Tesla v súčasnosti patrí medzi najčastejšie skloňované spoločnosti na svete a jej CEO, Elon Musk, sa vďaka nej stal nedávno najbohatším človekom sveta. Popri množstve úspechov je však automobilka aj terčom kritiky, pričom vedenie firmy zrejme často uprednostňuje kvantitu pred kvalitou. To sa ale má čoskoro zmeniť, píše portál InsideEVs.

Rýchla automatizácia výroby síce Tesle pomohla, no spôsobila aj viaceré problémy a škody, podpisujúce sa na dobrom mene firmy. Získala nálepku, ktorej sa len ťažko zbaví, a preto nespoľahlivosť niektorých modelov je potrebné riešiť čo najskôr.

Logan Jamal/Electrek

Možné riešenie na obzore

Tesla si je pravdepodobne dobre vedomá kvalitatívnych nedostatkov výroby. V kalifornskom závode v meste Fremont preto plánuje nainštalovať automatický kamerový systém, určený na kontrolu kvality výroby,  informuje na základe inzerátu portál Electrek.

„Tím inžinierov v spoločnosti Tesla hľadá vysoko motivovaného inžiniera – kontrolóra kvality, ktorý by ich skúsenosti s montážnymi linkami vozidiel a výrobnými softvérovými systémami viedol k inštalácii a prevádzke automatických kamerových inšpekčných systémov do existujúcich výrobných liniek,“ napísala spoločnosť v popise hľadanej pozície.

Tento kontrolór kvality bude mať za úlohu riadiť pracovnú skupinu s cieľom navrhnúť, vyrobiť a implementovať automatický kamerový systém. Tesla síce nebude prvou automobilkou, požívajúcou kamerový systém na kontrolu kvality produkcie, no bude prvou, ktorá si takýto systém sama vytvorí.

Posadnutosť číslami

Pred Vianocami sme písali o dočasnom prerušení výroby Modelov S a X. Jednou z príčin tohto prerušenia mohla byť aj snaha splniť avizovaný cieľ – za štvrtý štvrťrok minulého roka predať a doručiť zákazníkom 500 tisíc vozidiel , čo sa nakoniec podarilo na viac ako 99 %.

Roadshow/YouTube

Pre Teslu boli donedávna dôležitejšie počty vyrobených a dodaných áut, ako poriadna kontrola kvality. Tesla, ako najväčší výrobca elektromobilov, čelí veľkej konkurencii, a tak si jednoducho nemôže dovoliť byť v strate. V takom prípade by čelila veľkým problémom, ktoré by v krajnom prípade mohli skončiť krachom.

Našťastie, za posledných päť kvartálov bola Tesla zakaždým v zisku, pričom častokrát prekonala aj očakávania investorov z Wall Street. Aj preto je práve teraz najvhodnejší čas na zlepšovanie kvality výrobných procesov, čo časom určite povedie k ešte väčším úspechom na trhu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP