Aktualizované 7. júna 2022 – Európska únia definitívne rozhodla, všetky smartfóny musia už čoskoro prejsť na jednotný systém nabíjačiek, informuje Independent. Týka sa to aj ikonickej značky Apple, ktorá si vo svete smartfónov razila vlastnú cestu a jej 8-pinový Lightning teraz čaká koniec.

Spoločnosť je nútená svoje nové produkty prerobiť a poskytnúť im konektory USB-C, vysvetľuje France24. Smernica vojde do platnosti koncom roku 2024 a má uľahčiť ako život európskych zákazníkov, tak aj znížiť environmentálnu záťaž týchto produktov na životné prostredie.

Nové pravidlo má každoročne ušetriť až 11 000 ton elektronického odpadu a okrem portu Lightning spoločnosti Apple tak z trhu zmiznú aj konektory micro-USB. Únia argumentuje aj tým, že na samostatné nabíjačky utrácajú Európania každoročne 2,4 miliardy €.

Pôvodný článok:

Písal sa rok 2012, keď Apple predstavil 8-pinový Lightning port, ktorý nahradil vtedajšiu 30-pinovú koncovku. Medzi jeho hlavné výhody nepatril iba spratnejší dizajn, ale takisto aj vyššia odolnosť a hlavne obojstrannosť. Aj keď je Lightning neoddeliteľnou súčasťou iPhonu (a mnohých ďalších Apple produktov) do dnešných dní, podľa analytika Ming-Chi Kua už čoskoro skončí. Dôvodom sú politické tlaky na giganta.

Aby sme boli presnejší, najmä Európska únia pracuje na zákone, ktorý by donútil všetkých výrobcov spotrebnej elektroniky používať jednotný nabíjací konektor. Ľudia by tak nemuseli používať viacero druhov nabíjačiek, čo by malo v konečnom dôsledku pozitívny vplyv na životné prostredie.

Týkať sa to má smartfónov, tabletov, bezdrôtových slúchadiel či prenosných herných konzol. No a keďže je USB-C v súčasnosti vcelku populárne a hlavne veľmi univerzálne, voľba padá práve naň.

Ming-Chi Kuo je presvedčený, že toto je hlavný dôvod, pre ktorý Apple opustí Lightning. Je síce pravda, že sa Cupertínsky gigant bude chcieť držať svojho riešenia čo najdlhšie, no riziko straty európskeho trhu je v tomto prípade príliš vysoké. Aj preto je dosť možné, že sa USB-C objaví v iPhone oveľa skôr, ako by ktokoľvek čakal.

Podľa odhadov známeho analytika by to mohlo byť už v roku 2023 pri iPhone 15. Pôvodne sa síce špekulovalo, že tento model nebude mať vôbec žiaden konektor a o nabíjanie sa postará čisto bezdrôtová technológia MagSafe, no tento scenár sa dnes ukazuje ako nepravdepodobný. Môže za to fakt, že MagSafe nedokáže zabezpečiť dátové prenosy.

Apple sa nechce vzdať Lightningu z logických dôvodov 

Ak sa teraz pýtaš, prečo spoločnosť Apple neprešla pri iPhone na USB-C už dávno, odpoveď je jednoduchá. Za všetkým hľadaj peniaze. Nakoľko jej patrí štandard Lightning, pretože si ho sama vyvinula, automaticky dohliada aj na celý certifikačný proces.

To v praxi znamená, že každý kto chce predávať toto príslušenstvo s certifikáciou Made For iPhone (MFi), musí byť držiteľom licencie. No a tá nie je pochopiteľne zadarmo.

Uvidíme, či sa slová analytika Ming-Chi Kua napokon naplnia. Každopádne to však v tejto chvíli vyzerá tak, že Apple nebude mať na výber. Podobné tlaky, ako Európska únia totiž postupne začína vyvíjať aj Veľká Británia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP