Výrobcovia kovov a špeciálnych chemikálií do batérií pre elektrické automobily majú dôvod na radosť. Na akciovom trhu rastú ako o život a to dokonca výrazne rýchlejšie, ako gigant a líder celého sektora, svetoznáma Tesla. Ďakovať môžu neustále stúpajúcej cene kľúčových komodít, ktorá rastie v dôsledku obmedzeného množstva zásob a neustále zvyšujúceho dopytu po autách s nulovými emisiami. Na tému upozornil portál Bloomberg.

Darilo sa najmä dodávateľom materiálov

Ako píše portál Tech-Hindustantimes, austrálska spoločnosť zameriavajúca sa na ťažbu lítia a dodávateľ lítiových surovín Pilbara Minerals vzrástol od začiatku roka o viac ako 210 %. Zle si nepočínali ani výrobcovia katódových materiálov ako Ecopro BM Co. a L&F Co., ktorým hodnota akcií od januára vystrelila o viac ako 200 %.

Freepik

Uvedené spoločnosti aktuálne dominujú v Indexe Bloomberg celkovej návratnosti investícií do technológii elektrických vozidiel“, kde je sledovaných viac než 69 rôznych podnikov. vrátane známych výrobcov automobilov a technologických spoločností.

Zlatá baňa pre investorov zaujímajúcich sa o elektromobilitu

Navyše, spoločnosť L&F, ktorá dodáva materiály aj výrobcom batérií ako LG Energy, či SK On Co., očakáva budúci rok ešte väčší nárast. Dokonca je vo svojich predpovediach natoľko optimistická, že v roku 2025 plánuje zvýšiť výrobnú kapacitu vo svojich závodoch v Južnej Kórei zo 40 000 ton na 200 000 ton.

Vzhľadom na to, že katódy sú zvyčajne najdrahšia časť lítium-iónových článkov, analytici predpovedajú, že tržby L&F sa tento rok strojnásobia a teda vzrastú na 850 miliónov dolárov. Budúci rok by sa pritom tržby mali ešte zdvojnásobiť.

Ďalší a ďalší

Rapídny nárast zaznamenala aj ďalšia austrálska spoločnosť Lynas Rare Earths Ltd. zaoberajúca sa ťažbou vzácnych zemín. Tá v indexe Bloomberg vzrástla o 132 %. Pre porovnanie, Tesla v tomto indexe vzrástla len o 32 %.

Podľa Kena Brinsdena, generálneho riaditeľa Pilbara Minerals, síce továrne na výrobu batérii môžeme byť vybudovať za približne 18 mesiacov, ale spustenie baní môže trvať aj 7 rokov, takže ceny materiálov zostanú vysoko ešte poriadne dlhú dobu. Taktiež sa domnieva, že pre priemysel neexistuje nič, čo by sme mohli nazvať „rýchlym riešením“.

Treba si tiež uvedomiť, že dopyt po batériách rastie rýchlejšie, ako dokážu rásť reťazce dodávateľských spoločností, čo vedie k vážnym deficitom niektorých komponentov a dôležitých materiálov. S tak obrovským dopytom si výrobcovia kovov a špeciálnych chemikálií jednoducho môžu vypýtať väčšie sumy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú