Veľkolepé predstavenie Elona Muska v podobe vypustenia rakety Falcon Heavy s Teslou Roadster sledovali milióny párov očí po celom svete. Opätovné pristátie na Zemi však prežili len dva stupne rakety, no tu problémy ešte neskončili. Tesla Roadster vo vesmíre doletí ďalej ako bolo plánované a miesto orbitálnej dráhy Marsu si to namieri na poriadne nebezpečné miesto.

Po vypustení z nákladného modulu rakety Falcon Heavy mala Tesla Roadster so „Starmanom“ na palube krúžiť niekoľko hodín okolo Zeme. Okružný let okolo našej planéty mal následne pokračovať okolo Slnka a jeho orbitálna dráha mala tento elektromobil poslať smerom k Marsu. Podľa najnovších informácií ale raketa, ktorá niesla Teslu Roadster prešvihla trajektóriu k Červenej planéte. Pýcha Elona Muska tak nakoniec nebude krúžiť okolo Marsu, ale dostane sa omnoho, omnoho ďalej.

Starman nebude krúžiť okolo Marsu

Výpočty odhalili, že výsledná trajektória pohybu Tesly Roadster vo vesmíre ju pošle až do pásma asteroidov, ktoré sa rozprestiera medzi Marsom a Jupiterom. Spoločnosť SpaceX sa chcela plánovaným manévrom ukázať americkému letectvu, ktoré by v budúcnosti mohlo využiť jej rakety na vlastné účely. Zdá sa však, že motory rakety fungovali viac ako mali a práve to zmenilo osud Tesly Roadster. Motor po spálení posledných kvapiek paliva zaniesol prvú generáciu tohto elektromobilu o čosi ďalej, kvôli čomu sa môže nakoniec dostať až k pásu asteroidov, ktorý sa nachádza blízko orbitálnej dráhy trpasličej planéty Ceres.

Tieto správy však mnohých odborníkov, ale ani samotného Elona Muska príliš neprekvapili. On sám pred vypustením rakety predpovedal, že šance, aby sa Tesla Roadster dostala na obežnú dráhu Marsu sú veľmi nízke. Zatiaľ ale nie je detailne známa dráha, rýchlosť a presný smer, kam toto auto poletí. Výskumníci však chcú získať prístup k ďalším dátam, aby dokázali vypočítať ďalšie údaje, možnosť kolízie s asteroidom a životnosť „Starmana“ vo vesmíre.

Nenechaj si ujsť
Falcon Heavy je oficiálne najsilnejšou raketou súčasnosti. Už brázdi cesty vesmíru

Napriek nevydarenej ceste Tesly Roadster k Marsu však môže celý svet spolu so spoločnosťou SpaceX a Elonom Muskom oslavovať historický úspech. Vypustenie rakety Falcon Heavy totiž dokázalo, že ľudstvo už vie posielať predmety aj do hlbšej časti vesmíru. Navyše sa o 2/3 úspechu postarali aj dva stupne rakety, ktoré úspešne pristáli na pevnine. Osud tretieho stupňa je už dobre známy. Nie všetko teda vždy vyjde podľa plánov a už takmer nie, ak sa jedná o také vesmírne divadlo ako nám predviedla raketa Falcon Heavy s Teslou Roadster.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú