Spojené štáty robia všetko, čo je v ich silách, aby Huawei zrazili z piedestálu lídra telekomunikačných technológií v oblasti 5G. Najnovšie zvažuje USA akvizíciu konkurenta v podobe spoločnosti Ericsson.

Portál Gizchina prostredníctvom čínskeho denníka MyDrivers priniesol nové informácie z dobre známej kauzy Huawei voči USA. Po predchádzajúcich správach, že USA finančne podporuje Brazíliu a iné krajiny v nákupe 5G telekomunikačných technológii od konkurencie Huawei, prichádza pre čínskeho giganta ďalší negatívny krok.

Chystaá Trump ďalší podraz?

Podľa nových informácií Spojené štáty seriózne uvažujú, že doposiaľ neznámym spôsobom skúpia spoločnosť Ericsson, ktorá v rámci vývoja a predaja 5G technológii patrí medzi konkurentov Huawei. USA tak zdá sa nedokážu prijať fakt, že Huawei je aktuálne celosvetovým lídrom v oblasti telekomunikačných technológií.

Čínsky gigant má na globálnom telekomunikačnom trhu podiel 28 % a okrem toho má 20 % podiel pri  5G patentoch. Navyše, jeho technológie sú oproti konkurencii lacnejšie a zároveň má v ponuke široký arzenál zariadení.

USA sú však stále silné v oblasti vedy a techniky. Dá sa povedať, že rôzne čipy a softvéry sú previazané práve na americkú technológiu. V skutočnosti v oblasti telekomunikácií celosvetovo neexistuje takmer žiadna spoločnosť, ktorá by neprodukovala vlastné technológie akokoľvek prepojené s americkou technológiou.

Keď finančná podpora nestačí, na rad prichádza odkúpenie

Spojené štáty už preto vzniesli voči Huawei rôzne sankcie, ktoré ho neoprávňujú priamo používať americké technológie alebo spolupracovať so spoločnosťami, ktoré ich využívajú. Existujú však aj iné metódy, ako môže USA čínskej firme znepríjemniť podnikanie. Podľa doposiaľ neoverených informácií administratíva Donalda Trumpa hľadá spôsoby, ako podporiť konkurenciu čínskeho giganta.

Príkladom by mohlo byť poskytovanie finančných prostriedkov, právnu podporu a daňové stimuly spoločnostiam ako Ericsson a Nokia. Tie by ale   úplne nevyriešili fundamentálny problém, a tak USA zvažuje, že umožní americkým spoločnostiam skúpiť konkurenčné firmy Huawei. Podľa všetkého  bolo najvhodnejšou voľbou bolo odkúpenie Ericssonu spoločnosťou CISCO.

Nie je však jasné, ako by to Spojené štáty urobili. Existuje totiž otázka, či vláda USA môže prinútiť americké spoločnosti, aby odkúpili Ericsson, ktoré to na druhej strane nemajú v úmysle.

Dôvodom je skutočnosť, že trh s telekomunikačnými zariadeniami nie je odvetvím s vysokými ziskami a mnoho amerických spoločností teda nemusí mať záujem naň vstúpiť.

Huawei zostáva vo svojom postoji neoblomný

Či už je posledná správa pravdivá, alebo nie, nebudeme prekvapení, ak by sme sa v najbližšej dobe dozvedeli o odkúpení Ericssonu alebo inej konkurencie americkou spoločnosťou.

Čínsky gigant však stále zostáva vo svojom stanovisku neoblomný a tvrdí, že obvinia zo strany USA sú nepravdivé a žiadnu špionáž nevykonáva.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom