Najhodnotnejšia automobilka na svete, Tesla, čelí ďalšej žalobe. Tentoraz za ňou stojí JPMorgan Chase a dôvodom sú Muskove vyjadrenia z roku 2018, na ktoré už mnohí aj zabudli a už v minulosti spôsobili množstvo problémov, píše CNN Business.

Požadujú vyše 100 miliónov

JPMorgan Chase chce z Tesly vysúdiť 162,2 milióna amerických dolárov (približne 143 mil. €), pričom ako dôvod uvádza tweety Elona Muska z roku 2018, ktoré spôsobili obrovský rozruch a problémy ako pre spoločnosť, tak aj pre Muska samotného.

Podľa nedávnej sťažnosti podanej na Manhattanský federálny súd ide o ručenia z roku 2014, ktoré mali byť splatené v prípade, že realizačná cena je nižšia ako cena podielu akcií Tesly v júni a júli roku 2021. JPMorgan realizačnú hodnotu upravoval v rámci kontraktu a akcie Tesly odvtedy narástli približne 10-násobne.

Tesla (Úprava redakcie)

„Aj keď boli úpravy zo strany JPMorgan z hľadiska kontraktu požadované, Tesla očividne svoju jasnú povinnosť plne vyplatiť JPMorga, vyplývajúcu z kontraktu,“ píše sa v sťažnosti. Ako ale podotýka Teslarati, Tesla sa však v roku 2019 vyjadrila, že „kroky banky boli nezmyselne rýchle a predstavovali oportunistický pokus o zneužitie volatility akcií Tesly“.

Musk už za tieto tweety pykal

Jedná sa pritom o vyjadrenie, za ktoré už Muska úrady potrestali. Excentrický miliardár sa musel vzdať funkcie predsedu Tesly, zaplatiť pokutu vo výške 20 miliónov amerických dolárov a spoločnosť získala dvoch nových, nezávislých riaditeľov. Tweety síce prišli v ťažkom období, kedy Musk spával na pohovke v továrni a snažili sa rozbehnúť výrobu Modelu 3, občas sa však oplatí udržať svoju komunikáciu na uzde aj napriek prepracovaniu.

To samozrejme nestačilo a súčasťou dohody bola aj kontrola Muskovej komunikácie, ktorá je často kontroverzná. V dnešnej dobe Musk čelí kritike kvôli daniam a na vyhlásenie Bernieho Sandersa, socialistu a bývalého kandidáta na prezidenta, reagoval pomerne cynicky.

„Stále zabúdam, že ešte žijete,“ odpovedal na Sandersovu výzvu Musk. Nejde samozrejme o jediný Muskov výstrelok na Twitteri, na mnohé z nich si však už ľudia čiastočne zvykli – či už ide o neúmyselné manipulovanie s cenami kryptomien alebo nejasné vyjadrenia, ktoré môžu znamenať prakticky čokoľvek. Dôležité je, že sa Tesle darí a jej Model 3 je momentálne najpredávanejším autom v Európe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú