Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nemusíš byť fanúšikom sveta financií, aby si posledné dni nezachytil informácie o aktuálnej situácii na americkej burze a akcií spoločnosti GameStop. Tie totiž doslova „ovládla“ armáda dôvtipných investorov z fóra na Reddite. Čo sa vlastne stalo?

Aktualizácia 29.1.2020 17:45: 

Americká maklérska spoločnosť Robinhood čelila v štvrtok obrovskej kritike kvôli tomu, že obmedzila obchodovanie vysoko volatilných akcií spoločností GameStop, AMC, Nokia či Blackberry, ktoré hromadne skupovali investori z fóra Wallstreetbets na Reddite, informovalo CNN.

Za investorov z Redditu sa však krátko po tomto kroku postavili viaceré osobnosti vrátane Elona Muska, ktorý kroky Robinhoodu na svojom Twitteri viackrát kritizoval.

Kritici mali podporu aj viacerých amerických politikov a na spoločnosť bolo dnes ráno podaných niekoľko hromadných žalôb, pričom jej kroky vyšetruje už aj Americká komisia pre cenné papiere (SEC). Spoločnosť tiež dnes dostala od existujúcich investorov jednorázovú investíciu vo výške 1 miliardy dolárov, čo naznačuje, že nemala dostatok prostriedkov na uskutočnenie všetkých obchodov.

Cena akcií GameStopu od včera opäť stúpla o približne 70 %, pričom momentálne sa pohybuje na úrovni 335 dolárov. Fórum Wallstreetbets na Reddite zatiaľ nabralo už viac ako 6 miliónov členov a neočakáva sa, že sa situácia okolo GameStopu dnes upokojí.

Pôvodný článok:

Nie, GameStop nie je technologickým ani finančným gigantom, práve naopak. Ide o americkú spoločnosť prevádzkujúcu kamenné obchody s videohrami, a preto nie je žiadnym prekvapením, že jej príjmy dostali od začiatku koronakrízy zabrať.

Spoločnosť však nebola v dobrej kondícii ani predtým, pričom už v roku 2019 začala hromadne prepúšťať.

Ako súvisí GameStop s finančnou krízou z roku 2008?

Všetky tieto okolnosti viedli k zvýšenej pozornosti veľkých investičných hráčov z Wall Street, ktorí začali vo veľkom shortovať akcie firmy, teda „vsádzať“ prepad jej akcií v budúcnosti. To znamená, že si investori cenné papiere požičia, pričom sa zaviaže, že ho neskôr vráti budúcim nákupom na trhu. Pokiaľ je cena pri prvotnom predaji vyššia ako cena pri neskoršom nákupe, investor zrealizuje zisk.

Zobraziť celú galériu (5)
Unsplash (úprava redakcie)

V niektorých prípadoch tak môže vďaka tejto stratégii investor výrazne ovplyvniť cenu shortovaných akcií, najmä keď sa tak rozhodnú urobiť viacerí veľkí hráči, čím sa tlačí ich cena výrazne nadol. Takéto praktiky sa diali napríklad počas finančnej krízy na americkom trhu s nehnuteľnosťami pred rokom 2008.

Shortovanie GameStopu veľkými hráčmi však rozzúrilo používateľov známeho Reddit fóra r/wallstreetbets, kde sa našla obrovská skupina nádejných investorov, ktorí začali akcie GameStopu a ďalších shortovaných firiem hromadne skupovať a tlačiť tak ich cenu vyššie a vyššie.

To donútilo veľkých hráčov, ako napríklad hedgový fond Melvin Capital Management, akcie ďalej nakupovať a prilievať do obchodu ďalšie peniaze, aby pokryli svoje straty. Práve spomínaný fond bol z tohto dôvodu od začiatku roka do minulého piatku v mínuse viac než 30 % a dostal injekčné investície na úrovni 2,75 miliardy dolárov, informoval Bloomberg.

Zobraziť celú galériu (5)
Vývoj akcií spoločnosti GameStop počas posledných dní. / Zdroj: Yahoo Finance

Majú podporu Muska aj niektorých autorít, situácia sa bude vyšetrovať

No a čo to celé znamená pre akcie GameStopu? Tie sa momentálne obchodujú s vyššou volatilitou než akákoľvek kryptomena, a z ceny na úrovni 20 dolárov za akciu 21. januára vzrástli na stredajších takmer 380 dolárov, čo predstavuje nárast o viac než 1800 %. V čase písania článku sa akcie obchodujú s cenou 238 dolárov.

Investori z Redditu počas udalosti pochopiteľne nabrali veľa fanúšikov, pričom okrem pôvodnej skupiny, ktorá má teraz už 5 miliónov členov, s nimi vyjadril sympatie aj Elon Musk či americká senátorka Alexandra Ocasio-Cortezová, ktorá sa vyhradila hlavne voči konaniu investičnej aplikácie RobinHood, ktorá dnes zablokovala investorom prístup k nákupu akcií GameStopu a niekoľkých ďalších shortovaných firiem.

Situácia je ešte stále veľmi čerstvá a nie je jasné, ako táto „bitka“ nádejných investorov z Redditu a veľkých spoločností dopadne. Hovorí sa totiž aj o možnom vyšetrovaní Americkej komisie pre cenné papiere (SEC), ktoré by sa mohlo zamerať na legitimitu správania „armády“ investorov, no zároveň aj praktiky investičných gigantov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú