Zo samostatných ťažiarov kryptomien, ktorí boli kedysi „ohrozeným druhom“, je dnes obrovská skupina ľudí po celom svete, o ktorej fungovaní toho okrem problémov s nedostatkom grafických kariet až tak veľa nepočúvame.

Zatieňuje ju totiž nekonečné množstvo firiem, pre ktoré je ťažba biznisom a disponujú obrovskými zostavami, s ktorými sa obyčajný človek môže porovnávať len ťažko. „Domáce ťaženie“ kryptomien však funguje už dlhé roky, pričom v spojení s veľkým vzostupom kryptomien v posledných rokoch zaujalo aj Slovákov.

FonTech.sk sa porozprával s ťažiarom Jozefom, ktorý ťaží kryptomeny už od roku 2017 a v digitálnych menách vidí veľkú budúcnosť. Okrem jeho začiatkov alebo toho, ako prežil medvedí trh od roku 2018, nám priblížil aj výnosnosť, akú môže ťažiar po rokoch očakávať.

Čo sa v rozhovore dozvieš?

  • Ako sa Jozef k ťaženiu dostal a ako vyzerá jeho zostava
  • Za aké obdobie sa ťažiarovi vráti vklad do techniky
  • Ako je to s nákladmi na energiu a čistým ziskom na jednotku kryptomeny
  • Ako prežíval medvedí trh od roku 2018
  • V ktorých kryptomenách vidí najväčší potenciál
  • Ako vníma sprísňovanie regulácií a kde vidí bitcoin na konci roka

Ako si sa k ťaženiu kryptomien dostal a kedy si začínal?

K ťaženiu som sa prvýkrát dostal niekedy začiatkom roka 2017, kedy som započul niečo o tom, že ťažením sa dá zarobiť. Dostal som sa k tomu cez určité internetové fórum, pričom bol to ešte „začiatok“, kedy ťaženie nebolo veľmi známe, no už sa o ňom hovorilo. Svoju prvú grafickú kartu som si kupoval niekedy v apríli 2017.

Osobne sa považujem skôr za „príležitostného“ ťažiara, resp. takého, ktorý to nerobí vo veľkom a berie to skôr ako koníček. Najskôr som si kúpil jednu kartu a odskúšal, či to vlastne funguje, a neskôr som si kúpou ďalších kariet postavil prvý ťažobný rig.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / YouTube / Mining Chamber

Čo všetko ťaženie kryptomien obnáša?

V prvom rade treba mať na to čas a mať to u seba, nech pri tom môže človek ten čas tráviť. Ideálne je poznať niekoho, kto ti povie celý postup vecí, ktoré máš ako začiatočník urobiť, keďže v tejto sfére sa veci menia naozaj každou chvíľou. Každý ťažiar by mal mať taktiež aspoň základné technické zručnosti, teda schopnosť poskladať si počítač z komponentov, a hlavne nebáť sa experimentovať a vylaďovať svoju zostavu podľa aktuálnych trendov.

Samozrejme je dôležitá aj cena energie, čím lacnejšia elektrina, tým lepšie. V konečnom dôsledku nehrá až tak veľkú úlohu cena počiatočnej výbavy, teda techniky, ktorá býva často drahá, no skôr práve elektriny.

Ako vyzerá tvoja výbava v súčasnosti?

Momentálne mi ostala tá výbava, ktorú som kupoval v rokoch 2017 až 2018. Do nového hardvéru aktuálne ísť neplánujem, pretože okrem nedostatku času je technika na ťaženie v súčasnosti nedostupná a zároveň poriadne predražená. Na kartách, ktoré mám z roku 2018, sa stále dá ťažiť, aj keď už to nie je tak výhodné ako kedysi.

V súčasnosti mám dokopy tri rigy po 6 grafických kariet. Kedysi som mal dokopy asi 20 kariet, no niektoré postupom času odišli. Čo sa týka modelov, mám rôzne zostavy, keďže som karty dokupoval postupne.

Čo si nekupujem sú napríklad ASIC minery pre bitcoin, pretože z pohľadu takého „domáceho“ ťažiara je to pre mňa veľké riziko. Jednak je to omnoho drahšie, a pri grafických kartách taktiež existuje výhoda, že pokiaľ to z akéhokoľvek dôvodu celé padne, vieš ich následne stále dobre predať.

Za aké obdobie sa ti počiatočný „vklad” do ťažby vrátil?

Tým, že som to, čo vyťažím, nepotreboval hneď predávať kvôli elektrine alebo podobne, veľkú väčšinu z toho, čo som vyťažil, stále „holdujem“ do budúcna ako investíciu, takže presnú dobu, ktorú mi trvalo vklad do techniky získať späť, presne neviem. Napríklad na to, čo som vyťažil začiatkom roka 2017 za deň, som už koncom roka potreboval týždeň, pretože bol vtedy obrovský boom.

Pokiaľ by som zostavu kúpil napríklad vtedy, jeden rig mám splatený pokojne aj za dva mesiace, keďže bola okrem vysokých cien stále pomerne nízka aj obtiažnosť ťažby. Pri cenách, ktoré boli o pol roka neskôr by však návratnosť „vkladu“ bola tak dva roky.

Ako je to s nákladmi? S čím všetkým treba počítať okrem nákladov na energiu?

Keď sa pozriem na približné výpočty, na jeden rig (6 grafických kariet) mi vychádzajú denné náklady zhruba 3 €, čo je v prepočte 90 € mesačne, teda niečo viac ako 1000 € na jeden rig ročne. Elektrina na celé tri rigy teda dokopy približne preskočí sumu 3000 € ročne.

Podľa čoho vyberáš kryptomeny na ťažbu?

Orientujem sa podľa vlastných prieskumov, napríklad cez stránky ako WhatToMine, kde si navolíš akú máš zostavu a cenu elektriny, a stránka doslova povie čo máš ťažiť, respektíve čo sa najviac oplatí.

Pre mňa je od začiatku základ ethereum, ktoré ťažím stále. V obdobiach, kedy bola jeho cena príliš nízka, som skúšal aj niečo iné, ako napríklad Callisto Network, Ravencoin alebo ďalšie rôzne tzv. „shitcoiny“ (ľudové pomenovanie pre menej známe kryptomeny, pozn. redakcie).

Tie zrovna vtedy vyleteli a boli o pár centov výnosnejšie, no pre mňa je to taký Damoklov meč – dnes je to výnosnejšie, ale zajtra nemusí byť. Iné kryptomeny som si následne odpredával do bitcoinu alebo etherea.

Aký je tvoj čistý zisk na jednej jednotke vyťaženej kryptomeny?

Ak sa na to pozriem teraz, na jednej karte vyťažím povedzme hodnotu okolo dvoch eur, no v prepočte asi 50 centov z toho ide na elektrinu, čiže na jednu kartu to vychádza zhruba 1,50 € zisk za deň, samozrejme už bez zarátania počiatočnej investície do techniky.

Boli však časy, kedy som na tej istej karte pri cene etherea na 100 dolároch (koniec roka 2018) išiel dokonca do mínusu, kedy som viac dal na elektrinu, než bol môj zárobok na ťažení.

Prečitaj si tiež
Dokedy potrvá pád kryptomien a akú cenu bude mať bitcoin na konci roka? Pýtali sme sa odborníkov

Bude mať ťažba pre „domácich ťažiarov” zmysel aj vtedy, ak cena kryptomien vystrelí ešte viac nahor?

V čase, keď začína boom, sa ťaží stále pomerne málo a obtiažnosť nie je taká vysoká, no cena stúpa. Pokiaľ chceš vyťažené kryptomeny ihneď predávať, vtedy sa ťaží najziskovejšie, keďže ťažiar, ktorý má nakúpenú techniku už pred začiatkom boomu, si vie naťažiť veľa „za lacno“ a následne to krátko na to predať za vysoké sumy.

Čím viac sa však cena zvyšuje, tým viac ťažiarov sa do trhu zapája a zvyšuje sa aj obtiažnosť ťažby a percentá zisku postupne klesajú, pričom zároveň rastie aj cena kariet.

Na vrchole to teda pre nového ťažiara veľký zmysel nemá. Napriek tomu, že pri kalkuláciách návratnosti vkladu do techniky (grafických kariet), by sa mu pri daných cenách vklad vrátil povedzme do troch mesiacov, je takmer isté, že cena padne dole a doba návratnosti sa môže výrazne predĺžiť.

Prežíval si aj medvedí trh od roku 2018, aké to bolo z pohľadu ťažiara?

Ja som ťažil ďalej aj kvôli tomu, že jeden rig som mal na chodbe a v zime som ním „kúril“ (smiech), čiže mne aj nulový zisk, respektíve maličká strata v tom čase nevadila. Viem, že veľa ťažiarov v tom čase svoje stroje vypínalo a za peniaze, ktoré by dali do elektriny, si napríklad rovno kryptomeny nakúpili a držali ďalej, čo mohlo byť v konečnom dôsledku aj o čosi výnosnejšie.

Boli aj mesiace, keď som na ťažení malé sumy strácal a zamýšľal som sa aj nad tým, že ak to ešte o čosi klesne, vypnem to na čas aj ja.

Ktoré boli zatiaľ najdôležitejšie míľniky vo svete kryptomien? 

Čo sa týka etherea, od začiatku som sledoval posun prechodu z mechanizmu Proof of Work (PoW) na Proof of Stake (PoS). Ten výrazne zvýši priepustnosť jeho siete a maximálny počet transakcií, ktoré môžu naraz prebehnúť, pričom transakcie to zároveň aj výrazne zlacní.

Prechod mal prísť pôvodne myslím už v roku 2019, no ethereum stále funguje na PoW, čo nám ťažiarom v konečnom dôsledku len predlžuje možnosť ho rentabilne ťažiť, pretože po prechode na PoS to už nebude výhodné (ťažiar sa môže stať validátorom, ktorý uzamkne určité množstvo svojich mincí a získa tak právo za transakčné poplatky overovať transakcie, pozn. redakcie).

Prechod na PoS sa bude robiť samozrejme postupne, pričom súbežne s rozbiehaním PoS sa bude ťažba cez PoW postupne utlmovať.

Pre ťažiarov to teda síce dobrá správa nie je, no pokiaľ to bude fungovať a dokážu to dotiahnuť dokonca, tak to bude veľký míľnik pre ethereum a rovnako aj pre celý svet kryptomien, pretože sa tým presunie jedna z najväčších kryptomien na protokol, ktorý nepotrebuje „páliť elektrinu“.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / YouTube / Finematics

V ktorých kryptomenách vidíš najväčší potenciál?

Môj veľký favorit je samozrejme ethereum. Zároveň si však myslím, že bitcoin bol a ešte dlho bude kráľom, a aj keď sa spýtaš na kryptomeny človeka, ktorý sa do nich nevyzná, ako prvý spomenie bitcoin, a až potom sa niekde ďaleko objavia iné kryptomeny.

Bitcoin budú podľa mňa ľudia dlho považovať za dobrý uchovávateľ hodnoty, no ethereum je dobré v tom, že ponúka niečo naviac, ako napríklad tvorbu smart kontraktov, v ktorých vidím veľkú budúcnosť.

Každá kryptomena musí pre svoj úspech prinášať niečo nové, niečo naviac, aby to nebolo len o prenášaní čísel, ale aby obsahovala aj nejakú pridanú hodnotu. Ak si pozrieš prvú tridsiatku kryptomien, tak až na pár špekulatívnych kúskov sú to všetko kryptomeny, ktoré majú už niečo za sebou a túto pridanú hodnotu prinášajú.

Pocítil si ako ťažiar aktuálnu situáciu vo svete kryptomien spolu s poklesom hashrate po tvrdých opatreniach v Číne?

Pre ťažiara ako takého sú situácie tohto typu pomerne výhodné. Okrem poklesu hashrate, ktorý som zaznamenal aj u etherea, napríklad počas nedávneho boomu vyleteli spolu s cenami aj transakčné poplatky, kedy sa za prevod cez ethereum platilo v prepočte aj 50 dolárov, čo je samozrejme obrovská suma, z ktorej sú odmeňovaní práve ťažiari. V tom čase tak boli po prepočte zaujímavé už aj výnosy z týchto poplatkov.

Pre „domáceho“ ťažiara má samozrejme najväčší zmysel ťažiť v pooloch, kde si ťažiari odmenu medzi sebou rozdeľujú, pričom odmena za jeden blok je daná fixne. V súčasnosti je to niečo menej než 3 ETH, plus sumár transakčných poplatkov.

NEPREHLIADNI
Čínsky paradox: Krajina zakazuje kryptomeny, vyvíja digitálny jüan a rozdáva ho zadarmo

Ako vnímaš sprísňovanie regulácií pre ťažiarov v Číne?

Čína je jedna z mála krajín, kde je ťaženie tak rozšírené a kde sa zároveň dajú takéto opatrenia pomerne jednoducho presadiť a zakázať to veľmi rýchlo. Neviem si niečo podobné predstaviť v Európe ani USA, aj keď samozrejme regulátori môžu aj tu hádzať rôzne polená pod nohy.

Mám však pocit, že v USA a prípadne Európe, kde sa ale toľko vo veľkom neťaží, pretože tu je energia omnoho drahšia, nie je ambícia ťažbu zrušiť. Skôr si myslím, že ju regulátori budú tlačiť do obnoviteľných zdrojov a čistej energie.

Zobraziť celú galériu (2)
Freepik (úprava redakcie)

Kde vidíš cenu bitcoinu a etherea na konci tohto roka?

Tu by som si skôr hodil kockou. Keď sa bavíme o bitcoine, realistická cena môže byť podľa mňa od 20 000 do 100 000 dolárov.

Osobne by som bol rád, keby sa bitcoin ustálil okolo tých 40 000 – 50 000 dolárov, pretože akonáhle to vyletí prudko hore, nastane FOMO efekt a noví ľudia, ktorí do krypta konečne prišli, to začnú urýchlene nakupovať, aby nič nezmeškali, a následne po prudkom páde, ktorý po takom raste vždy príde, sú nahnevaní a prípadne to predajú v strate.

Čo sa týka etherea, pokiaľ sa mu podarí zdarne prejsť na spomínaný Proof of Stake, ktorý zvýši maximálny počet transakcií a zníži ich cenu, začne plnohodnotne fungovať mnoho zaujímavých projektov na tejto sieti a jeho cena pôjde v pomere s bitcoinom hore, no to je iba môj osobný pohľad.

Čo by si odkázal ľuďom, ktorí chcú s ťažením začať?

Pre „domáceho“ ťažiara je dôležité nemať veľké oči a nemyslieť si, že na tom zarobíš strašne veľa, rovnako ako nedávať do toho peniaze, ktoré ti budú chýbať. Iné je riešiť to samozrejme ako biznis vo firme, ktorá sa tým zaoberá.

Ja sám som do toho nešiel „all in“ a aj techniku som si kupoval postupne, no bral som to od začiatku ako koníček a investoval som veľa svojho voľného času do hľadania, skúšania a experimentovania, pričom som postupne zisťoval, čo vychádza a čo nie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom