Populárne VPN a Ad-Block aplikácie, ktoré vlastní Sensor Tower, sledujú prichádzajúce aj odchádzajúce údaje v smartfónoch. Jedná sa o najmenej 20 aplikácií pre iOS aj Android s viac ako 35 miliónmi stiahnutí, píše BuzzFeed.

Analytická spoločnosť Sensor Tower vlastní VPN aplikácie, ktoré slúžia na pripojenie z akéhokoľvek miesta do jednej virtuálnej počítačovej siete a aplikácie na blokovanie reklám. Zistilo sa, že získavali prístup ku všetkým dátovým prenosom a údajom prechádzajúcich cez zariadenie, kde boli nainštalované.

Ako informuje Gizmodo, po nainštalovaní mali vyzvať používateľa, aby si nainštaloval root certifikát prostredníctvom webových stránok tretích strán, čím sa vyhli bezpečnostným obmedzeniam v App Store a Google Play.

Ešte nedávno bolo niekoľko z nich k dispozícii na stiahnutie, konkrétne Free and Unlimited VPN, Luna VPN, Mobile Data, a Adblock Focus. Po tom, ako BuzzFeed oslovil obe strany, Apple odstránil Adblock Focus a Google Mobile Data.

Sensor Tower všetko popiera

Je však zaujímavé, že žiadna z aplikácií v obchodoch nebola spojená s firmou Sensor Tower. BuzzFeed objavil väzby na Sensor Tower po zistení, že aplikácie obsahujú kód od vývojárov, ktorí pracujú pre analytickú spoločnosť. Randy Nelson, vedúci oddelenia štatistík v Sensor Tower, uviedol, že spoločnosť nezverejnila vlastníctvo aplikácií z konkurenčných dôvodov.

Nelson povedal, že aplikácie nezhromažďujú citlivé údaje ani informácie umožňujúce identifikáciu osôb. Potvrdil, že prevažná väčšina aplikácií je odstránených a niektoré z nich naopak ešte len v procese zastavenia. Neuznal však, že aplikácie sú nefunkčné kvôli odstráneniu z dôvodu porušenia pravidiel. Apple aj Google ale naďalej pokračujú v skúmaní týchto aplikácií.

Podľa Tech Times je sledovanie aktivity používateľov v podstate základom ekonomiky niektorých aplikácií. Skrytie týchto funkcií v aplikáciách je navrhnuté, aby sa javili ako snaha ochrániť používateľa.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom