Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Dočkali sme sa. Seriál, o ktorom sa nahlas hovorilo ako o možnom nástupcovi Game of Thrones je konečne tu a prvá séria je od včera dostupná na Netflixe. Je teda Zaklínač pripravený dostáť obrovským očakávaniam a priniesť divákom kvalitnú zábavu, alebo išlo len o ďalší prehypovaný projekt, na ktorý sa za pár týždňov zabudne?

Ak si Zaklínača začal vnímať až v súvislosti s pripravovaným seriálom od Netflixu, prípadne tvojej pozornosti doteraz úplne unikal, vedz, že vo svete fantasy ide o celkom veľkú vec. Príbeh Geralta z Rivie alias Zaklínača vzišiel z pera poľského spisovateľa Andrzeja Sapkowskeho, ktorý sa v rámci série postaral o celkovo šesť kníh i sériu poviedok, ktoré im predchádzali.

Zaklinac
Netflix

Zaklínač sa však nestal hitom zo dňa na deň a na popularite mu vo veľkom pridala trojica hier, vďaka ktorým sa knižné diela i poviedky postupne začali prekladať do svetových jazykov, až sa z Geralta a jeho príbehov postupne stala významná súčasť sveta fantasy.

Rastúcej popularity a originálneho formátu si po megaúspechu Game of Thrones nevšimol nikto iný ako streamovací gigant Netflix, ktorý v decembri 2017 oznámil začatie nakrúcania seriálového Zaklínača. Správa vo svete okamžite vzbudila pozornosť, projekt sa však v prvých fázach nevyhol ani rozpačitým ohlasom.

Tie sa hromadili predovšetkým kvôli angažovaniu Henryho „Supermana“ Cavilla do hlavnej úlohy, keďže amerického svalovca si ako cynického a osudom skúšaného lovca monštier Geralta nevedel predstaviť azda nikto, kto fantasy univerzum aspoň trochu pozná. Fanúšikovskú obec zároveň príliš nepotešila ani správa o ďalších angažovaných hercoch a to kvôli prehnanej politickej korektnosti, ktorá momentálne hrá vo svete prím.

Netflix

Čoraz viac sa začali ozývať kritické hlasy, že seriálová podoba Zaklínača bude od predlohy odklonená až príliš, a to aj napriek tomu, že na projekte ako konzultant pomáhal aj samotný autor Andrzej Sapkowski. Až do júla sa o novej fantasy sérii hovorilo skôr opatrne, prišiel však prvý trailer a ten okamžite naznačil, že k televíznym divákom sa rúti niečo naozaj originálne.

Hype ohľadom Zaklínača okamžite nabral grády, nasledovali ďalšie informácie, trailery i novinka o tom, že Netflix ešte pred televíznou premiérou potvrdil rovno druhú sériu, čo len jasne dokázalo, ako veľmi streamovacia spoločnosť novému seriálu verí.

Zaklínač s ôsmymi hodinovými epizódami je konečne tu a my hneď na úvod bez zbytočného napínania hovoríme, že ide o veľkolepý televízny zážitok, ktorý by si nemali nechať ujsť nielen milovníci fantasy, ale seriálov ako takých.

Hneď úvodná epizóda Zaklínača odhaľuje, že Netflix pri produkcii rozhodne nešetril a my si nepamätáme seriál, ktorý by odštartoval v obdobnom grandióznom štýle a hneď v prvej časti priniesol toľko kvalitných súbojov či rovno veľkú bitku dvoch armád.

Akčné tempo síce v ďalších epizódach citeľne upadne a finále môže pre bojachtivých fanúšikov predstavovať mierne sklamanie, to však v konečnom dôsledku takmer vôbec nevadí. Zaklínač totiž v žiadnom prípade nie je len o súbojoch, ale prináša komplexný svet, v ktorom nič nie je čiernobiele a každé rozhodnutie častokrát sprevádzajú neúprosné následky.

Bez toho, aby sme o deji a zápletke prezrádzali príliš, môžeme povedať, že dej seriálu sa začína napadnutím kráľovstva Cintra nepriateľskými vojskami dobyvačného Nilfgaardu. Dedička trónu, mladá princezná Ciri, disponujúca schopnosťami starovekej mágie, sa za cenu vysokých strát podarí ujsť, a to s jediným cieľom. Nájsť Zaklínača Geralta z Rivie.

Cesta to však nebude jednoduchá, keďže Ciri nemá žiadnu predstavu o tom, kto to Geralt je ani prečo sa s ním má stretnúť. Obávaný Zaklínač, mutant a lovec monštier, sa navyše na žiadnom mieste nezdrží príliš dlho. Putuje Kontinentom a zbiera odmeny za likvidáciu monštier terorizujúcich nielen bežných poddaných, ale tiež celé kráľovstvá.

Pojedači mŕtvol, gigantické pavúky, prekliate nenarodené deti, z ktorých sa stanú hrôzostrašné Strigy požierajúce vnútornosti. S tým všetkým si Geralt v seriáli zmeria sily a strety sú to vskutku epické. Tvorcovia sa so súbojmi i vzhľadmi jednotlivých monštier vyhrali naozaj dôkladne a hold vzdávame majstrom CGI efektov, ktoré v seriáli pôsobia autenticky a uveriteľne.

Netflix

Príbehová línia Zaklínača sa však netočí iba okolo Geralta a rozdelená je na tri hlavné vetvy, v ktorých postupne spoznávame minulosť i pohnútky ďalších dôležitých postáv v podobe princeznej Ciri či mocnej čarodejníčky Yennefer.

To, že cesty troch hlavných protagonistov sa postupne pretnú, tušíme viac menej  od začiatku, je však zaujímavé sledovať kedy a za akých okolností sa tomu udeje. Tvorcovia sa s rozprávaním deja nikam neponáhľajú a priestor venujú budovaniu jednotlivých charakterov i pochopeniu fungovania sveta, v ktorom sa Zaklínač odohráva.

Určite nezmeškaj
Toto je 10 skvelých seriálov od Netflixu, ktoré si ešte pozrieme do konca roka

Na to častokrát využívajú aj retrospektívne vsuvky, divák preto musí neustále venovať pozornosť dianiu na obrazovke. Osem hodín pozerania ubehne ako voda a ani na moment nenudí, aj keď niektoré scény (kráľovský bál) môžu pôsobiť trocha zdĺhavo. Každá scéna a dialóg má však svoj význam a odmenou za divácku pozornosť je pozliepanie skladačiek o skvelom a mágiou nasiaknutom univerze.

S tým súvisí aj dôležitá otázka fanúšikov, ktorí sa s univerzom Zaklínača doposiaľ nestretli. Oplatí sa nový seriál pozerať aj v prípade, že o ňom neviete absolútne nič? S potešením môžeme skonštatovať jednoznačné áno.

Tvorcovia si s predlohou totiž poradili vskutku majstrovsky a Zaklínač je skvelou voľbou ako pre úplných nováčikov, tak aj pre veteránov, ktorí majú knihy a hry v malíčku. Prvá skupina musí z útržkov dialógov o jednotlivých udalostiach a pohnútkach postáv poskladať mozaiku komplexného sveta, zatiaľ čo druhá s úsmevom ocení seriálové stretnutie s obľúbenými postavami i notoricky známymi scénkami (Geralt vo vani).

Netflix

Henry Cavill je v úlohe Zaklínača absolútne bezchybný a obavy z jeho angažovania do hlavnej úlohy sa rozplynú prakticky hneď v úvodných minútach. Americký svalovec skvelý seriál tiahne hlavne na svojich pleciach a dáva Geraltovi z Rivie, známemu tiež pod prezývkami Mäsiar z Blavikenu či Biely vlk, potrebnú charizmu i poriadnu dávku cynizmu, čo na diváckej tvári neraz vyčarí úsmevy.

Obratnosť americkému hercovi však nechýba ani počas početných súbojov, do ktorých sa Geralt pri putovaní dostane. Nemalú zásluhu na tom má aj slovenský kaskadér Vladimír Furdík, ktorý sa o bojové choreografie postaral a herca na ne pripravil naozaj znamenite.

Označiť súbojové scény inak ako majstrovské dielo by bolo prudko nedostačujúce, čo je vidieť hneď vo finálnom vyvrcholení úvodnej epizódy. Výsledná krvavá kúpeľ zároveň jasne ukazuje ťažké voľby, ktorým musí hlavný hrdina na svojej ceste čeliť, a že niečo ako „menšie zlo“ vo svete Zaklínača neexistuje.

Zaklínač do ponuky Netflixu síce prichádza s označením od 16 rokov, na brutálnom násilí, nahote i pikantnom slovníku postáv však rozhodne nešetrí. Tešiť sa môžeš na hektolitre krvi, odseknuté hlavy, amputáciu končatín i ladné ženské krivky, ktorým dominuje predovšetkým nádherná Anya Chalotra v úlohe čarodejníčky Yennefer.

Seriálový Záklínač jednoducho ponúka všetko, čo si moderný divák od nového fantasy môže želať a vysoké očakávania v mnohých smeroch prevyšuje. Nedisponuje totiž len plytkou, vizuálne atraktívnou zábavou, ale predstavuje zaujímavý príbeh s dôkladne vystavanými postavami, ktorý sa odohráva v originálnom svete plnom krutých monštier a ešte nemilosrdnejších ľudí.

Dočkali sme sa teda v Zaklínačoví nového nástupcu Game of Thrones? Záleží na tvojich preferenciách. Tvorcovia Zaklínača sa mechaniky Hier o tróny nesnažia za každú cenu kopírovať, namiesto toho do seriálového fantasy žánru prinášajú svet s vlastnou históriou a pravidlami. Za nás premiéra Zaklínača nemohla dopadnúť lepšie a nevieme sa dočkať ďalších sérií.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú