Bal Gillová môže ďakovať za svoj život termokamere zo škótskeho múzea v Edinburghu. Na základe termosnímky jej bolo neskôr diagnostikované skoré štádium rakoviny prsníka.

Ako informuje portál CNN, aj taká banálna vec ako je zábavná atrakcia v múzeu, môže človeku zmeniť život. Presvedčila sa o tom 41-ročná Angličanka Bal Gillová, ktorá navštívila škótske múzeum Camera Obscura v Edinburghu. V rámci zábavnej atrakcie, kde sú návštevníci snímaní termokamerou, objavila zvláštnu tepelnú stopu na svojom prsníku.

Atrakcia, ktorá diagnostikovala rakovinu

Termosnímka sa jej nepozdávala, a tak si ju uchovala. Po návšteve lekára prišiel šok. Žene bolo diagnostikované skoré štádium rakoviny prsníka. Hoci ju experti varovali, že diagnostika takéhoto ochorenia za pomoci termovízie nie je spoľahlivým nástrojom, Bal mala jednoducho veľké šťastie a choroba sa mohla podchytiť vo veľmi skorom štádiu.

Zobraziť celú galériu (3)
Na termosnímke môžeme vidieť v oblasti pravého prsníka (ľavá strana) bielu tepelnú stopu, ktorá bola neskôr vyhodnotená ako rakovina prsníka. Zdroj: Bal Gillová

Ako je teda možné, že termovízia dokáže zachytiť možný rakovinový nádor? Vysvetlenie dáva viceprezidentka klinickej rádiológie z univerzity The Royal College of Radiologists, Caroline Rubinová. Tá vysvetľuje, že termokamery sa dajú použiť na mapovanie tokov tepla a krvi v blízkosti povrchu tela. Niektoré rakovinové nádory je možné odhaliť v závislosti od ich veľkosti a polohy, pretože generujú teplo, pokiaľ majú stály prísun krvi.

Termokamery nie sú spoľahlivý diagnostický nástroj

Rubinová a ďalší experti ale upozorňujú, že na termosnímky sa spoliehať nedá a najlepším diagnostickým nástrojom je tak stále mamograf. Bal Gillová mala naozaj zvláštne šťastie, čo si veľmi dobre uvedomuje. Múzeu Camera Obscura podľa portálu BBC už poslala aj ďakovný list, kde uvádza: „Chcem sa múzeu poďakovať. Táto návšteva mi zmenila život. Viem, že primárny účel tejto atrakcie s termokamerou je iný, no keby som to nevyskúšala, nikdy by som na to neprišla“.

Zobraziť celú galériu (3)
Bal Gillová mala pri termosnímku šťastie. Experti ale upozorňujú, že mamografia je oveľa účinnejší a spoľahlivejší diagnostický nástroj. Zdroj: mamograf.sk

Gillová už stihla podľa jej slov absolvovať dve úspešné operácie a mastektómiu. Čaká ju však ďalšia, pravdepodobne posledná operácia, ktorá by mala zabrániť šíreniu nádoru. Podľa lekárov tak nebude potrebná ani chemoterapia či rádioterapia. To všetko však bolo možné vďaka skorej diagnostike a veľkej dávke šťastia pri banálnej návšteve zábavnej atrakcie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom