Každopádne, aj v najhoršom prípade by malo ísť až o viac než 20-násobné zlepšenie prenosových rýchlostí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP