Google si opäť posvietil na niektoré podozrivé aplikácie z Obchodu Play. Z nahlásených 85 aplikácií, ktoré mali používateľom servírovať iba reklamu, boli Googlom odstránené všetky.

Spomínané aplikácie sa tvárili ako hry, simulátory či diaľkové ovládače od televízorov. Po ich otvorení bol scenár pri každej takmer rovnaký. Objavila sa prvá reklama, po jej zatvorení druhá a potom tretia. Po preklikaní sa úvodnými reklamami sa začali aplikácie tváriť, že sa načítavajú.

Po tomto procese sa aplikácia zavrela a jej ikona zmizla z domácej obrazovky. Aplikácia však pracovala na pozadí a servírovala reklamy každých pár minút. Tiež sa zobrazila reklama vždy, keď používateľ telefón prebudil.

Jedna z odstránených aplikácií mala dokonca viac než 5 miliónov stiahnutí, pritom jej hodnotenie a komentáre jasne nasvedčovali tomu, že sa zrejme jedná o nejakú podvodnú aplikáciu. Adware je typ škodlivého softvéru, ktorý nie je ani tak nebezpečný ako skôr otravný.

Zobrazovanie reklám nijako nepoškodí tvoje zariadenie, no rozhodne to nie je nič príjemné. Prostredníctvom takýchto aplikácií si majiteľ aplikácie dokáže prísť k nemalým peniazom, najmä keď si uvedomíš, koľko ľudí si takúto aplikáciu stiahne v domienke, že robí niečo užitočné. Preto odporúčame pred inštaláciou akejkoľvek aplikácie najprv prejsť hodnotenia a recenzie, aby si predišiel zbytočným komplikáciám.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom