Geniálny Profesor s jeho nevyspytateľným tímom sa vracia, do detailu premyslený plán sa však rúca ako domček z karát. Dokáže parta zlodejov elegantne dokonať najväčšiu lúpež v dejinách alebo sa z najstráženejšieho miesta v Európe bude musieť prestrieľať?

Nestáva sa často, aby neamerický seriál spôsobil taký obrovský ošiaľ, aký pred troma rokmi vyvolal Money Heist. Príbeh točiaci sa okolo geniálneho Profesora a jeho brilantného plánu na vylúpenie španielskej mincovne bol pôvodne plánovaný iba na dve série, masívna divácka základňa si ale vydupala pokračovanie.

Charizmatický tím zlodejov s prezývkami svetových metropol sa teda vrátil na scénu a návrat to bol vskutku veľkolepý. Zlodejská partička totiž nabrala posily a za cieľ si nedala nič iné, ako ukradnúť Španielske národné rezervy zlata a popritom zachrániť parťáka Ria, ktorý sa ocitol v rukách polície.

Povedať, že vývoj tretej série nešiel podľa plánu, by bolo výrazné zľahčenie situácie. Nairobi bojuje o život, nová posila tímu, ex-policajtka Raquel Garcia, sa ocitla v zajatí, Profesor navyše v amoku vydal rozkaz na likvidáciu obrneného transportéru, vďaka čomu špeciálny policajný tím skončil v plameňoch. Rukavice teda boli zhodené, vojna medzi políciou a nevyspytateľnou partiou zlodejov pokračuje v plnej paráde a opäť prináša nezabudnuteľný seriálový zážitok, ktorý vám nedá vydýchnuť až do veľkolepého finále.

Štvrtá séria začína presne v okamihu, v ktorom sa skončil jej predchodca a viaceré otázky, ktoré divákom nedali spávať posledné dva roky, sú zodpovedané hneď v úvode. Žiadne naťahovanie ani vodenie za ručičku, Money Heist už od úvodnej epizódy potvrdzuje neúprosné tempo a okamžite predstavuje ďalšie výzvy, ktorým musí Profesor s jeho tímom čeliť.

Plán sa ocitol v troskách, charizmatickí španielski hrdinovia teda musia vo veľkom improvizovať, čo im vždy celkom nejde. Tím totiž neťahá za jeden povraz a trpí vnútornými rozkolmi. Tie je najviac cítiť predovšetkým medzi Tokyo a Palermom, ktorí vzájomne súperia o moc, skúšku ohňom však zažívajú takmer všetky vzťahy medzi jednotlivými postavami.

Aj keď chémia medzi hlavnými hrdinami v rámci seriálu vždy hrala dôležitú úlohu, štvrtá séria je na vzťahoch postavená citeľne viac ako jej predchodcovia. Postavy pod obrovským stresom častokrát konajú skratovo, občas pri sledovaní budete mať pocit, že najväčším nepriateľom sú si postavy samé sebe navzájom a nie španielska polícia, zúfalo sa snažiaca dostať situáciu pod kontrolu.

Ak si mal pri sledovaní predchádzajúcich sérii ťažké srdce na nevyspytateľnú Tokyo, ktorá neustále nahlodávala geniálny Profesorov plán, Palerma budeš v štvrtej sérii z duše nenávidieť. Hlavou ale budeš pri pozeraní občas nechápavo krútiť aj pri sledovaní ďalších postáv a ich unáhleného konania, aj keď v mnohých prípadoch ho obľúbeným hrdinom vzápätí rýchlo odpustíš.

Aj keď v predchádzajúcich sériach Profesor vo svojich plánoch narazil na veľké ťažkosti, nikdy sa so svojim tímom v problémoch netopil tak, ako práve teraz. Vytvorenie chaosu a korózia vzájomných vzťahov medzi hlavnými postavami sú v novej sérii jednými z hlavných zámerov tvorcov. Takmer celou sériou sa nesie zúfalá a bezvýchodisková atmosféra plná neriešiteľných situácií, z ktorých obľúbení hrdinovia nie vždy vyviaznu bez ujmy.

Neustále napätie, naťahovanie medzi políciou a zlodejmi, či strach o životy obľúbených postáv, sú aj v štvrtej sérii jednými z kľúčových ingrediencií úspechu a pokračovanie v tejto oblasti nezostáva predchodcom vôbec nič dlžné.

Opäť prináša nervy drásajúci príbeh, ktorý vás s prehľadom prinúti posunúť večierku o pár hodín. Tvorcovia sa navyše ani tentokrát neboja šokovať a niektoré dejové zvraty na konci epizód nechajú obecenstvo v tranze s prekrytými ústami.

V čom je nová séria naopak odlišná je predovšetkým neustále sa meniaca dynamika v tíme i kľúčový nepriateľ, ktorým už nie je výlučne španielska polícia na čele so zákernou vyjednávačkou Aliciou Sierrou. Bez toho, aby sme prezrádzali detaily a kazili zážitok treba povedať, že zápletka točiaca sa okolo vnútorného nepriateľa nemusí sadnúť každému.

Pokračovanie sa v tomto smere pomerne výrazne odkláňa z nastaveného kurzu. To samo o sebe síce nie je negatívom, keďže odhliadnuc od neustáleho pretláčania s políciou sa tvorcovia snažia predstaviť aj nové dejové linky, s nesmrteľnosťou hlavného antagonistu to ale scenáristi trocha prepálili. Vynikajúcu prácu naopak odvádza samotný záporák, ktorého budete nenávidieť do morku kosti.

Karty boli rozdané už v predchádzajúcej sérii, veľa nových postáv preto pokračovanie neprináša. Do tímu pribúda len jedna nová posila, pomerne veľký priestor dostáva aj neslávny Arturito Roman, ktorý sa však vyfarbí nanajvýš nelichotivo. Akékoľvek sympatie voči tejto postave sú po štvrtej sérii definitívne preč.

Návrat okrem Arturita hlásia aj populárne flashbacky, ktoré opäť odľahčujú vybičovanú atmosféru a nechávajú diváka lepšie porozumieť motívom postáv. Znova sa teda budeme môcť zvítať s Berlínom, ale aj nahliadnuť do ďalšej bláznivej dámskej jazdy. Niektoré z momentov síce postavy príliš vpred neposúvajú (Berlín a vidlička), všetky však výborne zabavia.

Nastavený formát 8 epizód zostáva zachovaný, štvrtá séria je slovenskému divákovi dostupná s českými titulkami a pôvodným znením. K dispozícii je aj predabovaný anglický jazyk, v anglickom znení však seriál kompletne stráca neopakovateľnú atmosféru i jedinečný španielsky temperament.

Čerstvé pokračovanie Money Heist opäť prináša seriálový zážitok tej najvyššej kvality. Aj keď sa najnovšiemu prídavku vysoko nastavenú latku svojich predchodcov pokoriť nepodarilo, približuje sa k nej nebezpečne blízko. A to pri štyroch sériách určite nie je maličkosť.

Neustále sa meniaca dynamika medzi postavami, nový nepriateľ a šachová partia medzi geniálnym Profesorom a španielskou políciou so sebou prinášajú neúprosné tempo, vďaka ktorému sa pri pozeraní nebudeš ani na chvíľu nudiť.

V niektorých momentoch síce možno neveriacky prekrútiš očami, podobné situácie sú ale ojedinelé a Money Heist opäť kráľovsky baví. Jediným veľkým negatívom seriálu preto naďalej zostáva nekonečné čakanie na ďalšiu sériu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom