Ťažiari druhej najväčšej kryptomeny ethereum sa stali akýmsi „nepriateľom“ hráčskej komunity najmä po uvedení novej série grafických kariet Nvidia GeForce RTX 3000, ktoré pre ich vysoký výkon pri ťažení kryptomeny hromadne vykupovali.

Spoločnosť sa však postavila na stranu hráčov a začiatkom roka priniesla na tieto modely obmedzenie, ktoré znížilo ich hash rate pre ethereum zhruba o polovicu. To sa pochopiteľne stretlo s veľkým odporom ťažiarov, ktorí sa ho snažia obísť naozaj všelijakými spôsobmi.

Ťažiari obišli obmedzenia Nvidie, z RTX 3060 Ti spravili opäť „mašinu“

Ako upozornil portál Tom’s Hardware, jedným z nich je aj softvér NBMiner, ktorého najnovšia verzia priniesla ťažiarom možnosť obísť obmedzenia Nvidie natoľko, že obnoví ťažobný výkon karty na 70 %, čo je zhruba o 20 % naviac oproti „bežnému“ výkonu karty s obmedzovačom.

Vývojári tohto softvéru odporúčajú, aby ťažiari využívali zhruba 68 % ťažobného výkonu karty, pretože ide podľa testov o najstabilnejšiu hodnotu.

Prečítaj si tiež
ROZHOVOR: Ťažím kryptomeny a len na elektrinu miniem 3000 €, netreba mať veľké oči

Od uvedenia novej verzie NBMiner sa však na Twitteri objavili prvé výsledky tohto softvéru, podľa ktorých dosiahla karta RTX 3060 Ti s obmedzovačom hash rate zhruba 40,5 MH/s, čo je až 35 % zlepšenie oproti štandardnému „polovičnému“ hash rate tejto karty na úrovni 30 MH/s (štandardný hash rate je 60 MH/s).

NBMiner funguje bez problémov s operačnými systémami Linux a Windows. V súčasnosti podporuje iba algoritmus ethash pre ethereum, no v blízkej budúcnosti môže získať podporu aj pre ďalšie ťažobné algoritmy.

Vďaka tomuto softvéru je tak RTX 3060 Ti opäť konkurencieschopnou kartou pre ťažiarov, čo pre hráčov príliš dobré správy neznamená.

Pokiaľ budú totiž ceny etherea aj naďalej rásť, mohlo by dôjsť k ďalšiemu veľkému vykupovaniu týchto kariet ťažiarmi, ktorí budú chcieť z etherea dostať „čo najviac“ ešte pred jeho prechodom na systém Proof of Stake (PoS), ku ktorému má dôjsť začiatkom budúceho roka.

NEPREHLIADNI
Zbohom ťažiari, prídete o prácu. Ethereum čaká najväčšia zmena v histórii

Ten ťažiarov doslova pripraví o prácu a na výber budú mať možnosť stať sa validátormi či atestátormi, ktorí sú kľúčovou súčasťou pripravovaného PoS systému pre ethereum.

Fungovať bude totiž prostredníctvom „stakovania“, teda uzamykania kryptomien, validátorov, ktorí budú transakcie overovať a atestátorov, ktorí skontrolujú blok transakcií navrhovaní validátormi. Podrobnejšie sme sa tomuto systému a prechodu venovali vo včerajšom článku, ktorý nájdeš tu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú