Nová štúdia, za ktorou stoja vedci z Medzinárodnej školy pre pokročilé štúdia (SISSA), prichádza s nečakanou vlastnosťou a funkciou temnej hmoty, informuje portál Universe Today. Podľa novej teórie totiž temná hmota, ktorá má tvoriť až 85 % všetkej hmoty vo vesmíre, interaguje s gravitáciou spôsobom, nad ktorým experti doteraz vážnejšie neuvažovali.

Správa sa nelokálne

V rámci aktuálnych teórií o vesmíre je všeobecne známy princíp lokality, podľa ktorého sú objekty priamo ovplyvňované svojim okolím a vzdialené objekty nedokážu komunikovať alebo sa ovplyvňovať okamžite. Tento princíp však narúša napríklad kvantová mechanika, v rámci ktorej môže dôjsť napríklad ku kvantovému previazaniu a okamžitej interakcie objektov na prakticky neobmedzenú vzdialenosť.

Okamžitá reakcia na väčšiu vzdialenosť, označovaná ako „nelokálna interakcia“, môže podľa novej teórie prebiehať aj medzi temnou hmotou a gravitáciou a to pomerne nečakaným spôsobom. Vo vnútorných častiach malých galaxií má fungovať temná hmota ako nelokálny objekt, teda interaguje so všetkými ostatnými hmotami vo vesmíre.

NASA/JPL-Caltech/S. Stolovy (Spitzer Science Center/Caltech)

Tradične je pritom temná hmota považovaná za chladnú a len lokálne interagujúcu, avšak vedci zodpovední za novú štúdiu majú na tieto tvrdenia veľmi dobrý dôvod. Výsledky ich štúdie totiž dokážu, vďaka takémuto vysvetleniu temnej hmoty, opísať a vysvetliť rotáciu galaxií, najmä tých menších, oveľa lepšie, než doterajšie modely.

Temná hmota na dosah

Vedci chcú priamo zmerať vplyv temnej hmoty špeciálnou sondou, ktorá sa dostane čo najďalej od Slnka do regiónu, kde jej vplyv prevažuje nad vplyvom našej materskej hviezdy. So správnymi zariadeniami vedci dúfajú, že dokáže takáto sonda zmerať vplyv temnej hmoty už vo vzdialenosti 100 AU, ktorú prekonali obe sondy Voyager.

Naďalej len teória

I keď sa vedci na celom svete intenzívne snažia rozlúsknuť záhadu temnej hmoty a prísť na to, aká je vlastne jej podstata, kde sa vzala a ako funguje, nepodarilo sa to nikomu z nich. Hlavným problémom je, že ak skutočne existuje, čo naznačujú všetky uznávané teórie, neinteraguje s okolitým kozmom inými silami, než gravitačnou a je preto nesmierne náročné, prakticky nemožné, ju pozorovať.

J. Wang, S. Bose/CfA

„Množstvo otázok však ostáva nezodpovedaných. Ako presne nelokalita vzniká? Aké sú implikácie pre väčšie štruktúry, ako napríklad zhluky galaxií alebo pre gravitačné šošovky, ktoré nám umožňujú pozorovať vzdialené vesmírne objekty?“ dodávajú autori štúdie v tlačovej správe SISSA.

S cieľom odhaliť temnú hmotu a po prvý raz detegovať jej stopy prebieha hneď niekoľko dôležitých experimentov, ako je napríklad detektor CAST-CAPP v CERNe. Obrovskou pomocou sa má stať aj vesmírny teleskop Euclid, ktorý odštartoval do vesmíru len pred pár dňami na palube rakety Falcon 9. Jeho úlohou je takisto lepšie pochopenie temnej hmoty a temnej energie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú