Tesla čelí v Číne veľkému PR problému. Elon Musk údajne požiadal čínsku vládu o cenzurovanie online statusov, ktoré výrobcu špičkových elektromobilov kritizujú. Musk si týmto konaním zásadne protirečí a na spoločnosť to nevrhá práve najlepšie svetlo, o téme informuje Interesting Engineering.

Padá Tesla zo svojho piedestálu?

Elon Musk je známy svojim nesúhlasom s vládnymi reguláciami trhu, cenzúra v prospech jeho firmy mu ale, zdá sa, neprekáža. Podľa zdrojov spravodajského portálu Bloomberg o to miliardár požiadal čínsku vládu po tom, čo si Tesla vyslúžila kritiku za brzdy svojich elektromobilov, ktoré sú údajne od výroby chybné. K tomu však zatiaľ neexistujú žiadne dôkazy.

Tesla

Tesla bola pôvodne v Čína vrelo privítaná a nad svojou továrňou v Šanghaji dostala plnú kontrolu a adoptovala si nový prístup k verejnosti, vďaka ktorému s ňou komunikuje cez sociálne siete a ponúka ľuďom a rôznym kľúčovým skupinám exkurzie vo svojej továrni či skupinové hovory.

Je ale nutné dodať, že Bloomberg z tohto kritického príbehu vynechal niektoré kľúčové fakty. Jedným z nich je, že kvôli brzdám sa nekoná žiadne masové zvolávanie. Ide o softvérovú chybu, ktorú Tesla rieši aktualizáciou, ktorá prebieha na diaľku.

Tesla

Portál tiež spomína konkrétny prípad, kedy údajne zlyhalo vozidlo. Spoločnosť však zverejnila dáta z palubných počítačov konkrétneho modulu, ktoré ukázali, že išlo o chybu vodiča.

Pri opomenutí týchto veľmi dôležitých faktov je otázne, nakoľko pravdivé je tvrdenie o Muskovej žiadosti o cenzúru kritiky. Vieme ale, že Tesla sa v minulosti súdila napríklad aj s reláciou TopGear, ktorá údajne klamala o chybách ich elektromobilov. Spoločnosť tento súdny proces prehrala.

Číňania sa obávajú aj špionáže z USA, preto majú vozidlá Tesly po celej krajine zakázané jazdiť k vojenským areálom i parkovať vo vládnych zariadeniach. Obavy zo špionáže posilňuje aj fakt, že Muskova druhá spoločnosť SpaceX úzko spolupracuje s Pentagonom. Musk vybudoval továreň v Číne až o 65 % lacnejšie ako v USA.

Stále je na čele, no má reálne problémy

Niektoré správy o Tesle sú síce značne prehnané a niekedy vykonštruované, spoločnosť má však aj reálne problémy. Len pred pár dňami začal horieť úplne nový Model S Plaid, teda jeho najrýchlejšia a najluxusnejšia verzia.

Z vozidla veľa neostalo a takýto desivý incident nevrhá na facelift dobré svetlo. Je možné, že dôjde k zvolaniu všetkých nových kusov do servisu na prehliadku či výmenu chybných komponentov.

Ostatné automobilky, vrátane tých čínskych ako je NIO či XPeng, začínajú Teslu dobiehať a vyrovnávať sa jej technológiám. V rovnakej cenovej kategórii zatiaľ prekonaná nie je, ale nové elektromobily ako sú Ford Mustang Mach-E, Volkswagen ID.3 alebo Polestar 2 sú skvelé autá s potenciálom reálne konkurovať Tesle.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom