Počas novembra 2017 predstavil Elon Musk svetu podobu elektrického nákladiaku Tesla Semi, ktorý má predstavovať ekologicky zelenšiu alternatívu k dieselovým kamiónom. Masová výroba elektromobilu má začať až v roku 2019, no v súčasnosti už Tesla testuje prototypy, pričom jeden z nich bol nedávno spozorovaný na kalifornských cestách.

Elektrický nákladiak zachytil v uliciach mesta Sunnyvale používateľ YouTube s menom Brandon Camargo. Tesla Semi sa pohybovala v blízkosti centra automobilky, ktoré sa nachádza neďaleko v kalifornskom Palo Alto. Miesto testu nebude náhoda zrejme ani vzhľadom k blízkosti k sídlu spoločnosti UPS. Práve v Sunnyvale sa totiž nachádza zákaznícke centrum tejto spoločnosti, ktorá si už dopredu objednala 125 kusov Tesla Semi. To je zatiaľ najväčšia objednávka vôbec.

Tichý ako myška

Takmer 8-sekundové video zachytáva Tesla Semi pri prejazde jednou z križovatiek. Aj keď dizajn elektrického nákladiaku už dopodrobna poznáme, zábery opäť demonštrujú, aký veľký rozdiel je medzi týmto vozidlom a štandardnými kamiónmi. Tie sa totiž zväčša prezentujú silnými spaľovacími motormi, ktoré zároveň vydávajú aj veľké množstvo hluku. Semi ale naopak pôsobí mimoriadne ticho, pričom stále disponuje obrovskou silou.

Elektrický nákladiak od Tesly má byť bez nákladu schopný zrýchlenia z 0 na 100 za približne 5 sekúnd. To je na kamión obdivuhodný výkon, pričom túto silu sme už mohli vidieť aj na jednom z predchádzajúcich videí.

Naplní očakávania?

Čo sa týka dojazdu, tam má elektrický nákladiak v závislosti od verzie dosiahnuť približne 480 až 805 kilometrov. Od toho sa bude odrážať aj cena, základný model vyjde na 150 000 USD, zatiaľ čo výkonnejšia verzia bude stáť ešte o 30 000 USD viac. V súvislosti s Tesla Semi sa však objavujú aj pochybnosti, a to najmä v oblasti technológii nabíjania. Mnoho odborníkov sa teda pýta, či sú Muskove sľuby vôbec reálne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom