Elon Musk si po úspešnom štarte misie Demo-2 jeho spoločnosti SpaceX môže pripísať ďalší cenný skalp. Automobilka Tesla prekonala 1000 dolárovú (približne 881 €) hodnotu akcií, čím sa stala aktuálne najhodnotnejšou automobilkou na svete, informuje portál Electrek.

Kalifornskej automobilke sa vôbec poprvýkrát v histórii podarilo prekonať 1000 dolárovú hodnotu akcií a okrem toho, že sa Muskova spoločnosť prehupla cez toto číslo, zosadila z trónu najhodnotnejšej automobilky doterajšieho kráľa Toyotu.

Hodnota akcií Tesly je v týchto dňoch odhadovaná na 165 miliárd eur. Toyota na druhom mieste má odhadovanú hodnotu okolo 157,6 miliárd eur, no paradoxom je, že samotná Toyota ešte v roku 2010 investovala do Tesly 44 miliónov eur a svoj podiel o sedem rokov predala samotnej Tesle so slušným ziskom. Ten by však v tejto dobe dosahoval ďaleko vyššie čiastky. Toyota dokonca aj pomáhala pri stavbe hlavnej továrne vo Fremonte.

Čomu však môže táto pomerne mladá automobilka vďačiť za tieto skvelé čísla? Predaje áut to zrejme nebudú, pretože oproti iným automobilkám s dlhodobou históriou Tesla predáva iba zlomok z toho, čo napríklad Toyota alebo Volkswagen.

Ako informuje portál Teslarati, za ohromným vzostupom stojí niekoľko kľúčových faktorov. Prvým je oznámenie, že Tesla by mala čoskoro začať s hromadnou výrobou ťahača Tesla Semi, o čom informoval samotný Elon Musk. Prvé dodávky ale budú vybavované až v priebehu budúceho roka.

Ďalším faktorom, ktorý pomohol Tesle získať titul najhodnotnejšej automobilky sveta, je obrovský úspech Modelu 3 v Číne a s ním spojené oznámenie novej batérie do elektromobilov, ktorá má životnosť až 2 miliónov kilometrov.

V neposlednom rade Tesle v značnej miere pomohla aj koronakríza. Zatiaľ čo kalifornskú automobilku táto situácia až tak nezasiahla, ostatné automobilky, ktoré predávali rádovo viac vozidiel než Tesla, znížený dopyt po nových autách pocítili naozaj výrazne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom