Spoločnosť Tesla sa v najbližších rokoch chystá orientovať najmä na slnečnú energiu. Nasvedčuje tomu aj oficiálny web firmy, kde sme ako vždy prvý videli jeden z modelov elektromobilov, no aktuálne je tam pre zmenu práve solárna strecha. Tesla taktiež výrazne zlacnila – solárny systém s priemernou veľkosťou od je voči konkurencii o tretinu lacnejší, píše portál Electrek.

V rámci rozširovania energetickej divízie Tesla koncom minulého roka uviedla na trh novú a výrazne výkonnejšiu solárnu strechu. Elon Musk okrem toho už dlhší čas plánuje expanziu divízie Tesla Energy, ktorá sa má časom stať hlavnou divíziou spoločnosti. V sobotu predstavil americký výrobca výkonnejšie solárne moduly a výrazne znížil ceny za ich inštaláciu.

Takto vyzerá oficiálna stránka spoločnosti Tesla. Hneď po otvorení na teba vyskočí táto solárna strecha. Tesla

Po prepočítaní nákladov a cien Tesla predstavila najvýhodnejšiu ponuku pre ľudí, ktorí v USA chcú prejsť na solárnu energiu. Podľa správy Asociácie solárneho energetického priemyslu bola v prvom kvartáli roka 2020 priemerná cena solárnej energie za bývanie 2,83 dolárov za watt.

Spoločnosť Tesla však po novom ponúka podstatne nižšie ceny. Pri použití malého systému cena vychádza na 2,44 dolárov za watt, so stredným je to 1,95 dolárov. Veľký a extra veľký systém sú ešte výhodnejšie – 1,93, respektíve 1,84 dolárov za watt.

Vďaka týmto cenám sa priemernému zákazníkovi, ktorý býva v Kalifornii, vráti plná kúpna čiastka už za šesť rokov. Za celé obdobie fungovania systém údajne v Kalifornii vyprodukuje až 88 000 dolárov, v Novom Mexiku 55 000 dolárov a na východnom pobreží USA, v štáte Vermont, slušných 47 000 dolárov.

Tabuľka uvádza nové ceny a výkon solárnych striech rôznych veľkostí. Sivou farbou je cena bez štátneho príspevku, modrou po jeho odrátaní. tesla.com

Hoci životnosť tretej generácie solárnych striech od Tesly je stanovená na 30 rokov, firma svojmu produktu verí natoľko, že naň ponúka doživotnú záruku.

„Ak po zakúpení a namontovaní systému zmeníte názor alebo s našou solárnou strechou nebudete spokojní, do siedmich dní od spustenia systému vám ho odinštalujeme a vrátime plnú sumu,“ informuje Tesla na oficiálnom webe. Spoločnosť tiež ponúka garanciu najnižšej ceny na trhu.

Tesla

Expanzia do Európy a Číny

Elon Musk sa netají tým, že chce ponúknuť možnosť využiť solárnu energiu každému, kto má záujem. Hoci sa jeho firma nachádza v Kalifornii a výroba solárnych striech divíziou Tesla Energy bola oznámená len pred štyrmi rokmi, už čoskoro príde oznámenie dostupnosti aj pre Európu a Čínu.

Musk minulý rok prisľúbil, že solárne strechy pre Európu budú dostupné už tento rok a zdá sa, že sa mu to aj podarí. Portál Research Snipers informuje, že Tesla si v týchto dňoch v Európe podala príslušné patenty na strešné dlaždice a čoskoro teda môžeme očakávať oznámenie o spustení predaja solárnych striech v európskych krajinách, čo sa možno bude týkať aj Slovenska.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom