Kde sú tie časy, keď sa telefóny nabíjali raz za týždeň a nikto neriešil výdrž na jedno nabitie? Síce boli úplne rozdielne podmienky a väčšinu času boli telefón v pohotovostnom režime, no aké by to bolo skvelé, ak by si nemusel neustále myslieť na to, či budeš mať dostatok šťavy do konca dňa. Výrobcovia sa síce snažia vtesnať do tenkých konštrukcií čo najväčší akumulátor, no ako ukazuje test z Washington Post, nie je všetko zlato čo sa blyští. 

Kvôli batériám dokonca dochádza k odstraňovaniu audio jacku, nakoľko každý milimeter miesta je veľmi cenný. Predstavujú sa nové nabíjacie štandardy a zvyšuje sa výkon adaptérov, čo perfektne demonštruje Huawei Mate 20 Pro, ktorý sa dokáže nabiť na 70 % kapacity už za 30 minút. Na prvý pohľad skvelé inovácie, no nič z tohto nepomáha k tomu, aby bola výdrž batérie dlhšia. Skracuje sa len doba jej nabitia, čo je subjektívne lepšie riešenie.

Nad niečím podobným sa zamyslel aj novinár The Washington Post, ktorý sa rozhodol otestovať 13 rôznych zariadení z oboch operačných systémov, pričom sa porovnávali ako nové, tak aj staršie modely. Celé to viedlo k zaujímavému záveru, ktorý ťa pravdepodobne nepoteší.

Väčšia batéria neznamená väčšiu výdrž

Výsledky totiž ukázali, že medzi-generačne väčšina súčasných vlajkových lodí zaostáva za svojími predchodcami. A to aj napriek tomu, že každý nový procesor sa chváli tým, o koľko percent je úspornejší. To je síce pravda, no zvyšujú sa aj nároky jednotlivých aplikácií a tiež aj hardvéru. Rozdiely síce nie sú všade a ani veľké, no predsa tu sú. Referenčná vzorka je síce relatívne malá a k úplným záverom by bolo nutné vykonať celú radu ďalších testov, no aj tento test stačí k tomu, aby sa ukázala ďalšia zaujímavá informácia.

Prečítaj si tiež
Pre majiteľov iPhonu 6 a novších modelov ostáva už len niekoľko týždňov na to, aby si vymenili batériu

Zariadenia rovnakej modelovej rady, no s väčším displejom, dosahujú lepšie výsledky, než ich menší súrodenci. Majú síce väčšie batérie, no s určitosťou sa môže vyvrátiť názor, že zariadenia s väčším displejom vydržia menej.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom