Tesla nie je len automobilka vyrábajúca elektrická autá a potvrdzuje to aj tohtoročná akcia s názvom Tesla AI Day, kde spoločnosť ukázala technológiu budúceho najrýchlejšieho superpočítača na svete. Na tému upozornil portál Electrek.

Tesla vyvíja vlastný superpočítač

Tesla pracuje na svojom superpočítači menom Dojo už pár rokov. Počas Tesla AI Day predstavil Ganesh Venkataramanan, riaditeľ oddelenia pre vývoj Autopilota a vedúci projektu Dojo, nový čip, na ktorom doposiaľ pracovali.

Ide o čip D1 vyrobený 7 nm procesom s výpočtovým výkonom 362 TFLOP. Tesla na jednu tzv. „tréningovú dlaždicu“ dokáže umiestniť až 25 čipov D1. Výsledná „tréningová dlaždica“ (tréningové dlaždice spoločne tvoria superpočítač Dojo) tak disponuje neuveriteľným výkonom 9 petaFLOP a prenosovou rýchlosťou 36 TB/s.

Do niekoľkých serverových skríň je potom umiestnených až 120 dlaždíc, ktoré sú navzájom prepojené a poskytujú výpočtový výkon viac ako 1 exaFLOP, upozorňuje portál CNBC.

D1 veľký 645 mm2 a obsahujúci 50 miliárd tranzistorov je iba druhým čipom z dielne spoločnosti Tesla. Ten prvý s označením FSD začala Muskova firma vyrábať pred 2 rokmi.

Keďže automobilka nie je už dlhšie spokojná so súčasnými hardvérovými možnosťami na trénovanie neurónových sietí, rozhodla sa vybudovať svojho vlastného „trénera“.

NEPREHLIADNI
Vitaj, Tesla Bot. Elon Musk predstavil humanoidného robota do bežného života

Posunie Dojo autonomné riadenie na novú úroveň?

Tým je superpočítač Dojo, ktorý má inžinierom slúžiť na výcvik neurónových sietí poháňajúcich systém autonómneho riadenia elektromobilov. Celý systém zatiaľ ešte nie je plne funkčný, ale Elon Musk stihol prisľúbiť , že Dojo by svetlo sveta mohol uzrieť už budúci rok.

ScreenShot/CNET Highlights/ YouTube

Full Self-Driving asistent spoločnosti Tesla je bezpochyby najpokročilejším softvérom, ktorý sa svojimi kvalitami významne približuje k plne autonómnemu autopilotovi. Stále však nejde o plne autonómne riadenie, takže vozidlá aj naďalej vyžadujú aktívny dozor vodiča.

Predplatné autopilota spustila Tesla iba minulý mesiac, no niektorým vodičom po zverejnení ceny mesačného predplatného zostali iba oči pre plač. Majitelia elektromobilov Tesla v Spojených štátoch si za Full Self-Driving budú každý mesiac musieť priplatiť až 199 dolárov

ScreenShot/CNET Highlights/ YouTube

Keďže ide vôbec o prvý pokus Tesly vytvoriť superpočítač, spoločnosť sa nazdáva, že potrebuje ešte priestor na jeho vylepšenia, pričom ďalšia verzia by mohla poskytnúť až 10-násobné zlepšenie niektorých výkonnostných aspektov. Ak všetko pôjde podľa stanovených plánov, niet pochýb o tom, že Dojo sa stane najvýkonnejším superpočítačom na svete.

Okrem toho na konferencii AI Day Musk prezradil, že pracuje na vývoji humanoidného robota, ktorý bude schopný pomáhať ľuďom s každodennou rutinou. Prvý funkčný prototyp má byť podobne ako Dojo predstavený úž budúci rok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú