V poslednom období sa o Tesle a jej modeloch elektrických vozidiel dozvedáme množstvo úžasných informácií. Niet sa čomu čudovať, veď je pod taktovkou jedného z najväčších inovátorov svojej doby – Elonom Muskom.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

A ani najnovšie informácie nebudú o nič menej prekvapivé. Inžinieri tímu Tesla sa totiž pochválili výsledkami crash testov svojho SUV-čka – Modelu X. Podľa nich je práve Model X neohrozene najbezpečnejším SUV na svete. Za výsledky testov je zodpovedná americká NHTSA, ktorá ohodnotila Model X piatimi hviezdičkami vo všetkých kategóriách a dokonca aj podkategóriách. Ten sa tak stal vôbec prvým SUV-čkom s takýmto skvelým hodnotením. Výsledné dáta z testov navyše ukázali, že pravdepodobnosť zranenia posádky je najnižšia, akú kedy v tomto segmente zaznamenali. Z pomedzi všetkých vozidiel, ktoré NHTSA testovala, mala nižšiu pravdepodobnosť zranenia posádky už len Tesla Model S.

Podľa inžinierov Model X dosiahol oproti vozidlám poháňanými fosílnym palivom lepšie výsledky aj vďaka jeho „celo-elektrickej“ architektúre a konštrukcii motora. Pevná batéria, ktorá je namontovaná v podlahe automobilu tak vytvára pevné a stabilné ťažisko. Vďaka tomu má najnižšiu pravdepodobnosť prevrátenia. Testy tiež posudzujú štruktúru vozidla, ktorá musí minimalizovať vniknutie do kabíny a absorbovať toľko energie, koľko je len možné. Taktiež testuje bezpečnostné pásy a airbagy. Celkovo tak existuje v prípade vážnej nehody 93 % pravdepodobnosť, že posádka Modelu X vyviazne bez vážnych zranení. Slušné, čo povieš?

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
31%
Páči sa mi to
54%
Chcem to
15%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Dávid Hrabčák
Som študent doktorandského štúdia na Technickej univerzite v Košiciach v odbore Multimediálne telekomunikácie. Moderné technológie sú pre mňa nie len niečo, čo študujem, ale aj koníček. Okrem technológií rád počúvam a tvorím elektornickú hudbu.