Voda v tekutom skupenstve môže byť podľa novej štúdie, ktorej výsledky boli zverejnené prostredníctvom vedeckého žurnálu Nature Communications, na povrchoch špecifickom type exoplanét až 100-násobne častejšia, než na Zemi.

Ako informuje portál UniverseToday, nové čísla sa majú týkať najmä takzvaných super-Zemí, na ktorých môžeme v budúcnosti nájsť mimozemský život.

Viac vody, viac života

Vedci v novej štúdii prišli na to, že môže byť prítomnosť oceánov s tekutou vodou až 100-násobne pravdepodobnejšia na skalnatých planétach v podobe super-Zemí. Super-Zem je vo všeobecnosti planéta, ktorá má hmotnosť vyššiu ako naša Zem, pričom nezáleží na type jej povrchu.

Vďaka vyššej hmotnosti si totiž môžu dlhšie udržať teplotu vhodnú pre tekuté oceány a to aj v prípade, že sú pomerne ďaleko od svojej materskej hviezdy.

Prítomnosť tekutého oceánu je podľa expertov na takýchto planétach možná a vysoko pravdepodobná aj napriek tomu, že môže byť ich atmosférický tlak oveľa vyšší a teda má voda na nich vyššiu teplotu tuhnutia. Ak sa v okolitom kozme skutočne nachádza tak obrovské množstvo exoplanét s tekutými oceánmi, mimozemský život má oveľa vyššie šance na existenciu, než sme predpokladali.

ESO/L. Calçada/Úprava redakcie

Celkový počet exoplanét v našej galaxii známy nie je, avšak podľa doterajších pozorovaní vedci predpokladajú, že sa ich tu nachádza najmenej 800 miliárd. Podľa niektorých odhadov sa môže v Mliečnej ceste nachádzať až 8 biliónov exoplanét, len hŕstka z nich sa však nachádza v správnej zóne alebo sú v správnej kategórii.

Gigantický oceán

Na neďalekej super-Zemi objavili astronómovia len nedávno gigantický oceán. TOI-1452b je zatiaľ našim najlepším kandidátom na „vodou pokrytý oceánsky svet“, pričom sa nachádza len približne 100 svetelných rokov od nás. Podľa dodatočných pozorovaní prišli vedci na to, že má zrejme ešte viac vody, ako Zem.

Hľadali inde

Doteraz si vedci mysleli, že je šanca na nájdenie mimozemského života oveľa vyššia na ľadových svetoch, ako je napríklad Europa, mesiac Jupitera. Podobné odhady sú však zatiaľ len dohady, keďže sa zakladajú na doterajších pozorovaní exoplanét a planét v našej slnečnej sústave, čo je príliš malá vzorka na to, aby sme podľa nej posudzovali s vysokou presnosťou všetky exoplanéty a ich vlastnosti.

Wikipedia

Je vysoko pravdepodobné, že existuje množstvo kategórii, ktoré sme doteraz ani len neobjavili a chýbajú preto v našich rovniciach. Pri mnohých iných typoch exoplanét zase nie sú doterajšie pozorovania dostatočne presné na to, aby bolo možné s istotou posúdiť podmienky na povrchu.

Kľúčom ku skutočnej analýzy exoplanét tak môžu byť špičkové vesmírne teleskopy, ktoré svojimi schopnosťami prekonajú hravo aj Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST).

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP