Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Tesla je aj naďalej jednoznačným lídrom v oblasti elektromobility. Aj keď tradiční výrobcovia už majú na trhu plnohodnotné elektromobily, ktoré z hľadiska dojazdu či rýchlosti nabíjania dokážu hravo konkurovať Tesle, elektrické autá z dielne Elona Muska stále držia titul najefektívnejších sériových vozidiel.

Prémiová automobilka Mercedes sa však chce v najbližších rokoch zamerať práve na tento aspekt elektromobily, pričom v boji proti Tesle jej pomôže tím Formuly 1, uvádza Reuters.

Technológia F1 pomerne bežne preniká aj do osobných automobilov. Najmä v prípade značky Mercedes je to bežný postup. Ak sa investujú do vývoja technológií F1 milióny eur, bola bola by škoda vyhodiť tieto poznatky von oknom. Technológiu z kráľovnej motoršportu preto môžeme nájsť napríklad v najnovších Mercedesoch AMG a celý motor z monopostu F1 sa nachádza v luxusnom hyperšporte Mercedes AMG One.

Efektivita je kľúčom k úspechu

Technologický riaditeľ automobilky Mercedes Markus Schaefer si myslí, že vďaka možnosti spolupracovať s tímom F1 má Mercedes oproti konkurencii obrovskú výhodu. F1 tím totiž nemá Tesla a ani žiaden iný popredný výrobca automobilov (Audi na vstup ešte len čaká) nie je tak úzko spojený s vývojovým tímom Formule 1, píše InsideEVs.

Michal Varga/FonTech

Spolupráca by mohla skrátiť vývoj nových technických riešení až o jednu štvrtinu času. Monoposty F1 sú totiž takisto navrhnuté s ohľadom na čo najlepšiu aerodynamiku, prítlak či jazdné vlastnosti. Dôležitá je aj efektivita a šetrnosť k pneumatikám. Toto všetko môže zúžitkovať aj divízia osobných automobilov značky Mercedes.

Mercedes EQXX je učebnicovým príkladom fungujúcej spolupráce

Nemecká automobilka už má na svojom konte jeden elektromobil, ktorý vyvíjala spolu s inžiniermi zo sveta F1. Je ním koncept Mercedes EQXX, pričom niektoré technológie z tohto auta by sa v budúcnosti mali dostať aj do produkčných elektromobilov novej generácie.

Vývoj EQXX pritom trval iba 18 mesiacov, čo je mimoriadne krátky čas na to, aké výsledky s ním inžinieri dosiahli. Elektromobil má v porovnaní s vlajkovými modelmi súčasnosti – EQS či konkurenčné BMW i7 – polovičnú batériu, no pritom dokáže prejsť na jedno nabitie cez 1 000 km, a to dokonca aj po diaľnici. Vďačí za to mimoriadnej efektivite a spotrebe 8,3 kWh/100 km. Len pre porovnanie, Tesla Model 3 dosahuje priemernú spotrebu 16 kWh/100 km, čo je zhruba dvakrát toľko.

Mercedes

Menšia batéria v elektromobile neznamená len nižšiu hmotnosť a tým pádom aj nižšiu spotrebu, ale aj nižšie výrobné náklady, nakoľko rovnaké množstvo kapacity, teda napríklad 100 kWh, môže automobilka rozdeliť až do dvoch elektromobilov po 50 kWh.

Prvé elektromobily na platforme novej generácie by sa mali objaviť už budúci rok. Automobilka tak nemá príliš veľa času, no s podporou inžinierov z F1, ich skúsenosťami a tiež s využitím technológii elektrického Mercedes EQXX, sa rozhodne máme na čo tešiť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú