Knižnica československého Netflixu nedávno prekročila 1 500 obsiahnutých titulov. Nechýbajú medzi nimi slávne seriálové série ako ZaklínačAltered Carbon či Money Heist, pozorní užívatelia v nej však častokrát nájdu aj menej známe kúsky, ktoré kvalitou prvú skupinu neraz hravo predčia. Práve do tejto kategórie patrí aj švédsky seriál Caliphate.

Ten mal v rámci Švédska premiéru v januári tohto roka, okamžite si ho však všimol aj Netflix, ktorý Caliphate do svojej ponuky zaradil o dva mesiace neskôr. Odvtedy si novinka drž vysoko nadpriemerné divácke hodnotenia, na ČSFD mu diváci udelili 93 %, vďaka čomu mu v rebríčku najlepších seriálov momentálne patrí 20. priečka.

Caliphate sa zameriava na pripravovaný teroristický útok Islamského štátu vo Švédsku a verbovanie mladých moslimov do služieb teroristov. Naprieč ôsmymi epizódami postupne odhaľuje, aké jednoduché je zmanipulovať dozrievajúcich ľudí utápajúcich sa v súkromných problémoch a bojujúcich s krízou identity.

Švédski tvorcovia umne využili pochmúrny a ťaživý štýl rozprávania typický pre severskú tvorbu a prostredníctvom seriálu zobrazujú komplexný spoločenský problém spojený s islamizáciou Európy i rozvráteným sýrskym režimom, ktorý je živnou pôdou pre náboženský radikalizmus.

Caliphate preto určite nie je príjemným pozeraním, skľučujúci pocit divákov sprevádza prakticky od úvodnej časti. Zároveň však vďaka zaujímavým hlavným postavám, ktoré stvárňujú predovšetkým mladé islamské ženy, seriálových nadšencov nepustí od obrazovky, kým sa ich znepokojivé príbehy neuzavrú.

Námetom na vznik seriálu švédskym tvorcom Wilhelmovi Behrmanovi and Nikolasovi Rockstromovi boli medializované informácie spojené s útekom troch mladých Britiek do Islamského štátu. Keďže prvý menovaný má dospievajúcu dcéru, cítil povinnosť ukázať, čo môže mladých ľudí viesť k postupnej radikalizácii.

Aj keď mal Caliphate medzi divákmi obrovský úspech a vzbudil aj množstvo vášnivých diskusií na sociálnych sieťach, druhá séria zatiaľ nebola oficiálne potvrdená a je otázne, či o ňu dvojica tvorcov vôbec stojí. V rozhovore pre Nordisk film sa totiž tvorcovia vyjadrili, že momentálne sa sústredia na nové projekty.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom