16. októbra sme sa v Londýne zúčastnili predstavenia nového prémiového smartfónu od Huawei. Včera sme sa vrátili, pričom už tesne po predstavení bolo jasné, že Mate 20 Pro má skutočne všetky predpoklady nezostať v tieni úspešného predchodcu P20 Pro. Dokonca sa medzi všetkými môže dostať na samotný vrchol pomyselného rebríčka. Na závery je síce ešte príliš skoro, avšak po prvých dvoch kompletných dňoch od predstavenia sa pozrieme bližšie na vlastnosti, ktorými môže novinka od Huawei najviac zaujať.
V prvom rade Mate 20 Pro prichádza s dvojicou pokročilých metód biometrického odomykania. Vôbec ako prvý oficiálne dostupný smartfón na Slovensku ponúkne snímač odtlačkov pod displejom a Huawei pri tejto funkcii nenechal nič na náhodu. Pár dní máme v redakcii aj Vivo Nex S s rovnakým odomykaním, avšak Mate 20 je citeľne rýchlejší a komfortnejší po priložení prsta. Nie je nutné prst príliš pritláčať k displeju, tak ako tomu je pri spomínanom Nex S. Snímač má však aj situácie, pri ktorých treba trochu trpezlivosti. Napríklad vlhkejšie ruky.
Druhou novinou je 3D snímanie tváre. Senzory určené pre skenovanie sú skryté vo výreze na prednej strane a ide o veľmi podobné riešenie ako má Apple. Vďaka 3D technológii je snímanie výrazne bezpečnejšie než ponúka klasické 2D, čo je práve mojou častou výčitkou voči danej technológii. Aj tento spôsob odomykania zatiaľ podľa mojich skúseností funguje veľmi spoľahlivo, rýchlo a aj v tme. Z používateľského hľadiska je však stále komfortnejšie odomykanie prstom, ale bližšie k tomu už v samotnej recenzii.
V oblasti audio výbavy možno trochu zapadlo, že Huawei Mate 20 Pro má síce stereo reproduktory, avšak na konštrukcii uvidíme len jediný. Totiž spodný reproduktor nemá klasické mriežku, je schovaný a zvuk sa šíri v podstate z otvoru pre USB typu C.
Čo to znamená, keď k smartfónu pripojíš nabíjací kábel a zároveň aj počúvaš hudbu? Zvuk zo spodného reproduktoru sa citeľne stlmí a väčší priestor dostane horný. Porovnával som Mate 20 Pro s Galaxy Note 9 a na ohrozenie jedného z najlepšie znejúcich smartfónov na trhu, to zatiaľ nevyzerá.
Tešte sa na displej aj fotoaparáty
V čom však novinka Huawei veľmi reálne môže ohrozovať Samsung je displej. Doména Juhokórejcov je z môjho pohľadu prvýkrát výraznejšie narušená, pretože Mate 20 Pro má 6,39-palcový displej s rozlíšením WQHD a ešte aj so zaoblením po stranách. Vyzerá, pôsobí a funguje skvele. Farebné podanie týchto dvoch WQHD OLED displejov je rozdielne, je ťažšie opísať o čo presne ide, ale farby na Mate na mňa pôsobia ešte hlbšie.
Na závery je však ešte skoro a budem zvedavý aj na názory iných. Celkovo by som pocit z konštrukcie, čo sa týka veľkosti a vyhotovenia Mate 20 Pro prirovnal k Samsung Galaxy S9+. Note 9 je v rukách citeľne väčší. No ale dosť porovnávania so Samsungom, pretože Huawei si skutočne ide vlastnou cestou. Prejavuje sa to napríklad v technológii, ktorú sme teraz pri žiadnom inom smartfóne nevideli.
Mate 20 Pro nielenže podporuje bezdrôtové nabíjanie, on takýmto spôsobom dokáže nabíjať aj iné zariadenia s podporou danej technológie. To znamená, že na zadnú stranu smartfónu napríklad položíš bezdrôtové slúchadlá (väčšinou v nabíjacej krabičke) a získavaš šťavu. Nie je to zďaleka superrýchle, zatiaľ som mal možnosť nabíjať len iný smartfón, ale je to funkcia, ktorú bude dobré mať a časom bude určite len a len lepšia. Huawei mi pomohol dodať Galaxy Note 9 približne 5 % kapacity za niečo vyše 30 minút.
A pri batérii musíme ešte ostať pretože nové 40 W nabíjanie sľubuje veľké veci. 70 % kapacity by sme mali dosiahnuť za skvelých 30 minút. Mám s tým zatiaľ len jeden problém. 4200 mAh batéria drží statočne, takže mobil som úplne ešte nevybil (zďaleka tým zatiaľ nechcem povedať, že tu máme 2 a viac dňovú výdrž, počkajme si ešte ;) ).
A potom sú tu tri zadné fotoaparáty, kde Huawei v porovnaní s P20 Pro spravil jednu zásadnú výmenu. Monochromatický snímač nahradil superširoký a môžeme to označiť za skvelú zmenu. Nový objektív umožňuje zabrať oveľa väčšie zorné pole, čo môžeš využiť nielen pri krajinkárskych záberoch, ale aj pri fotografovaní ľudí je možné dodať snímke väčšiu hĺbku.
Inak, softvér, ktorý je momentálne v Mate 20 Pro ešte nie je finálny, takže aj s týmto hodnotením budem opatrný. Zatiaľ však nadšene opíšem aspoň nočný režim. Funguje v podstate rovnako, ako na P20 Pro. Snímanie tak prebieha približne 4 sekundy, počas ktorých fotoaparát vytvorí niekoľko záberov s rôznymi expozičnými hodnotami. O stabilizáciu sa veľmi starať nemusíš. Nepotrebuješ statív, pretože umelá inteligencia záber vyostrí aj z ruky. Samozrejme, rýchlo pohybujúce sa objekty v tomto režime ostro nezachytíš.
Malá ukážka (zatiaľ skomprimovaných) fotiek z Huawei Mate 20 Pro na našom Instagrame:
A to sme ešte nehovorili napríklad o funkcii fotoaparátu, ktorá ti umožní vypočítať kalorickú hodnotu jedla. Nečakaj žiadne zázraky, funguje to skôr pri jednotlivom ovocí a nie po namierení na naložený obedový tanier. Môžeš si tak vypočítať napríklad koľko kalórií má snímané jablko, pomaranč či, áno, slepačí vývar. Je to tak zatiaľ funkcia skôr na okrasu a nenachádzam je úplné využitie, zostáva však zaujímavým doplnkom. Avšak, to stále nie je všetko. Kamera má aj funkcie pre snímanie videa s rozmazaným pozadím, alebo s výraznenou farbou pri čiernobielom okolí. Toto je presne pre všetkých, ktorí chceme skúšať všetko možné v nových smartfónoch.
Toľko k prvým pocitom z nového Mate smartfónu. Pred nami je samozrejme ešte presné určenie výdrže batérie, výkonu aj nájdenie všetkých zákutí operačného systému. Je obdivuhodné, s akým počtom inovácií Huawei počas tohto roka prišiel a že sa „nevystrieľal“ už pri prvom vlajkovom modeli. V recenzii rozhodne bude o čom písať. Trh tak dostal znova ďalšie oživenie a tento smartfón treba mať rozhodne na pozore. Môže ísť o ten najlepší na trhu. Viac už v recenzii za niekoľko dní.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Apple ustúpil vláde a ochránil používateľov. Namiesto zadných vrátok vypol pokročilé šifrovanie
Najskôr zima, potom drastické teplo. Jadrová vojna spôsobí v mestách peklo, ľudstvo by hneď nevyhynulo
Za málo peňazí dostaneš famózny stroj. Toto sú najlepšie a najlacnejšie drony na slovenskom trhu
Musk vulgárne vynadal veliteľovi ISS. O pár hodín chcel odstaviť vesmírnu stanicu
Expert predpovedá ďalšie zvyšovanie cien pre motoristov. Môže za to poplatok v servisoch
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Najpredávanejšie jedlo v Bystrici je držková, v Bratislave bôčik, hovorí majiteľ podniku s vysokokvalitným mäsom
V 26 rokoch som sa stal milionárom: Investuj správne a nikdy nebudeš musieť pracovať. Tu je môj plán
Newtonov zákon sme 300 rokov prekladali nesprávne. Nová štúdia ukázala, čo mal vedec skutočne na mysli
Tabaková sa pustila do Huliaka a nazvala ho „obéznym autolakérom“. „Ak Huliak bude minister športu, podám výpoveď“
Trump osobitne vyzdvihol Fica na konferencii CPAC. Pozdravil ho slovami: „Ďakujem ti, Robert“
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Za málo peňazí dostaneš famózny stroj. Toto sú najlepšie a najlacnejšie drony na slovenskom trhu
- Analytik odhalil krutú pravdu o plyne. Kým Česi šetria na plné obrátky, Slováci kúria bezhlavo
- Medicína jasá. Vedci skúmali globálny problém 10 rokov, AI od Google ho vyriešila za 2 dni
- Prefíkane porazili najlepší engine sveta. AI modely podvádzajú všetkých aj v tej najbanálnejšej veci
- Dva svetové hity za pár dní. Známa služba všetkých prekvapila, nové sci-fi milujú aj Slováci
-
- Analytik odhalil krutú pravdu o plyne. Kým Česi šetria na plné obrátky, Slováci kúria bezhlavo
- Mali byť hitom, no nikto ich nechcel. TOP 8 technologických prepadákov slávnych značiek
- Lepší akčný seriál v súčasnosti nenájdeš. Dorazila nová séria obľúbeného titulu, kritici nešetria chválou
- Ak nepredáš auto, poškodíme ti ho. Majitelia populárnej značky čelia vyhrážkam po celom svete
- Dva svetové hity za pár dní. Známa služba všetkých prekvapila, nové sci-fi milujú aj Slováci
-
- Majú zásoby 85 miliárd m³. Do Európy začne prúdiť nový zdroj plynu z prekvapivej krajiny
- Mali byť hitom, no nikto ich nechcel. TOP 8 technologických prepadákov slávnych značiek
- Analytik odhalil krutú pravdu o plyne. Kým Česi šetria na plné obrátky, Slováci kúria bezhlavo
- Podmanil si divákov v 75 štátoch vrátane Slovenska. Drsný film dostal pokračovanie na Netflixe (TRAILER)
- Ľudstvo objavuje „nový svet“. V hĺbke 2 000 metrov našli mimoriadne vzácny zdroj energie
Ak chceš zhodnotiť peniaze, štát ti dá šancu. Slovensko spúšťa predaj dlhopisov
Klasickým robotom zvoní umieračik. Vedci vytvorili materiál, ktorý sa hýbe úplne sám
Súboj roka sa vyostruje. Musk a OpenAI sa hádajú o výkone svojich modelov
V reálnom čase mení tvar aj farbu. Číňania vyvinuli masku inšpirovanú známymi filmami
Vedci varujú pred veľkým problémom. DeepSeek umožňuje tvorbu škodlivého softvéru
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Najpredávanejšie jedlo v Bystrici je držková, v Bratislave bôčik, hovorí majiteľ podniku s vysokokvalitným mäsom
V 26 rokoch som sa stal milionárom: Investuj správne a nikdy nebudeš musieť pracovať. Tu je môj plán
Newtonov zákon sme 300 rokov prekladali nesprávne. Nová štúdia ukázala, čo mal vedec skutočne na mysli
Tabaková sa pustila do Huliaka a nazvala ho „obéznym autolakérom“. „Ak Huliak bude minister športu, podám výpoveď“
Trump osobitne vyzdvihol Fica na konferencii CPAC. Pozdravil ho slovami: „Ďakujem ti, Robert“
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené