Šírenie ochorenia COVID-19 vo svete neustále naberá na obrátkach a množstvo vedcov intenzívne pracuje na jeho výskume. Chemici z amerického MIT testujú potenciálny liek, ktorý dokáže zabrániť vírusu vstúpiť do pľúcnych buniek. Ide o špeciálny peptid so schopnosťou napodobniť proteín nachádzajúci sa na povrchu ľudských buniek.

Zabráni vírusu vstúpiť do buniek

O vedeckých správach ohľadom nového koronavírusu ťa informujeme takmer každý deň, čo je znakom inzenzívneho úsilia vedcov prísť na to, odkiaľ tento vírus presne pochádza a ako vieme ním spôsobené ochorenie COVID-19 efektívne liečiť.

Dnes sa pozrieme na nový výskum vedcov z amerického MIT, ktorí momentálne testujú látku schopnú zabrániť vírusu vstúpiť do pľúcnych buniek. Potenciálnym liekom je špeciálny peptid so schopnosťou napodobniť proteín prítomný na povrchu našich buniek.

Výskumníci preukázali, že tento peptid sa dokáže viazať na vírusový proteín, ktorý koronavírusy využívajú na rýchly vstup do ľudských buniek, a vie ho tak pomerne efektívne „odzbrojiť“.

„Máme vedúcu zlúčeninu, ktorú chceme preskúmať, pretože interaguje s vírusovým proteínom tak, ako sme predpokladali, a má šancu zastaviť vstup vírusu do hostiteľskej bunky.“ uviedol šéf výskumného tímu Brad Pentelute. 

Výskumný tím pracuje na tomto projekte už od začiatku marca po tom, čo skupina vedcov v Číne uverejnila kryo-EM štruktúru proteínu z nového koronavírusu a receptoru ACE2 na ľudských bunkách, na ktorý sa pri vniknutí do tela viaže.

Tento receptor sa nachádza na povrchu mnohých ľudských buniek, vrátane tých v pľúcach, a jeho zraniteľnosť voči koronavírusu SARS-CoV-2 potvrdili aj ďalšie štúdie. Vedci potom vykonali počítačové simulácie interakcií medzi koronavírusovým proteínom a receptorom ACE2 a odhalili tak miesto, kde sa jeho doména viaže na receptor ACE2, ktorý tvorí štruktúru zvanú alfa helix.

Prostredníctvom technológie syntézy peptidov potom vytvorili špeciálny peptid s 23 aminokyselinami s rovnakou sekvenciou ako alfa helix receptora ACE2. Teraz sa zameriavajú na vývoj asi 100 rôznych variantov peptidu v nádeji, že zvýšia jeho celkovú stabilitu v tele a silu naviazať sa.

Vedci medzitým už poslali vzorky pôvodného 23-aminokyselinového peptidu do výskumného laboratória v New Yorku spolupracovníkom, ktorí plánujú vykonať testy v ľudských bunkách a zvieracích modeloch ochorenia COVID-19.

Stále vo vývoji

Podľa Penteluteho je ich laboratórium jedno z mála, ktoré v súčasnosti pracuje na podobných peptidových liekoch. Ich výskum však zatiaľ ešte nebol posúdený inými vedeckými alebo lekárskymi odborníkmi a na jeho validitu si tak budeme musieť ešte nejaký čas počkať.

„Je ťažké predvídať, ako dlho bude trvať, kým sa niečo u pacientov otestuje, ale mojím cieľom je mať výsledok do niekoľkých týždňov. Ak sa ukáže, že je to náročnejšie, môže to trvať mesiace.“, dodal Pentelute.

Medzi hlavné výhody peptidových liekov patrí jednoduchá výroba a väčšie molekuly, vďaka ktorým sa môžu na koronavíruse skutočne uchytiť a zabrániť jeho vstupu do buniek.

Jednou z nevýhod je však to, že sa zvyčajne nedajú užívať perorálne (ústami), ale museli by sa podávať buď vnútrožilovo alebo priamo pod kožu. Potrebné je tiež ich upraviť tak, aby mohli zostať v krvnom obehu dostatočne dlho, inak nebudú veľmi efektívne.

Ďaľšie dôležité články o koronavíruse:

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP