Prebiehajúci rok je v smartfónovom svete mimoriadne bohatý na vzrušujúce nové kúsky. Huawei už v úvode skvele zabodoval s model P20 Pro, ktorý je v mnohých meradlách označovaný za zariadenie roka. Čínska spoločnosť má však ďalšiu novinku, ktorá má potenciál ísť ešte vyššie.

Špekulácií ohľadom smartfónov Huawei Mate 20 a Huawei Mate 20 Pro bolo opäť viac než dosť. Väčších prekvapení v porovnaní s predpokladmi sme sa nedočkali, ale je sa na čo tešiť.

Model Pro

Potenciálnym zariadením roka môže byť najmä model Pro. Séria Mate dostáva inovovaný dizajn s novým usporiadaním fotoaparátov aj výrezom v displeji. Konštrukcia je zo skla a ponúka certifikáciu vodeodolnosti IP68 aj bezdrôtové nabíjanie. Vpredu sa nachádza výrez na štýl iPhone X, ktorý ukrýva aj pokročilú 3D technológiu snímania tváre. Senzory dokonca umožnia zosnímať určitý objekt (napríklad plýšovú hračku ako bolo ukázané na konferencii) a vytvoriť jeho 3D virtuálnu animáciu a následne ju používať v technológii rozšírenej reality.

Zo zadnej strany Mate 20 Pro ešte zmizol snímač odtlačkov prstov, ktorý je už pod displejom. Danú technológiu nám Huawei ukázal už pri modeli Porsche Design Mate RS, teraz má byť ešte o 30% rýchlejšia. Čínsky výrobca do svojho nového vlajkového modelu umiestnil 6,39-palcový OLED displej s rozlíšením 2K (3120×1440) a miernynm zaoblením na stranách. Pomer obrazovky k smartfónu je takmer 87 percent.Na smartfóne nájdeme aj stereo reproduktory a USB typu C, pričom konektor zohrá dôležitú úlohu pri rýchlom nabíjaní. Huawei totiž inovoval aj túto technológiu.

Dodáva až 40 W (10V/4A) nabíjací adaptér, ktorý by mal batériu dobiť na 70% za 30 minút. Huawei poznamenal, že je to 440% rýchlejšie ako iPhone XS Max. Zvyšovala sa aj celková kapacita batérie. Model Pro dostáva až 4200 mAh batériu a používatelia sa tak veľmi pravdepodobne môžu tešiť na viac než štandardnú výdrž. Okrem toho nebude chýbať bezdrôtové nabíjanie s výkonom 15 W. Veľkou novinkou je, že model Pro dokáže bezdrôtovo nabíjať aj iné smartfóny s podporou bezdr. nabíjania. To žiadny iný nedokáže.

Operačným systémom zariadenia je najnovší Android 9 spolu s nadstavbou výrobcu EMUI 9. Výrobca sa pochválil významným zrýchlením reakcií systému.  EMUI 9 bude podporovať gestá aj skyté priečinky či duálne aplikácie. Model Pro ponúkne pamäťové konfigurácie 128 GB, pričom je k dispozícii aj slot pre nový typ pamäťových kariet nanoSD. Tie sú rozmerovo o 45 % menšie ako microSD, ale minimálne na začiatku budú aj o čosi drahšie. Podporovaná je veľkosť do 256 GB.

V oblasti konektivity nechýba veľmi rýchle LTE a WiFi pripojenie a tiež technológia duálnej GPS. K špecifikáciám procesora a fotoaparátov sa ešte dostaneme, pretože môže ísť o najviac rozdielové prvky série Mate 20 od ostatných zariadení na trhu.

Model Mate 20

Najskôr ešte bližšie informácie k štandardnej verzii Huawei Mate 20. V porovnaní s verziou Pro sa líši umiestnením klasického snímača odtlačkov prstov na zadnú stranu a nie pod displej. Tiež disponuje výrezom v displeji v tvare kvapky, čím však zároveň stráca senzory pre 3D snímanie tváre.

Vo výbave sa ďalej nachádza displej s veľkosťou 6,53 palcov a rozlíšením FullHD+ a pomerom strán 18,7:9. Smartfón je odolný voči pošliepachniu s certifikáciu IP53. Ponúkne ale rovnaký procesor ako model Pro (viac o ňom nižšie). Batéria disponuje kapacitou 4000 mAh.

Najlepšie mobilné fotoaparáty sveta?

Tak ako model P20 Pro aj Mate 20 Pro prináša až tri zadné fotoaparáty. Snímače dostávajú však iné usporiadanie v centrálnejšej pozícii zadného krytu. Spolu s bleskom sú usporiadané do štvorca, na rozdiel od vertikálneho zoskupenia v P20 Pro. Čo sa však mení len mierne, sú detailné špecifikácie jednotlivých snímačov.

Primárny snímač ponúka rozlíšenie 40 MPx, clonu f/1.8 a veľkosť obrazového senzoru až 1/1.7″. To je spolu s P20 Pro najlepšia hodnota akú máme medzi smartfónmi možnosť vidieť.  Druhý senzor prichádza s rozlíšením 20 MPx, je ultraširoký a s clonou f/2,2. Trojicu dotvára 8 MPx telefoto snímač s 3-násobným optickým zoomom a clonou f/2.4. Predný fotoaparát disponuje rozlíšením 24 MPx.

Model Mate 20 príde s trojicou v zložení 16, 12 a 8 MPx snímačmi. Ponúknu rovnaké určenie ako pri verzii Pro. Obrazový senzor v primárnom snímači bude však menší, na úrovni 1/2.3, čo je však stále skvelá hodnota. Huawei na predstavení ukázal niekoľko možností, ako sa dajú využívať všetky tri snímače. Patria k nim napríklad unikátne makro fotky, kde je možné sa priblížiť k objektu až na 2,5 centimetra a stále získať ostré detaily. V ponuke bude možnosť aj nahrávať video s výraznením jedinej farby v reálnom čase.

Supervýkonný čipset

Napriek rovnakým špecifikáciám však môže Mate 20 fotiť lepšie než predchodca v podobe P20. Vnútri smartfónu totiž nájdeme najnovší a podľa Huawei aj najvýkonnejší mobilný čipset sveta Kirin 980.  Je vyrobený 7nm výrobným procesom a je tiež prvým čipsetom, využívajúcim jadrá na báze Cortex-A76, ktoré sú o 75 % výkon-nejšie a o 58 % efektívnejšie v porovnaní s predchádzajúcou generáciou. Osemjadrová konfigu-rácia obsahuje dve jadrá na báze Cortex-A76, dve stredné jadrá na báze Cortex-A76 a štyri men-šie jadrá na báze Cortex-A55. Ten obsahuje aj duálnu NPU jednotku a aj nový obrazový procesor.

Okrem 46-percentného nárastu rýchlosti spracovania dát v porovnaní s jej predchodcom ponúka aj lepšiu podporu pre konfigurácie viacerých fotoaparátov v jednom smartfóne. Prináša tiež úplne novú technológiu reprodukcie farieb HDR, ktorá dokáže manipulovať s kontrastom či vyzdvihnúť objekty na rôznych miestach záberu. Kirin 980 navyše využíva riešenie Multi-pass, ktoré redukuje šum bez strát v detailoch obrazu, čo výrazne pomáha pri scénach s nízkym osvetlením.

Ďalšou novinkou ISP je zlepšenie sledovania pohybu. Keď chce používateľ zachytiť fotografiu napríklad človeka v pohybe, dokáže procesor rozpoznať bod zaostrenia s presnosťou na 97,4 % a pohybujúce sa objekty budú bezproblémovo ostré. Na stúpajúcu popularitu videí na sociálnych médiách reaguje Kirin 980 implementovaním nového modulu fotoaparátu. Ten znižuje oneskorenie pri snímaní videí až o 33 %. Rozhodne sa teda je na čo tešiť.

Cena a dostupnosť

Huawei spolu so smartfónmi predstavil aj špeciálne kryty pre použitie pod vodou. Bližšie však ešte neoznámil koľko budú stáť. Na Slovensku sa bude oficiálne predávať len model Huawei Mate 20 Pro vo verzii 6 GB RAM a 128 GB úložisko, pričom predaj začína už dnes. Oficiálna odporúčaná cena je stanovená na 999 €. Dostupné budú farby čierna a twilight (známa z P20 Pro).

 

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú