Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Sci-fi hit od Netflixu pokračuje druhou sériou, ktorá prichádza s novým dejom i hlavnými postavami. Dokáže Altered Carbon na čele s hviezdou Avengers napodobniť úspech svojho predchodcu?

Podarilo sa. Po stáročiach bádania sa ľudstvu konečne prišlo na to, ako oklamať smrť. Vedomie človeka je v 24. storočí možné digitalizovať a uploadnúť na cloud, odkiaľ ho možno stiahnuť do voliteľnej ľudskej schránky.

Strach zo smrti pre najbohatšiu vrstvu prestal existovať, spoločne s ním zmizli aj akékoľvek morálne zábrany, ktoré dovtedy azda dokázali prežiť. Zdegenerovaná ľudská rasa sa vo veľkom oddáva tým najzvrhlejším chúťkam a osudy spoločenstiev ovláda hŕstka mocichtivých jedincov. Vitajte v dystopickej budúcnosti a prehnitom svete Altered Carbon.

Presne pred dvoma rokmi Netflix do sveta vypustil svoju novú sci-fi novinku, ktorá sa okamžite po vydaní stala novým seriálovým hitom. Námet si streamovacia spoločnosť síce požičala od autora Richarda K. Morgana, tvorcovia však pri prenesení nového futuristického sveta na televízne obrazovky odviedli nanajvýš kvalitnú prácu a množstvo divákov sa sviežeho univerza s vlastnými zákonmi i paradoxmi nevedelo nabažiť.

 

Príbeh Takeshiho Kovacsa, posledného Vyslanca (elitného vojaka porazených rebelov), ktorý v seriálovej novinke vyšetroval vraždu nedotknuteľného obchodníka a pri odhaľovaní stôp nakoniec čelil aj svojej vlastnej minulosti, pokračuje aj v druhej sérii.

Tá okrem Kovacsovho obalu, teda vzhľadu ústredného protagonistu, zmenila aj hlavného showrunnera a s ním aj štýl rozprávania. Zmienené novinky podľa nášho názoru pokračovaniu skôr uškodili, aj napriek nim však Altered Carbon opäť prináša výnimočný zážitok zasadený v neopozeranom svete.

Prečítaj si tiež
Netflix pridá v marci hromadu nového obsahu. Toto všetko pribudne

Dlhých 30 rokov po udalostiach prvej série Takeshi Kovacs so svojim verným spoločníkom, umelou inteligenciou Poeom, prehľadával planéty v zúfalej snahe vypátrať svoju stratenú lásku, vodkyňu rebelov Quellchrist Falconer.

Neoblomná snaha je nakoniec odmenená vo forme prísľubu nových informácii o nej, má to však háčik. Takeshi musí za odmenu ochrániť vplyvného politika, ktorému niekto ide po krku. Prevtelený do nového, špeciálne modifikovaného púzdra, sa Kovacs vracia na nenávidenú planétu Harlan, kde neodhaľuje len identitu obávaného zabijaka, ale rozplieta tiež pavučinu lží, na ktorých bol Harlan’s World založený.

Netflix

Pokračovanie Altered Carbon dostalo novú showrunnerku v podobe Alison Schapker, tá sa v minulosti vo významnej miere podieľala na seriálových hitoch ako Nezvestní, Alias či Fringe. Dôvodom výmeny tvorcom môže byť skutočnosť, že druhá séria na príbehu stojí podstatne viac ako jej predchodca, čo si v Netflixe pravdepodobne dobre uvedomovali.

Základné informácie o futuristickom svete už totiž boli predstavené, wau efekt z jeho pravidiel, fungovania a neustáleho prevteľovania hlavných postáv už v druhej sérii zďaleka nehrá takú dôležitú úlohu.

Zatiaľ, čo pred dvoma rokmi si tvorcovia mohli dovoliť nejaký dejový prešľap alebo nedokonalosť, v pokračovaní už sa diváci vo svete Altered Carbon orientujú o poznanie lepšie a tým pádom kladú aj väčší dôraz na detaily. Druhá séria je preto štýlom rozprávania značne odlišná a aj keď ide priame pokračovanie, označiť ju v rámci značky pokojne môžeme aj za malý reštart.

Netflix

Nasvedčuje tomu aj zmena hereckého obsadenia, keďže Joela Kinnamana v tele hlavného hrdinu vystriedal Anthony Mackie, známy predovšetkým ako lietajúci a večne usmiaty Falcon z marveláckych Avengerov. Hercov typicky veselý výraz však väčšinu času strávenom na Harlane ide bokom, futuristický, neónom nažiarený svet v Altered Carbon, veľa dôvodov k radosti neprináša.

Na rozdiel od prvej série už hlavný hrdina pozná svoju identitu, vie, čo má za sebou a akú cenu musel za svoju slobodu zaplatiť. Nekonečné cestovanie v zástupe nových a nových telesných schránok už si začína vyberať svoju daň, cenou za nesmrteľnosť je neustále týranie a uvažovanie nad zlými rozhodnutiami minulosti.

S tým sú spojené aj filozofické úvahy a rečnícke otázky hlavného hrdinu, ktoré síce nie sú časté, zato však citlivo zobrazujú rozpoltenosť hlavnej postavy a komplexnosť dystopického sveta.

Anthony Mackie sa role Takeshiho Kovacsa zhostil so cťou, narovinu ale musíme povedať, že pôvodný predstaviteľ, herec Joel Kinnaman, nám k srdcu po dopozeraní prvej série prirástol podstatne viac. Mackie robí všetko, čo sa od neho očakáva a robí to dobre, na obrazovke však neustále pôsobí chladne a chýba mu potrebná charizma.

Podobná kritika by sa dala vznieť prakticky na všetky aspekty nových epizód. DNA pôvodnej série je síce zachované, celej druhej sérii ale akosi chýba náboj a nefalšované sci-fi srdiečko svojho predchodcu.

Dejová zápletka, kedy sa Kovacs vyberie hľadať dávno stratenú lásku, už na prvý pohľad nepôsobí príliš originálne, tvorcovia našťastie čoskoro predstavujú nové, citeľne zaujímavejšie linky, ktoré budia podstatne väčšiu zvedavosť.

Netflix

O moc lepšie si nanešťastie nevedú ani vedľajšie postavy, ku ktorým sme si až na dve výnimky za celú sériu nedokázali nájsť cestu.  Či už to je lovkyňa odmien Trepp v podobe herečky Simone Missick, divácky známa predovšetkým v podobe neúnavnej detektívky v Lukeovi Cageovi, alebo mocichtivá správkyňa planéty Danica Harlan (Lela Loren), ktorá sa pri snahe vyrovnať svojmu otcovi, zakladateľovi planéty, neštíti absolútne ničoho, osudy vedľajších postáv nám pri pozeraní druhej série boli vo veľkej miere ľahostajné.

Výnimkou bol azda len verný spoločník, ochranca i radca, umelá inteligencia Poe (Chris Conner), ktorý sa Kovacsovi zo všetkých síl snaží aj naďalej pomáhať. Jeho služby už však kvôli glitchom v systéme nie sú také spoľahlivé, čo sa postupne v čoraz väčšej miere podpisuje aj na vzájomných vzťahoch.

Za pozitívnu zmienku ešte rozhodne stojí aj hlavný antagonista a Takeshiho starý známy, Ivan Carrera so svojim tímom, ktorí Kovacsovi idú po krku.

Netflix

Hovoriac o starých známych sa fanúšikovia prvej série môžu tešiť aj na kameá ďalších tvárí, ktoré tvorcovia šikovne zakomponovali do deja. Pri väčšine prípadov síce nejde o nič veľké, ich prítomnosť však rozhodne poteší a navyše dokazuje zručné narábanie s formátom, ktorý ma Netflix k dispozícii.

Pozorný divák si všimne, že do úzadia pomerne výrazne ustúpila nahota. To samozrejme nepredstavuje vážnejší problém, zopár explicitnejších scén by sme v pokračovaní ale predsa len privítali. Predovšetkým, keď telá v Altered Carbon predstavujú iba bezvýznamné fyzické schránky, čo predchádzajúca séria pripomínala aj vďaka nahote.

Druhá séria do ponuky Netflixu prichádza s ôsmymi epizódami, pôvodný 10-dielny formát teda Netflix zmenil. Tvorcovia sú zároveň skúpejší aj na minutáž, keďže niektoré diely len o niečo málo presahujú 30-minút.

Na jednej strane dej odsýpa podstatne rýchlejšie a divák hluché miesta nájde len zriedkavo, na druhej strane je to škoda, pretože fungovanie sveta Altered Carbon je stále zaujímavé a hlad po nových informáciách naďalej veľký. Plusom pre domáce publikum je kompletná česká lokalizácia a to vrátane českého dabingu.

Aj keď je druhá séria Altered Carbon priamym pokračovaním príbehu Takeshiho Kovacsa, nový herecký protagonista i zmena štýlu rozprávania majú za následok, že miestami pôsobí skôr ako spin-off.

„Wau“ efekt z nového sci-fi sveta už je definitívne preč, váha 2. série preto leží predovšetkým na príbehu a na pleciach nového hereckého protagonistu. Ani v jednom z dvojice prípadov však Altered Carbon nevyniká tak, akoby sme si želali. Anthony Mackie neurazí, zároveň však ani príliš nenadchne a to isté by sa dalo povedať prakticky o celej druhej sérii. Stále dobre zabaví, otázne je, ako veľmi sa tak deje len vďaka diváckej nostalgii z pôvodnej série.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú