To, ako bude iPhone 14 vyzerať, sme sa dozvedeli minulý utorok. Už však vieme, že sa pravdepodobne nejedná o žiaden predajný hit, informuje Ming-Chi Kuo. Vyzerá to tak, že iPhone 14 Pro Max je obľúbenejší a porazil ho v počte predobjednávok.

Stručná analýza od Ming-Chi Kuo, na ktorú upozornil PCMag, sa zameriava na porovnanie predobjednávok tohtoročných a minuloročných modelov.

Podľa neho je iPhone 14 Pro Max úspešnejší než 13 Pro Max, no ostatné modely sú buď neutrálne, alebo sa je ich predpredaj horší než minulý rok.

Veľa vieme vyčítať z dodacej doby

Podľa dát v analýze vieme, že iPhone 14 Pro a 14 Pro Max už majú alokované obrovské množstvo predobjednávok. Odzrkadľuje sa to aj na fakte, že čakacia doba na oba z týchto modelov je aktuálne päť alebo šesť týždňov.

Na druhú stranu, iPhone 14 a 14 Plus budú s najväčšou pravdepodobnosťou voľne dostupné už v deň spustenia riadneho predaja – piatok 16. septembra. Nič nenasvedčuje tomu, že by tieto lacnejšie modely boli už teraz vypredané.

Jeden z bodov, ktoré Ming-Chi Kuo predostrel, je, že iPhone 14 Plus úplne sklamal. Ide o náhradu za minuloročný 13 mini, ktorý sám o sebe nebol úspešný. Apple teda znížil celkovú ponuku rôznych veľkostí a segmentoval trh novým spôsobom. Čísla ukazujú, že 14 Plus sa predáva ešte horšie než 13 mini, a Kuo naznačuje, že išlo o krok zlým smerom.

Nie všetko je rozhodnuté

Najväčší nedostatok tejto analýzy vyplýva z toho, že Kuo sa zameral najmä na časy dodania, ktoré uvádza Apple Store. Presnú metodiku nepoznáme, no už teraz vieme povedať, že tento prístup má hneď niekoľko nedostatkov.

Hlavným problémom je predpoklad, že Apple nechal pred spustením predaja vyrobiť rovnaký počet kusov iPhonu 14 ako iPhonu 13. Ďalší kameň úrazu môže byť predpoklad, že pomer Pro modelov ku lacnejším verziám zostal zachovaný. Ani jedno z týchto tvrdení nedokážeme overiť.

Ak sa na to pozrieme z pohľadu spotrebiteľa, iPhone 14 nepriniesol takmer nič nové a zaujímavé. Avšak iPhone 14 Pro a Pro Max oproti minuloročným modelom urobili slušný krok vpred.

Nový iPhone 14 sklamal, očakávania naplnil až 14 Pro

Pri iPhone 14 a 14 Plus sa absolútne nepotvrdili dohady o tom, že Apple zmenší výrez okolo kamier pre Face ID, alebo že senzory dokonca skryje pod displej.

Ani z pohľadu výkonu nie je však všetko podľa očakávaní. Apple si základných smartfónoch pre tento rok ponechal vlaňajší procesor Apple A15. Výrazné zvýšenie výkonu a výdrže batérie na jedno nabitie, ktorá je v iPhonoch posledné roky, tak tento rok nemusí byť v najlacnejšej ponuke až tak zásadné.

Apple

V porovnaní s iPhonom 13 sú selfie kamera a ultraširoký fotoaparát 2x lepšie, pričom hlavný foťák bol vylepšený až 2,5-násobne. Presná metrika Applu ale v tomto smere zostáva záhadou a treba si počkať na podrobnejšie recenzie.

Absolútne všetky novinky z leakov si Apple nechal na modely iPhone 14 Pro a 14 Pro Max. Tu už je predný výrez pre kamery v tvare „tabletky“ a výrazne menší. Apple však šokuje tým, ako okolo neho operačný systém iOS úplne inak zobrazuje notifikácie, ktoré „vychádzajú“ priamo z tohto miesta – Apple to nazýva Dynamic Island, teda „dynamický ostrov“. Všetko sprevádzajú lákavé animácie, vývojári však určite budú musieť svoje aplikácie upraviť pre podporu týchto notifikácií.

Hlavný snímač sa po prvýkrát v histórii iPhonov posúva na 48 Mpix rozlíšenie a ponúka 2x lepší výkon v horších svetelných podmienkach. Do iPhone 14 Pro pribudne aj funkcia z nových hodiniek Apple Watch, ktorá dokáže rozpoznať, že si bol účastníkom vážnej autonehody a privolať pomoc. O prísun výkonu sa stará úplne nový Apple A16 Bionic, ktorý má mať 2 vysoko výkonné jadrá s o 20 % nižšou spotrebou a štyri úsporné jadrá pre bežné operácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP