Americká automobilka Tesla sa počas posledných pár rokov zamerala na zvýšenie výpočtového výkonu nie len vo svojich vozidlách, ktoré ponúkajú výkon porovnávajúci sa s najnovšími konzolami, ale aj mimo neho vo svojich výpočtových strediskách.

Ako informoval portál Electrek, spoločnosť najnovšie predstavila svoj nový superpočítač, ktorý bude slúžiť na výcvik neurónových sietí poháňajúcich systém autonómneho riadenia jej elektromobilov.

„Predstupeň“ najvýkonnejšieho počítača, Tesla sa chváli ohromným výkonom

Automobilka pritom už niekoľko rokov škádli svoj avizovaný superpočítač Dojo, ktorý sa má stať najvýkonnejším na svete, no ani novo predstavený model netreba brať na ľahkú váhu. Superpočítač Tesly sa totiž s v rebríčku výkonnosti zaradí podľa spoločnosti na piate miesto.

Superpočítač poháňa 5760 grafických čipov, ktorým sekunduje úložisko o veľkosti 10 petabajtov na NVMe SSD diskoch s rýchlosťou zápisu 1,6 TB/s.

Pre automobilku však ide len o akýsi „medzikrok“ ku superpočítaču Dojo, ktorý má disponovať výkonom až 1000 petaflopov, píše Interesting Engineering.

Pre porovnanie, najvýkonnejší superpočítač súčasnosti Fugaku z japonského inštitútu Riken ponúka podľa repríčka Top500 teoretický maximálny výkon 537 petaflopov. Tesla podľa slov Elona Muska plánuje tento počítač dokončiť ešte v priebehu tohto roka.

Vývoj riadi Slovák, automobilka ponúkne superpočítače aj ostatným

Zaujímavé je tiež, že riadenie vývoju autonómneho riadenia elektromobilov Tesly spolu s vývojom novopredstaveného a plánovaného superpočítača má už od roku 2017 na starosti rodák zo Slovenska, Andrej Karpathy, ktorý zastáva pozíciu riaditeľa pre umelú inteligenciu a rozpoznávacie schopnosti jej funkcií.

Bol to práve Karpathy, ktorý mal včera na starosti predstavenie nového superpočítača, ktoré je dostupné tu (o superpočítači rozpráva Karpathy od času 8:11:00).

Zobraziť celú galériu (2)
Facebook / Andrej Karpathy / Unsplash

Slovenský rodák síce žiadne nové informácie o superpočítači Dojo neodhalil, no priblížil, že rovnako ako tento superpočítač bude slúžiť na trénovanie neurónových sietí poháňajúcich systém autopilota, ktoré sa pre správny vývoj potrebujú „prehrýzť“ cez obrovské množstvo dát v neuveriteľne krátkom čase.

NEPREHLIADNI
Tesla Model S Plaid prekonala všetky očakávania. V skutočnosti je rýchlejšia ako uvádza automobilka

Dobrou správou tiež je, že Tesla si neplánuje nový superpočítač nechať len pre seba, a po čase svoje modely sprístupní aj ďalším spoločnostiam, ktoré tak na nich budú môcť trénovať svoje neurónové siete.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom