Podľa nového rebríčka od Top500 sa najvýkonnejší superpočítač na svete nachádza v Spojených štátoch amerických a ako informuje Interesting Engineering, ide o vôbec prvý raz, čo sa takémuto zariadeniu podarilo počas benchmark testu prekonať dôležitú hranicu.

Desaťtisíce procesorov

Novým držiteľom prvenstva sa stal superpočítač Frontier ktorý beží v Oak Ridge National Laboratory, pričom sa mu podarilo prekonať japonské zariadenie Fugaku. Frontier funguje na platforme CrayEX spoločnosti Hewlett Packard Enterprise (HPE), ktorá využíva procesory AMD EPYC 64C 2GHz a GPU AMD Instinct 250X.

Podľa PC Mag sa tu celkovo nachádza až 9 400 procesorov CPU a neuveriteľných 37 000 GPU s celkovým počtom 8 730 112 jadier. Obzvlášť vysoká je ale výpočtová sila celého zariadenia, ktorá dosahuje až 1,102 exaflopov za sekundu, teda 1 102 petaflopov, pričom je to vôbec po prvý raz, čo takýto superpočítač operuje v škále exa, teda 1018.

Flopy alebo FLOPS sú počty operácií v pohyblivej rádiovej čiare za sekundu a používajú sa práve na meranie výkonu extrémne silných počítačov. Bežné superpočítače v dnešnej dobe operujú v rádoch petaflopov a Frontier prekonal svojho predchodcu viac ako dvojnásobne, keďže japonské Fugaku dosahovalo benchmark skóre 442 petaflopov za sekundu.

Obrovské skladisko dát

Frontier je schopný uložiť až 700 000 terabytov dát a tak obrovské zariadenie pochopiteľne potrebuje aj príslušné chladenie. Chladí ho preto až takmer 23 000 litrov vody, ktorá je prečerpávaná cez 74 skríň s procesormi prakticky neustále pomocou štyroch čerpadiel. Prvenstvo mal dosiahnuť ešte v roku 2021, avšak mierne meškal kvôli svojej efektivite.

V tomto smere prvenstvo nedosahuje, no prebehol ho len testovací počítač Frontier Test System, ktorý dosiahol efektivitu 62,8 gigaflopov na watt. „Hotový“ Frontier dosahuje efektivitu „len“ 55,23 gigaflopov. Testovacie zariadenie TDS je finálnemu produktu veľmi podobné, avšak má „iba“ 120 832 jadier.

ORNL

Superpočítače sú primárne využívané za účelom vedeckého výskumu, riešenia komplexných rovníc či tvorbu podrobných simulácií rôznych systémov. Keďže takéto zariadenia spotrebujú obrovské množstvo elektrickej energie, preto sa ich efektivita dostáva čoraz viac do popredia a je nutné ju riešiť.

Prvenstvo získa aj Slovensko

Nezaostáva však ani Slovensko a naša spoločnosť Tachyum oznámila dva rackové referenčné dizajny, ktoré, podľa jej tvrdenia, v porovnaní s „najvýkonnejšími superpočítačmi súčasnosti“, poskytujú výrazne vyšší výkon pri oveľa nižšej spotrebe energie. Majú pomôcť dosiahnuť výrazné úspory nákladov na takéto superpočítače pri využití cloudu alebo umelej inteligencie.

Podľa firmy môže Slovensko vďaka tomuto dizajnu zhotoviť ten najrýchlejší superpočítač s umelou inteligenciou na svete, budúcnosťou sa však môže stať čosi úplne iné.

OLCF/ORNL/Twitter

Vedci totiž už desaťročia usilovne pracujú na podmanení si kvantovej výpočtovej techniky, ktorej prevádzka je zatiaľ extrémne náročná, neefektívna a chybná. Míľniky však výskumné tímy a laboratóriá z celého sveta dosahujú v podstate neustále a aj keď majú podľa niektorých vedcov kvantové počítače svoje limity, v budúcnosti majú potenciál všetko zmeniť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú