Americký technologický gigant HP, kedysi známy ako spoločnosť Hwelett-Packard, sa preriekla o svojich praktikách, ktoré jej pomáhajú na zákazníkoch zarábať oveľa viac a zároveň im komplikujú život. Na vyhlásenie vedúcej finančnej úradníčky HP Marie Myers, ktoré vyvolalo rozruch a pôsobí ako výsmech zákazníkom upozorňuje The Register.

Výhodnejšie podnikanie

„Rozhodne vidíme, že ak presunieme zákazníka z čisto tranzakčného modelu, či už je to služba Instant Ink alebo pridávanie papiera, dôjde k navýšeniu hodnoty tohto zákazníka o asi 20 %, pretože ho uzamykáte v dlhodobejšom vzťahu,“ vyhlásila Myers s odkazom práve na známu službu Instant Ink, ktorá síce vo svojej podstate neznie zle, avšak v praxi s ňou majú zákazníci vážne problémy.

V rámci tejto služby sú zákazníkom rozosielané náplne s atramentom podľa potreby, pričom k dispozícii je viacero druhov predplatného. V minulom roku pritom mala táto služba až cez 11 miliónov odberateľov a Myersová spomenula aj svoju pyšnosť na to, že sa HP podarilo zvýšiť marže vďaka „odvážnym krokom a zmenou modelov“.

Pixabay/ilustračný

K podobným krokom pristupuje množstvo ďalších spoločností v rôznych odvetviach, avšak oficiálni predstavitelia sa všeobecne vyhýbajú otvorenému priznávaniu sa k tomu, že sa snažia na zákazníkoch na ich úkor zarábať viac.

Služba Instant Ink pritom HP umožňuje zarábať na náplniach viac aj vďaka tomu, že eliminuje možnosť kúpy náplne od tretej strany, ktorá môže byť lacnejšia.

Monštrum medzi superpočítačmi

Na platforme CrayEX spoločnosti Hewlett Packard Enterprise (HPE) funguje aj superpočítač Frontier ktorý beží v Oak Ridge National Laboratory. Celkovo nachádza až 9 400 procesorov CPU a neuveriteľných 37 000 GPU s celkovým počtom 8 730 112 jadier.

Hŕba sťažností

I keď si mnohí službu Instant Ink pochvaľujú, značná časť zákazníkov prichádza so sťažnosťami, pričom podľa niektorých dochádza po zrušení predplatného dokonca aj k blokovaniu skenovania, ktoré samozrejme nemá nič spoločné s atramentovou náplňou.

HP tento rok prinieslo aj nepríjemnú aktualizáciu softvéru, po ktorej majiteľa nielen upozorní na náplň zakúpenú od tretej strany, ale dokonca túto náplň zablokuje. Týmto spôsobom si spoločnosť v podstate zabezpečila istý prísun peňazí, keďže majitelia tlačiarní HP s funkciou Dynamic Security viac nemôžu nakupovať kazety mimo spoločnosť HP.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP