Tesla v rámci elektromobility myslí aj na to, ako ich zákazníci môžu svoje elektrické autá nabíjať doma. Pred pár rokmi spoločnosť uviedla na trh solárnu strechu, ktorá časom prešla rôznymi vylepšeniami, no tak, ako sa zlepšovali jej vlastnosti, porástla aj jej cena. Ako upozornil portál The Verge, v USA vzrástla obstarávacia cena viac ako dvojnásobne, čím zákazníci pochopiteľne spokojní nie sú.

Svoje o tom vie aj zákazník z USA, ktorý si solárnu strechu objednal ešte vo februári. Celkovo mal za krytinu od Tesly zaplatiť 35 000 dolárov (29 500 €) a ďalších 30 000 dolárov (25 200 €) mal utratiť za batérie.

The Neumann Family/Youtube

Nedávno mu však prišiel e-mail s novou zmluvou a oznámením, že cena jeho strechy sa mení, a to z 35 000 dolárov na neuveriteľných 75 000 dolárov, teda asi 63 000 €. To predstavuje nárast o 118 %, čo je samozrejme neúnosné a zákazník sa tak rozhodol objednávku zrušiť.

NEPREHLIADNI
Tesla expanduje s ďalším produktom do Európy, začne ho predávať už tento rok

Tesla mu to samozrejme umožnila, no ani tento proces podľa jeho vyjadrení neprebiehal bez komplikácií a nebyť jeho známeho priamo vo firme, ktorý ho spojil s tými správnymi ľuďmi, objednávku by sa mu zrejme tak rýchlo zrušiť nepodarilo.

Tento zákazník samozrejme nie je jediným, ktorého navýšenie cien poriadne zaskočilo a spôsobilo mu aj nemalé komplikácie. Mnoho ďalších zákazníkov sa sťažovalo, že svoje strechy a pozemky už pripravili na inštaláciu solárnej strechy a vynaložili nemalé financie na odstránenie stromov, na čo si mnoho z nich zobralo aj pôžičky. Je to teda voči ním rozhodne neférové, keď im Tesla navýšila cenu strechy po podpise zmluvy.

Tesla

Paradoxom je, že takéto extrémne navyšovanie cien prichádza práve v čase, keď Tesla uvádza na trh už tretiu generáciu solárnej strechy, ktorá mala byť lacnejšia a jednoduchšia na inštaláciu.

Z výhodnej ponuky je razom predražený luxus

Do biznisu so solárnymi strechami sa Tesla pustila ešte pred zhruba 3 rokmi, kedy začala na domácom trhu ponúkať prvé solárne panely integrované do strešnej krytiny, ktorá za dostupnú cenu ponúka omnoho lepšie možnosti ako klasické tašky či lepenka, je odolnejšia a dokáže napájať domácnosť.

Dlhé roky bol tento produkt spoločnosti pre Európu nedostupný a istý čas mal komplikácie aj na americkej pôde. Situáciu vlani skomplikovala ešte pandémia, a tak sa plány Elona Muska, ktorý mal začiatkom roka 2020 odvážne návrhy, nenaplnili. Na trh mali prísť nové varianty a prevedenia solárnych panelov s vylepšenou textúrou.

Musk ale potvrdil, že s aktuálnou ponukou solárnych krytín plánuje Tesla expandovať aj do zahraničia. Záujemcovia by si ju mali už neskôr v tomto roku objednať v Kanade, ale i Európe, potvrdil CEO spoločnosti v odpovedi na Twitteri. Presný termín spustenia predaja, ceny či dátumy inštalácie prvých solárnych krytín však Musk neprezradil.

Ide však o mierne oneskorenie Muskových plánov, ktorý pôvodne o rozšírení dostupnosti solárnych striech v Európe informoval ešte v roku 2019. Ako však vieme, rok 2020 expanzii v mnohých odvetviach neprial a tento produkt Tesly nebol výnimkou.

Jej popularita v Európe pochopiteľne bude závisieť od obstarávacej ceny. Portál SolarReviews sa pozrel na to, koľko stojí solárna strecha od Tesly v porovnaní s klasickou strechou, na ktorej sú nainštalované fotovoltaické panely.

Portál ešte narábal so starými cenami, pri navýšení cien, ako to spomíname vyššie v článku, je strecha od Tesly jednoznačne nevýhodná a extrémne predražená. Aktuálne sa cena strechy môže líšiť iba podľa toho, či je jej členitosť jednoduchá, stredne zložitá alebo príliš zložitá. Vzhľadom na to sa pohybuje jednotková cena za štvorec krytiny od 9,75 dolárov (8,20 €) do 14,99 dolárov (12,60 €).

Tesla

SolarReviews počítali s cenou stredne zložitej strechy, ktorej cena sa sa hýbe na úrovni 11,75 dolárov (9,88 €) za štvorec. Do svojho porovnania zarátali aj dotácie, ktoré sú v USA na solárnu strechu poskytované. Pri odporúčanom výkone 10,6 kW by vyšiel projekt od Tesly na 35 800 dolárov, teda asi 30 000 €.

Tradičné fotovoltaické panely s rovnakým výkonom vyjdú na 19 500 dolárov (16 400 €), no v tomto prípade treba pripočítať ešte cenu klasickej strešnej krytiny, ktorá vyjde zhruba na 8 800 dolárov (7 400 €). Dokopy je to 28 300 dolárov (23 800 €), čo je v konečnom dôsledku stále lacnejšie, než solárna strecha od Tesly aj pred radikálnym navýšením jej ceny.

Luxus a technológie niečo stoja

Treba však uznať, že pri kúpe solárnej strechy od Tesly si zákazník neplatí iba za „výrobník elektriny“. Na stretnutí akcionárov Elon Musk prezradil, že sa Tesle podarilo dosiahnuť lepšiu integráciu batériového systému Powerwall so solárnymi strechami a panelmi, ktoré ponúka. Strecha však pre svoje efektívne fungovanie potrebuje čo najčistejší povrch. Pravdaže, prachovým časticiam a iným nečistotám sa vyhnúť nedá, odstrániť ich však môže dážď.

V zimnej sezóne si ale dokáže strecha pomôcť aj sama. Obsahuje totiž vyhrievací systém, ktorý sa v určitých podmienkach zapne, aby napríklad odstránil z povrchu krytiny sneh. Takýmto spôsobom sa môže sneh zošmyknúť zo strechy samovoľne a nie je teda potrebné manuálne odstraňovanie. Demonštráciu tohto systému predvádza aj nedávne video na Twitteri z Austinu v Texase, kde momentálne panuje tuhá zima.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú