Podľa novej štúdie, na ktorú upozornil aj portál Business Insider, príde automobilka Tesla už čoskoro o svoju pomyselnú korunu. Lídrom v predaji elektromobilov sa do pár rokov stane koncern Volkswagen, ktorý je aktuálne najväčším výrobcom áut na svete.

Podľa štúdie sa tak stane najneskôr do konca 2024, pričom do tohto roku nemecký VW zdvojnásobí svoju ročnú produkciu elektromobilov až na 2 milióny vozidiel, čím predbehne kalifornskú automobilku.

Na domácom americkom trhu bude Tesla kraľovať aj naďalej, no Volkswagen ju podľa štúdie absolútne porazí na európskom aj čínskom trhu. Nemecký výrobca áut však bol vo svojich posledných vyhláseniach skromný a sám si v blízkej budúcnosti na Teslu netrúfa.

Diess mení názory ako na bežiacom páse

CEO automobilky VW Herbert Diess sa za posledný mesiac niekoľkokrát vyjadril na adresu Tesly a jeho posledné slová zneli v zmysle, že kalifornskú automobilku napokon predbehnú, no až o rok neskôr ako ukazuje nová štúdia.

„Trhy sú vždy o budúcnosti,“ odpovedal Diess na otázku, prečo investori hodnotia Teslu o toľko vyššie v porovnaní s tradičnými automobilkami. „Tesla je aktuálne lídrom v oblasti elektromobilov, takisto je zrejme najdigitálnejšou automobilkou.“ Dodal, že cieľom jeho koncernu je udržať tempo s Teslou, pričom do 2025 by ju Volkswagen mohol z hľadiska predaja aj predbehnúť.

FonTech/VW

Výsledky a vysoké zisky Tesly podľa Diessa dokázali, že jej podnikateľský model je dôveryhodný. Verí ale, že Volkswagen môže čoskoro dobehnúť Teslu v oblasti predaja elektromobilov.

„Tiež si však myslím, že pre Teslu bude teraz zvyšovanie o niečo ťažšie. Otvárajú nové závody a my sa snažíme držať krok.“ Dodal, že v druhej polovici roka počíta so zrýchlením predaja, keďže problémy dodávateľských reťazcov zoslabnú.

Teslu údajne podcenili

Herbert Diess tak behom pár posledných dní znova mení svoj názor. Len nedávno totiž vyhlásil, že Teslu podcenili a automobilka je silnejšia než pôvodne predpokladali. Šéf nemeckého koncernu uznal, že Tesla je aktuálne číslo jedna v oblasti elektromobility. Už pri jeho dávnejších vyjadreniach ale neskrýval ambície, že kalifornskú automobilku chce zosadiť z pomyselného trónu. Nemecký gigant investoval nemalé peniaze do rozvoja elektromobility s cieľom stať sa najväčším výrobcom. Vedenie spoločnosti však zrejme malo príliš veľké oči a Teslu jednoducho podcenili.

Rok 2025 bude kľúčový

Diess na konferencii FT Future of the Car 2022 priznal, že Tesla je v tomto tesnom súboji silnejší súper než predpokladali a predbehnúť ju v predajoch do roku 2025 sa im zrejme nepodarí. Zároveň dodal, že VW sa v žiadnom prípade nevzdáva a aj napriek nepriaznivým predikciám sa pokúsi tento ambiciózny cieľ dosiahnuť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP