Vyradenie komponentov tohto giganta zo sietí v Británii by prinieslo obrovské problémy, upozorňujú operátori. Miestne telekomunikačné firmy varovali vládu, že zákaz využívania technológií od Huawei by mohol ovplyvniť fungovanie sietí na celé dni. Za prechod by zaplatili stovky miliónov, informuje Indepentent.

Tlak z každej strany pokračuje. Veľká Británia dovolila spoločnosti Huawei, aby využila svoje technológie v infraštruktúre operátorov, no svoje rozhodnutie môže ešte obrátiť opačným smerom. Čínska spoločnosť sa ocitá pod „paľbou“ mnohých reštrikcií a zákazov, ktoré začali ešte na jar minulého roka, keď USA pridali firmu na čiernu listinu.

Spojené štáty stále vytvárajú na Huawei a aj jeho odberateľov technológií veľký tlak. Takýto prístup vôbec neprospieva ani napätiu medzi USA a Čínou. Navyše, nedávno bol podľa rozhodnutia Federálnej komisie pre komunikáciu Huawei, spolu so ZTE, vyhlásený oficiálne za bezpečnostnú hrozbu pre americké komunikačné siete.

Británia sa môže obrátiť proti Huawei

Zdalo sa, že útočisko môže firma nájsť vo Veľkej Británii, kde sa dokonca hovorí o stavbe miliardovej továrne pre výrobu čipov. Tento plán však od začiatku odsudzovali aj Spojené štáty, ktoré tvrdili, že výstavbou tejto továrne by sa spochybnila dôvera americkej vlády voči krajine, informoval Financial Times.

Politické hry namierené proti Huawei ale ani zďaleka nekončia. Británia má totiž po prvotných pozitívnych plánoch s Huawei zvažovať vyradenie jeho zariadení z telekomunikačnej infraštruktúry. Nie je však jasné či mali na toto rozhodnutie vplyv aj Spojené štáty.

Zobraziť celú galériu (2)
Pixabay (Úprava redakcie)

Britská vláda však aktuálne skúma správu od Národného centra pre kyberbezpečnosť a možnosť, že Huawei môže skutočne predstavovať riziko.

Krajina pritom ešte v januári umožnila tomuto gigantovi, aby uplatnil svoje technológie v jej telekomunikačných sieťach, avšak s obmedzením. To sa týka najmä toho, že zariadenia Huawei nemôžu byť využité vo viac ako 35 % 5G siete a nesmú byť ani z časti súčasťou kľúčových prvkov infraštruktúry.

Tlak na vyradenie jeho technológií ale neutícha, a tak sa Británia pohráva s myšlienkou, že by svoje siete „očistila“ od jeho zariadení.

Odstránenie Huawei zariadení zo sietí za 3 roky je nereálne. Ľudia by ostali bez signálu, tvrdia operátori

Takýto plán však predstavuje nočnú moru pre tamojších telekomunikačných operátorov, ktorí vo veľkej miere na Huawei spoliehajú. Vodafone a BT (tamojší telekomunikačný operátor) varovali vládu, že toto rozhodnutie by malo za následok výpadok signálu v mnohých smartfónoch na celé dni. Ľudia by tak ostali odstrihnutí od komunikácie, čo by mohlo mať ďalšie neblahé následky.

Zároveň, pokiaľ by mali operátori odstraňovať zariadenia Huawei zo sietí postupne, trvalo by roky, kým by ich dokázali nahradiť. Takýto proces by ich navyše vyšiel poriadne draho. Financie operátorov by tak boli zbytočne opäť investované do funkčnej infraštruktúry a spomalilo by sa tým aj budovanie 5G sietí.

Vodafone však prišiel s návrhom, ktorý zahŕňa 5-ročné obdobie (minimum) na prechod od technológií čínskej spoločnosti. Náklady by sa ale pohybovali vo výške stoviek miliónov libier. Britská vláda pritom požiadala operátorov, aby zariadenia odstránili už v priebehu 2-3 rokov. Za nemožné to považuje aj telekomunikačný operátor BT.

V takom prípade by totiž nastal úplný blackout a ľudia by stratili prístup k 4G a 2G sieťam, ale aj modernému 5G pripojeniu. Situácia sa v Británii vyostruje, no Huawei naďalej odmieta všetky obvinenia zo všetkých strán. Vyradenie zariadení z komunikačnej infraštruktúry a budúcich 5G sietí však pripustil aj premiér Boris Johnson.

Stane sa z nádejného spojenca Huawei jeho nepriateľ?

Veľká Británia, ktorá spočiatku predstavovala pre Huawei malé svetlo na konci tunela, sa tak môže obrátiť proti nemu a počúvnuť „rady“ Spojených štátov. Už aj tam však majú mnohé spoločnosti a operátori problémy kvôli reštrikciám a obmedzeniam, ktoré boli schválené Trumpovou administratívou.

Tá sa dokonca rozhodla, že finančne podporí ostatné krajiny, ktoré budú nakupovať sieťové zariadenia od konkurencie. Nejde však len o dobrú vôľu, ale dôvodom je zabránenie operátorom v nákupe 5G technológie od „nedôveryhodných“ čínskych spoločností, vrátane Huawei.

Ďalšie články: 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom