Zrejme najočakávanejší deň pre všetkých technologických fanúšikov je tu. Apple dnes večer predstavil ďalšiu generáciu svojich smart hodiniek Apple Watch, slúchadiel AirPods a samozrejme, úplne nové iPhony hneď v niekoľkých veľkostiach.

Hodinky a slúchadlá Fontech predstavuje v samostatných článkoch, poďme teda na iPhony.

Nový iPhone opäť prichádza v dvoch veľkostiach, ako iPhone 14 a iPhone 14 Plus. Pri oboch sa však zväčšujú uhlopriečky displejov na 6,1, respektíve až 6,7 palca, čo podľa firmy umožní zobraziť viac, či už filmov, správ alebo obsahu sociálnych sietí.

Obrazovka oboch modelov má ceramic-shield, špeciálnu keramickú vrstvu, ktorá ju chráni pred škrabancami aj rozbitím pri náhodných pádoch. Bohužiaľ, absolútne sa nepotvrdili dohady o tom, že Apple zmenší výrez okolo kamier pre Face ID, alebo že senzory dokonca skryje pod displej.

Apple

Vylepšený hlavne predný fotoaparát, dostáva autofocus

Ani z pohľadu výkonu nie je však všetko podľa očakávaní. Apple si základných smartfónoch pre tento rok ponechal vlaňajší procesor Apple A15. Výrazné zvýšenie výkonu a výdrže batérie na jedno nabitie, ktorá je v iPhonoch posledné roky, tak tento rok nemusí byť v najlacnejšej ponuke až tak zásadné.

Čipset však obsahuje špeciálny obrazový procesor, ktorý vylepšuje všetky fotografie z hlavných foťákov.

Tým dominuje úplne nový 12 Mpix čip za objektívom so svetelnosťou až f/1.5, vďaka čomu sú nočné zábery až o 49 % svetelnejšie. Apple však upozorňuje aj na rýchlejšiu uzávierku.

Apple (screenshot Fontech)

Ešte väčší šok predstavuje 12 Mpix predný fotoaparát so svetelnosťou f/1.9, ktorý tento rok dostal autofocus. Automatické zaostrovanie je úplne bežné pri hlavných (zadných) foťákoch, no telefóny, ktoré ho ponúkajú aj pri selfie kamere, by si zrejme spočítal na prstoch jednej ruky. Autoportréty tak dostanú úplne nový nádych a hĺbku, najmä s už známym režimom Portrét.

V porovnaní s iPhonom 13 sú selfie kamera a ultraširoký fotoaparát 2x lepšie, pričom hlavný foťák bol vylepšený až 2,5-násobne. Presná metrika Applu ale v tomto smere zostáva záhadou a treba si počkať na podrobnejšie recenzie.

Aktualizácie sa dočkali aj schopnosti pri nakrúcaní videí, v tomto prípade sa môžeš tešiť na novú „Action cam“ stabilizáciu nadizajnovanú pre stabilný obraz aj v extrémnom pohybe.

Apple (screenshot Fontech)

Ďalšie zmeny pod povrchom

V USA dokonca iPhone stráca fyzický slot pre SIM kartu, keďže tamojší operátori už úplne presedlali na eSIM. Na Slovensku a iných krajinách to však zrejme platiť nebude, hoci u nás už s obstaraním eSIM od štvorice najznámejších operátorov taktiež nebudeš mať problém.

USA a Kanady sa týka aj unikátna funkcia, kedy si pomoc v čase núdze zavoláš aj úplne bez pripojenia k mobilnej sieti. iPhone sa záchranným zložkám dovolá cez satelit. O tejto funkcii sme písali, už keď ju pred pár dňami predstavil T-Mobile USA v spolupráci so SpaceX Elona Muska. Zdá sa však, že Apple využíva ešte iné riešenie, kedy ti displej mobilu presne ukáže, ako namieriť mobil tak, aby si maximalizoval viditeľnosť na družice na obežnej dráhe.

Apple (screenshot Fontech)

Apple vytvoril vlastný komunikačný kanál, ktorý efektívnejšie využíva dostupný dátový tok – menej dát, rýchlejšia komunikácia a rýchlejšia pomoc, to je vízia Apple s touto funkciou. S novým iPhonom ju zákazníci v týchto dvoch krajinách dostanú na 2 roky úplne zadarmo.

Apple (screenshot Fontech)

To najdôležitejšie na záver – ceny

iPhone 14 sa bude predávať za 799 dolárov, iPhone 14 Plus za 899 dolárov. Slovenské ceny v eurách by sme mali zistiť za niekoľko minút, kedy sa objavia prakticky totožné sumy objavia napríklad v oficiálnom rakúskom Apple Store.

Apple (screenshot Fontech)

Apple to rozbalil až pri iPhone 14 Pro

Absolútne všetky novinky z leakov si Apple nechal na modely iPhone 14 Pro a 14 Pro Max. Tu uź je predný výrez pre kamery v tvare „tabletky“ a výrazne menší. Apple však šokuje tým, ako okolo neho operačný systém iOS úplne inak zobrazuje notifikácie, ktoré „vychádzajú“ priamo z tohto miesta – Apple to nazýva Dynamic Island, teda „dynamický ostrov“. Všetko sprevádzajú lákavé animácie, vývojári však určite budú musieť svoje aplikácie upraviť pre podporu týchto notifikácií.

Apple

Proximity senzor sa v prípade drahšieho dua skutočne presunul priamo pod displej, ktorý dostáva funkciu Always on – v prípade Androidov bežná vec, no v iPhonoch je prítomný vôbec po prvýkrát.

Apple

O nový prísun výkonu sa už stará úplne nový Apple A16 Bionic, ktoŕý má mať 2 vysoko výkonné jadrá s o 20 % nižšou spotrebou a štyri úsporné jadrá pre bežné operácie.

Zabudni na obyčajný 12 Mpix foťák

Hlavný snímač sa po prvýkrát v histórii iPhonov posúva na 48 Mpix rozlíšenie a ponúka 2x lepší výkon v horších svetelných podmienkach. Podobne ako Samsung a iní, aj tu Apple využíva pixely navyše, aby mohol ponúknuť vyšší zoom prostým vyrezaním obrazu. Väčšina výsledných záberov však v skutočnosti stále bude mať 12 Mpix (quad pixel technológia susedné body spája do jedného).

Apple

Stále tu však zostáva aj 12 Mpix ultraširoký fotoaparát s 3x lepším obrazom v tme a vylepšený predný fotoaparát s autofocusom či úplne nový blesk.

Do iPhone 14 Pro sem aj funkcia z nových hodiniek Apple Watch, ktorá dokáže rozpoznať, že si bol účastníkom vážnej autonehody a privolať pomoc.

iPhone 14 Pro bude dostupný za rovnakú cenu ako predchodca, presne 999 dolárov. iPhone 14 Pro Max bude od 1 099 dolárov, samozrejme, v závislosti na zvolenej kapacite. Dostupný bude od 16. septembra.

Apple

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP