Zamestnanci spoločnosti Tesla si medzi sebou zdieľali súkromné videá natočené kamerami vo vozidlách zákazníkov a vytvárali z nich „meme“. Tieto videá, ktoré sa údajne zdieľali cez interné komunikačné systémy spoločnosti Tesla medzi rokmi 2019 a 2022, zaznamenávali kamery namontované v bežne predávaných vozidlách. Na tému upozornil portál Futurism.

Zdroje pre Reuters uviedli, že tieto záznamy zahrňovali nielen havárie a cestné incidenty, ale aj nevhodné scény, ako napríklad nahého muža, ktorý sa približuje k vozidlu. Niektorí zamestnanci dokonca vytvárali vtipné „memečka“ s použitím týchto videí a zdieľali ich v súkromných konverzáciách.

Špehovanie, proti ktorému sa nedá brániť

Jeden bývalý zamestnanec spoločnosti Tesla citovaný agentúrou Reuters uviedol, že niektoré z videí mohli byť natočené, dokonca aj keď boli vozidlá vypnuté. „Videli sme zábery z garáží ľudí a ich súkromných pozemkov,“ uviedol bývalý zamestnanec. „Napríklad, ak mal zákazník Tesly niečo neobvyklé v garáži, tak tieto zábery sa zdieľali na interných komunikačných kanáloch.“

Politika Tesly umožňovala spoločnosti zbierať záznamy z vozidiel, ktoré neboli v prevádzke, ak to zákazníci povolili. Po vyšetrovaní holandského úradu pre ochranu údajov (DPA), ktorý zistil, že vozidlá Tesla „často natáčali každého, kto sa k vozidlu priblížil“, Tesla štandardne kamery svojich vozidiel vypínala.

Tesla/Flickr/Úprava redakcie

Spoločnosť Tesla v roku 2019 zaviedla tzv. režim Sentry Mode . Funkcia upozorňuje vodičov na podozrivú aktivitu okolo ich zaparkovaných vozidiel a ukladá záznamy incidentov do pamäte vozidla. Slúžila hlavne ako prevencia pred vandalizmom a pre riešenie parkovacích ťukancov. V roku 2021 spoločnosť Tesla aktualizovala túto funkciu a umožnila vodičom používať kamery svojich vozidiel na sledovanie oblasti okolo auta v reálnom čase cez aplikáciu Tesla.

Na webe spoločnosť Tesla uvádza, že záznamy z režimu Sentry Mode sa ukladajú iba do pamäte vozidla a nezdieľajú sa mimo vozidla. Streamovanie do aplikácie je zároveň chránené end-to-end šifrovaním. Avšak, podľa posledných informácií  a vyjadrení niektorých bývalých zamestnancov sa zdá, že automobilka predsa len zdieľala a ukladala zábery priamo z vozidiel aj inam, než len do pamäte samotného auta. Ak k nim mali prístup zamestnanci, je to, samozrejme, v príkrom rozpore s verejne prezentovanou politikou spoločnosti.

Čína zakázala používanie Tesiel v niektorých oblastiach

Dávnejšie sme informovali, že Čina prijala rázne opatrenia z dôvodu obáv ohľadom bezpečnosti. Tamojšiu vládu trápia kamery umiestnené na vozidlách amerického výrobcu Tesla.

Čínska armáda vydala usmernenie, ktoré určuje, kam sa na Tesle jazdiť môže, a kam nie.  Na Tesle nemôžu jazdiť napríklad ľudia bývajúci vo vojenských komplexoch.

Okrem toho nesmú podľa usmernenia Teslu používať na cestu do práce ani zamestnanci kľúčových vládnych agentúr a niektorých štátom vlastnených spoločností. Vláda tiež údajne viacerým agentúram odporučila, aby svojim zamestnancom prikázali to isté.

Pravidlá vychádzajú z obáv čínskej vlády, že elektromobily Elona Muska by mohli byť zneužité na špionáž. Vláda chce týmto krokom údajne zabrániť zneužitiu citlivých informácií o polohe, používaní vozidla či o osobných údajov vodičov. Mohli by vraj byť tajne zbierané a následne odosielané do USA.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú