To, že elektromobily patria iba do mesta, už dávno nie je pravda. „Baterkáče“ bez problémov zvládajú aj trasy dlhé stovky kilometrov, o čom nás nedávno presvedčila čínska automobilka Aiways. So svojím elektrickým SUV Aiways U5 absolvovali trasu cez celé Nemecko z Berlína cez mestá Bielefield a Fulda až do Mníchova. Celých 1 000 km im trvalo menej ako 14 hodín.

Každodenné jazdenie elektromobilom na dlhých trasách je pre niekoho nepredstaviteľné. Obavy z neustáleho nabíjania odrádzajú mnohých motoristov, no v praxi prekonávanie dlhých vzdialeností na elektrickom aute nie je až taký horor.

Freepik (Úprava redakcie)

Presvedčili sme sa o tom aj my, kedy sme na elektrickom VW ID.3 absolvovali trasu okolo Slovenska, ktorej dĺžka bola takisto viac ako 1 000 km. Trasu sa nám podarilo absolvovať za menej ako 17 hodín, čo rozhodne nie je zlé.

Dávnejšie sme ti taktiež priniesli veľký rozhovor s elektromobilistom Igorom Neštrákom, ktorý rovnakú trasu prešiel na malom elektrickom VW e-UP, ktorý je jednoznačne mestským elektromobilom. e-Up má dojazd iba 220 km na jedno nabitie, no Igor nám prezradil, že s takýmto autom by sa pokojne vydal napríklad aj do Chorvátska.

Ani stovky kilometrov nie sú problém, zostáva však otázka

Aj automobilka Aiways sa rozhodla vykonať vlastný reálny diaľkový test. Na spomínanú trasu Berlín – Mníchov vytiahli hneď dva modely U5. Jeden zo šoférov šiel maximálnymi povolenými rýchlosťami, ten druhý zvolil odlišný prístup a neprekročil rýchlosť 115 km/h, pri ktorej majú elektromobily stále relatívne dobrú spotrebu.

Aiways

Pomalšia jazda sa mu však nevyplatila, do cieľa prišiel o hodinu neskôr ako vodič, ktorý šiel maximálnymi rýchlosťami. Z toho vyplýva, že rýchlosť jazdy, aspoň v tomto prípade, nebola žiadnym limitujúcim faktorom pri elektrickom aute.

Autu, ktoré šoféroval jeden z viceprezidentov automobilky Alexander Klose „naplno“ to trvalo 13 hodín, pomalšiemu šoférovanému pretekárkou Laurou-Marie Geisslerovou spomínaných štrnásť.

Aiways U5 tak dokázal, že je naozaj plnohodnotným elektromobilom, ktorý sa perfektne hodí aj na prekonávanie dlhých trás. Na jedno nabitie totiž zvládne prejsť okolo 400 km v reálnych podmienkach. Nabitie z 30 % na 80 % mu trvá iba 27 minút.

Za slušnú cenu

Štartovacia cena Airways U5 je viac než zaujímavá, v prípade elektromobilu z Číny by si to ale zrejme aj čakal. Auto začína na sume 35 993 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú