Týždne, mesiace ba až roky odkladov sú definitívne na konci. Dnes sme boli svedkami historického štartu najväčšej rakety súčasnosti, Falcon Heavy je vo vesmíre!

Dátum 6.2.2018 sa natrvalo zapíše do histórie vesmírnych letov. Dôležitosť tohto dátumu spoznáme zrejme až neskôr, no dnes sme boli svedkami nádherného divadla. Dlho to vyzeralo, že štartu sa ani nedočkáme. Pre zlé poveternostné podmienky sa pôvodný čas odložil o dve a štvrť hodiny. Presne o 21:45 to ale všetko vypuklo. Raketa Falcon Heavy ladne odštartovala a vzdialila sa od štartovacej rampy. Napriek značnej pravdepodobnosti, že všetko môže skončiť nezdarom sa všetko podarilo a raketa si to namierila ku hviezdam.

Po pár minútach letu sa oddelili prvé dva stupne rakety, obe v synchrónnej choreografii pristáli na pevnine. Osud centrálneho stupňa zostal neznámy pretože sa pri jeho návrate na Zem prerušilo spojenie s kamerami. Spoločnosť však o osude aj tejto časti Falcon Heavy bude určite čoskoro informovať. Nákladný modul s Tesla Roadster sa dostala na obežnú dráhu Zeme a postupne si to namieri po špeciálnej trase až do blízkosti Marsu. Prvá misia Falcon Heavy teda naďalej pokračuje, ale už teraz môžeme povedať, že išlo o nádherné divadlo.

Či všetko šlo podľa predstáv a ako prvý let vyhodnotí spoločnosť SpaceX sa zrejme dozvieme čoskoro, no budúca dôležitosť tohoto letu môže byť obrovská. Každopádne, dnes sa celý svet dočkal nádhernej ukážky schopností človeka a prvý let Falcon Heavy bol očarujúcim zážitkom. Všetky ďalšie informácie spojené s touto misiou ti prinesieme v ďalších článkoch na našom portáli.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom