Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Elektrická Tesla Model Y bola pre Európanov dlhodobo „podpultovým“ tovarom, ktorý automobilka na starý kontinent oficiálne nedovážala. Predaj ponúkala spočiatku pre americký a čínsky trh, kde sa tento najnovší model aj vyrába. Teraz však zavítal priamo do Európy, kde Tesla spustila oficiálny predaj Modelu Y pre takmer všetky európske trhy, kde svoje elektromobily ponúka, informuje Electrek.

Aktualizácia 16.7.2021

Prvé kusy Tesly Model Y si už objednali aj Slováci. Medzi nimi je aj Jaroslav Kapšo, zakladateľ DriveTesla.sk, ktorá ponúka zážitkové jazdy na elektromobiloch tejto značky. Jaroslav pre FonTech.sk prezradil, ako prebiehal celý proces objednávky, odkiaľ Model Y objednal a kedy by mal na Slovensko doraziť jeden z prvých, ak nie vôbec prvý kus tohto elektromobilu.

„Rovnako, ako Tesla Model 3, ktorú sme mali ako prví na Slovensku, aj Model Y sme objednávali cez partnera v Nemecku, keďže Slovensko pre Teslu stále nie je priorita. Objednávanie áut od Tesly je pomerne jednoduché, naklikáte si auto online a objednáte ako čokoľvek iné v online shope. Špecifikom sú ale európske predpisy, dane, komplikácie s DPH a doručením auta na Slovensko. Preto sme rozšírili naše služby o konzultácie pri kúpe Tesly, ako aj kompletný servis dodania želanej novej Tesly „na kľúč“, aj keď samotná Tesla sa dodáva bez kľúča.

Dodávky prvých kusov by sa mali udiať v septembri, pracujeme však na tom, aby sme mali prvý Model Y už na konci augusta. Už teraz si môžete objednať zážitkovú jazdu u nás.

Najnovší Model Y prichádza z Číny do Európy

Tesla Model Y si odbila svoju premiéru ešte na jar 2019, no ďalšie vyše 2 roky bola pre záujemcov z Európy nedostupná. Samotná výroba tohto elektromobilu prebieha vo Fremonte a v ďalšej továrni v Číne. Práve modely vyrábané v čínskej továrni Gigafactory budú doručované okrem tamojšieho trhu už aj do európskych krajín, kde si ich môžu motoristi objednať.

Tesla

Elektromobil je pre naše končiny dostupný v oboch verziách. Long Range pritom ponúka dojazd 505 km na jedno nabitie, maximálnu rýchlosť 217 km/h a zrýchlenie z pokoja na 100 km/h za 5,1s. Výkonnejšia výbava Performance so športovejšími prvkami potom poskytuje dojazd 480 km, maximálnu rýchlosť až 241 km/h a akceleráciu na 100 km/h za 3,7 s.

NEPREHLIADNI
Tesla Model S Plaid prekonala všetky očakávania. V skutočnosti je rýchlejšia ako uvádza automobilka

Za koľko ho kúpia Slováci?

Prvý menovaný Model Y začína v Rakúsku na 57 490 € a za Performance verziu zaplatíme 63 490 €. Za rovnaké ceny je Tesla Model Y dostupná aj pre Slovákov, ktorí si môžu túto novinku na európskom trhu zakúpiť u niektorého z našich susedov (v hre je aj kúpa v Česku či Maďarsku) za spomenuté ceny.

Tesla

Okrem Rakúska ponúka automobilka možnosť objednať nový Model Y aj v susednom Česku, no predaj v Európe spustila aj v Belgicku, Dánsku, Nemecku, Grécku, Španielsku, Francúzsku, Chorvátsku, Islande, Taliansku, Luxembursku, Maďarsku, Holandsku, Nórsku, Poľsku, Portugalsku, Slovinku, Švajčiarsku, Švédsku a Fínsku.

NEPREHLIADNI
Elon Musk potvrdil: Tesla Cybertruck dostane ďalšiu extrémne praktickú vlastnosť

Slovensko je tak v strednej Európe poslednou krajinou, kde Tesla svoje elektromobily oficiálne nepredáva. Pokiaľ by sa však Slováci vydali do susedných krajín pre svoj nový Model Y, musia počítať aj s mierne odlišnými cenami. Prvé dodávky elektromobilu sú podľa oficiálnych informácií naplánované na september tohto roka.

V Európe spustí aj výrobu elektromobilov

Svoje elektromobily začne Tesla čoskoro vyrábať aj priamo v Európe, pričom prvým „premiérovým“ modelom novej továrne Giga Berlin sa má stať práve Model Y. Ten bude vyrábaný v závode, ktorý automobilka aktuálne buduje v Nemecku.

Samotný závod je lokalizovaný pri obci Grünheide približne 30 km od Berlína v spolkovom štáte Brandenbursko. Investovať doň mala už takmer 6 miliárd eur. Nemecká továreň má Tesle pomôcť urýchliť výrobu a dodávky jej najdostupnejších modelov.

Tesla

Okrem Modelu Y však bude v tejto Gigafactory schádzať z výrobnej linky aj Model 3. Popri elektromobiloch budú v závode vyrábané aj batériové články a pohonné jednotky pre nich určené.

NEPREHLIADNI
Tesla ostro vytýka byrokraciu v Nemecku. Krajina si podľa automobilky „znemožňuje dosiahnuť svoje klimatické ciele“

Celkový objem výroby by mal potom dosahovať až 500 000 vozidiel ročne, no spočiatku bude mať továreň obmedzenú výrobnú kapacitu na približne 150 000 kusov. Zároveň by vďaka Giga Berlin mala Tesla zamestnať vo výrobe až 10 000 zamestnancov. Vyrobené elektromobily budú pritom určené len pre európske cesty.

Tesla dodala za 3 mesiace státisíce áut

Elon Musk pritom prisudzuje Modelu Y obrovský potenciál, a to až v takej miere, že podľa jeho slov sa práve tento elektromobil môže stať najpredávanejšou Teslou na svete, informuje Business Insider. Automobilka pritom v 2. štvrťroku tohto roka dosiahla významný cieľ, keď zákazníkom doručila presne 201 250 elektromobilov.

Hoci Tesla zaostávala v tomto kvartáli za odhadmi analytikov, ktorí predpokladali dodanie 207 000 elektromobilov, výsledky za 2. štvrťrok boli výrazne lepšie ako za prvé 3 mesiace roka, kedy spoločnosť doručila 185 000 vozidiel, informoval The Verge.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú