Automobilka Elona Muska nemala otváranie dverí v niektorých modeloch vyriešené zrovna najlepšie. Podľa portálu Electrek však automobilka na tejto síce drobnej, avšak nie príjemnej chybe zapracovala, a tak by malo byť otvárenie dverí pri vystupovaní zrejmé každému cestujúcemu.

Otváranie dverí na Teslách nie je také intuitívne, ako sme bežne zvyknutí. Najmä na Modeli 3 a Modeli Y je otváranie pri vystupovaní z vozidla riešené pomocou tlačidla, ktorého stlačenie aktivuje otvorenie dverí. Avšak na tlačidle sa nenachádzal žiaden znak, ktorý by jasne naznačoval, že sa jedná o tlačidlo práve otvorenia dverí.

Mnohí ľudia, najmä teda spolujazdci, si toto tlačidlo často zamieňali s núdzovým otváraním dverí, ktoré  sa nachádza priamo vedľa ovládania okien, takže niet divu, že si bežní pasažieri mysleli, že táto páka slúži na otváranie dverí.

Problém je teda v tom, že tlačidlo na otváranie dverí bolo príliš nezrozumiteľné a skôr tak vyzerala páka na núdzové otváranie dverí.

V používateľskej príručke Modelu 3 sa píše: „Ručné otváranie dverí je navrhnuté tak, aby sa používalo iba v situáciách, keď Model 3 nemá zdroj energie. Kedykoľvek je Model 3 s dostatočným množstvom energie, použite tlačidlo umiestnené v hornej časti vnútornej kľučky dverí.“

Problém otvorenia dverí pomocou núdzovej páky je v tom, že vozidlá Tesly majú bezrámový dizajn, čo znamená, že pred otvorením dverí je potrebné mierne pootvorenie okna. Pri núdzovom otvorení dverí sa však tak nestane a hrozí poškodenie okna, dokonca v horších prípadoch aj jeho úplné rozbitie.

Preto sa majitelia často rozhodli dokúpiť nálepky na tlačidlo otvárania dverí. Robili tak z dôvodu, aby nemuseli ľuďom, ktorí na Tesle nejazdia, vysvetľovať, ako majú pri vystupovaní otvoriť dvere.

Používateľ Christian Bibay uverejnil na Facebooku príspevok, v ktorom ukázal fotografiu svojej novej Tesly Model Y.

Na obrázku je vidieť, že Tesla už tento problém vyriešila a začala inštalovať tlačidlá na otváranie dverí s jasnejším symbolom

 

Zobraziť celú galériu (1)
Christian Bibay Facebook

V súčasnosti však nie je jasné, či sa zmena týka iba Modelu Y, alebo aj nových Modelov 3.

Nedokonalosť Tesly

Vodičov kalifornských elektromobilov v poslednom čase trápi aj iný, celkom vážny konštrukčný problém, ktorý sa prejavil najmä pri Modeli 3. Niektorým vozidlám totiž samovoľne odpadávajú nárazníky. Tesla o chybe vie, avšak odmieta záručné opravy. Viac o tomto probléme si môžeš prečítať v samostatnom článku.

Zobraziť celú galériu (1)
Luís Terceiro/InsideEVs

Iný zákazník sa naopak sťažoval, že na Modeli X mu samovoľne odpadlo koleso. Išlo pritom o kompletné zlyhanie spodnej časti zavesenia a kĺbu kolesa, ktoré bolo s najväčšou pravdepodobnosťou následkom problémov pri samotnej výrobe. Tesla má teda pred sebou výzvu popracovať na konštrukčných vlastnostiach elektromobilov a zdá sa, že na detailoch, ako je otváranie dverí, už pracovať začala.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom