Tesla dosiahla zo svojej investície do bitcoinu nerealizovaný zisk okolo 1 miliardy USD (823,8 milióna eur), odhaduje analytik firmy Wedbush Securities Daniel Ives.

Tesla tento rok zrejme viac zarobí na „investíciách do bitcoinov než na predaji svojich elektromobilov“, dodal Ives. Americký výrobca elektromobilov skôr tento mesiac v správe pre americkú komisiu pre cenné papiere a burzy SEC uviedol, že nakúpil bitcoiny za 1,5 miliardy USD. To mu má pomôcť zvýšiť finančnú flexibilitu a maximalizovať výnosy z hotovosti.

Tesla nakúpila bitcoin niekedy v januári. Nezverejnila presný dátum ani cenu. Takisto nie je jasné, či medzitým nejakú časť zo svojich bitcoinov predala. Bitcoin pokračuje v raste a prelamovaní rekordov. Jeho cena sa už dostala nad 58 000 dolárov, keď od začiatku roka vzrástla takmer o 100 %.

Celková trhová kapitalizácia bitcoinu už v piatok (19. 2.) prekonala 1 bilión USD. Ives nevysvetlil svoju kalkuláciu. Podľa údajov stránky CoinDesk sa 31. januára dostala cena bitcoinu až na 31 793,45 USD a 20. februára, teda v deň, keď Ives zverejnil svoj odhad, až na 57 487,03 USD.

To znamená že bitcoin sa v tomto období posilnil približne o 65 % a zisk investície Tesly v objeme 1,5 miliardy USD by predstavoval 975 miliónov USD. Ak by sme počítali pondelkové maximum 58 332,36 USD, zisk Tesly by už prekonal 1 miliardu USD.

Za Bitcoin elektromobil

Tesla po svojej investícii do tejto kryptomeny avizovala, že zákazníkom umožní nákup jej elektromobilov aj platbou Bitcoinom. Takáto možnosť bude pre záujemcov rozhodne lákavá a dá sa predpokladať, že ju mnohí aj využijú. V prípade zákazníkov, ktorí do kryptomeny investovali v čase pred rapídnym zvýšením jej hodnoty, bude takáto možnosť nákupu elektomobilu ešte výhodnejšia.

V budúcnosti sa však očakáva ďalší rast ceny Bitcoinu, ktorý sa podľa slovenského odborníka môže dostať nad ďalšiu významnú hranicu. V eurách doteraz dosiahla cena kryptomeny podľa Coindesk najvyššiu hodnotu 48 170,75 €, no onedlho môže stúpnuť ešte vyššie.

So vstupom Tesly do kryptomien môžeme čoskoro očakávať nárast bitcoinu na hodnotu 50 000 eur,“ tvrdí podľa TASR riaditeľ slovenskej spoločnosti Fumbi.network Juraj Forgács.

Veľkú rolu v zvyšovaní ceny Bitcoinu, ale aj Dogecoinu, zohral samotný Musk, ktorý svojimi tweetmi vyvolal veľký „ošiaľ“ a zvýšil záujem ľudí o investície do týchto kryptomien. Nedávno však prehlásil, že sa mu cena Bitcoinu zdá vysoká, čo je v rozpore s jeho doterajšími príspevkami. Mnohí preto môžu takéto správanie najbohatšieho človeka planéty vnímať ako manipuláciu trhom.

Neraz sa už totiž ukázalo, že stačí jediný Muskov tweet a cena kryptomien sa v zápätí rýchlo zmení. Okrem Bitcoinu však vo svojom nedávnom príspevku spred 2 dní označil za vysokú aj cenu druhej najpopulárnejšej kryptomeny – Etherea. Takýto príspevok mal potom za následok mierny prepad cien.

Ďalšie zaujímavé články:

V článku boli použité materiály TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom